Kallam sheqeri (Saccharum officinarum)

Kallam sheqeri Saccharum officinarum

Me siguri keni konsumuar ndonjëherë sheqer kallami në një ëmbël ose kos. Dhe është se rreth gjysma e të gjithë sheqerit në botë nxirret nga një fabrikë e njohur si kallam sheqeri. Emri i saj shkencor është Fabrika e sheqerit dhe është një bimë që në shikim të parë nuk duket se ka ndonjë gjë të veçantë. Sidoqoftë, është baza e një prej produkteve më të konsumuar në të gjithë botën. Konsumi i tij i tepërt mund të dëmtojë shëndetin, por kënaqet nga të rinjtë dhe të moshuarit.

A doni të dini të gjitha karakteristikat, biologjinë dhe kultivimin e kallamit të sheqerit? Në këtë postim ju tregojmë gjithçka në thellësi

tipare kryesore

Karakteristikat e Saccharum officinarum

Gjëja e parë që duhet përmendur në lidhje me këtë fabrikë është se ajo është barishtore dhe shumëvjeçare. Partshtë pjesë e familjes së barit. Për këtë arsye, ajo ka të bëjë me barëra të tjerë si misri, orizi, tërshëra ose bambu. Shtë një grup rrjedhjesh të trasha, të forta, me lëng, të pa degëzuar me internode. Këto rrjedha të mëdha rriten nga rezerva të rizomave nga të cilat shfaqen rrjedhjet dytësore.

Ata janë të aftë të arrijnë pothuajse pesë metra lartësi. Ngjyrat që mund të gjejmë tek kallami i sheqerit variojnë nga jeshile në rozë ose vjollcë.

Ata kanë gjethe të gjata, fijore dhe heshtakore. Skajet e secilës teh janë të dhëmbëzuara dhe kanë një mes të mesëm. Ata mund të matin mes 30 dhe 60 centimetra të gjatë dhe rreth 5 cm të gjerë. Ajo zhvillon paniket, një lloj tufë lulesh, në të cilën janë vendosur spikelets me lule të vogla dhe në skajet e të cilave mund të shihet një lloj push i gjatë dhe i butë.

Fruti i kësaj bime është një kariopsis i gjerë vetëm 1,5 milimetra dhe përmban një farë të vetme brenda.

Zona e shpërndarjes

Kërkesat e kallamit të sheqerit

Edhe pse kjo kallam është shpërndarë në të gjithë botën, Ajo e ka zanafillën në Azinë Juglindore. Ndoshta ajo filloi të kultivohej në ishujt e Paqësorit Jugor ose në Guinea e Re. Thereshtë atje ku, nga 6000 a. C. filloi të zgjerohet. Fillimisht filloi në rajonet e butë dhe tropikale të Azisë kontinentale. Pastaj vazhdoi përmes nënkontinentit Indian, Evropës, Afrikës, Australisë, Shteteve të Bashkuara Juglindore, Meksikës dhe Amerikës së Jugut.

Sot kallami i sheqerit është shpërndarë kryesisht në rajone tropikale dhe subtropikale në të gjithë botën. Këto bimë janë gjetur në vendin tonë dhe në Afrikën e Jugut. Kultivimi kryhet në më shumë se 70 vende të botës, në të cilat prodhuesit e parë janë Brazili dhe India. Janë ato që prodhojnë gjysmën e kallamit në botë.

Riprodhimi dhe varietetet

Prodhimi i sheqerit në të gjithë botën

Lulet e kallamit të sheqerit janë hermafrodite. Prandaj, ata janë të aftë të veprojnë si organizma meshkuj dhe femra në të njëjtën kohë. Ata polenizohen nga era pa pasur nevojë për ndonjë insekt.

Ndryshe nga speciet e tjera, kultivimi i saj kryhet kryesisht për rrjedhjet e saj dhe jo për frytet e saj. Isshtë në gjendje të përhapet pa pasur nevojë për pllenim. Kjo ndodh sepse nëse presim prerje mund të copëzojmë kërcellin dhe t’i riprodhojmë për t’i shijuar. Këto prerje mbillen në pranverë vertikalisht dhe horizontalisht në tokë. Në një kohë të shkurtër, ata do të jenë në gjendje të zhvillojnë rrënjë të reja që do të përdoren për të rritur një bimë tjetër. Rrënjët fillojnë të dalin nga nyjet e kërcellit.

Kërkesat për kujdesin e tij të përsosur

grumbull i vogël kallamash sheqeri

Sheqeri kërkon një vend mjaft me diell dhe i kthjellët. Sa i përket tokës, është më mirë që ato të jenë të lagura, të kenë kullim të mirë dhe të jenë pjellore. Cilësia mund të jetë argjilore, vullkanike ose aluviale.

Temperaturat e nevojshme për ta mbajtur atë në gjendje të mirë duhet të jenë të larta. Nën -5 ° C bima mund të dëmtohet seriozisht kjo do të rrezikonte rritjen dhe mbijetesën e tyre. Prandaj, është shumë e këshillueshme që ta mbroni atë nga ngricat e mundshme në klimat disi më të ftohta.

Varieteteve të Fabrika e sheqerit ato zakonisht ndahen në grupe, të tilla si Bourbon, Batavian, Mauritius dhe Otaheite, ndër të tjera.

Përdorimet e kallamit të sheqerit

Sheqeri i kallamit të rafinuar

Produkti aq i kërkuar në të gjithë botën që përmban kjo bimë është sheqeri i marrë nga lëngu i kërcellit. Seti që përmban sheqerin ka ngjyrë gri dhe jeshile. Ka një shije të ëmbël, por pak të hidhur. Për ta bërë atë më të ngrënshëm, ajo trajtohet me kimikate dhe reduktohet në një shurup. Pasi të merret, zihet derisa të kristalizohet. Sheqeri i kallamit mund të rafinohet dhe është forma më e zakonshme e komercializimit të tij.

Mund të thuhet se është ëmbëlsuesi universal. Ajo gjendet në miliona produkte të të gjitha llojeve, të ndryshme ndërmjet ushqimeve, ëmbëlsirave dhe pijeve. Ka shumë njerëz që duan të hanë lëng direkt duke përtypur kallamin.

Duhet të merret parasysh që konsumi i tij duhet të jetë shumë i kontrolluar, pasi shoqërohet me mbipesha dhe diabetin. Dhe a është se sheqeri i kallamit konsiderohet si një karbohidrate që i jep energji trupit. Kjo është, është e nevojshme që trupi të kryejë funksione, por teprica e tij në trup është e dëmshme. Të gjitha dietat që përmbajnë shumë sheqer shoqërohen me mbipesha, prishjen e dhëmbëve, diabetin dhe ulin cilësinë e përgjithshme të jetës. Në fakt, në shumë, shumë njerëz çon në vdekje.

Megjithëse mund të duket e çuditshme, ky sheqer përdoret në përdorime mjekësore për vetitë e tij antiseptike, diuretike, laksative dhe kardiotonike. Për shembull, në Azinë Jugore përdoret për të trajtuar infeksione të frymëmarrjes dhe plagë të hapura.

Një përdorim tjetër që mund të jepet është si lëndë djegëse. Sheqeri gjeneron sasi të mëdha të biomasës që mund të digjen për të gjeneruar energji elektrike ose biokarburant.

Kërcënimet dhe ruajtja

Gjendja e ruajtjes

Sepse është një fabrikë kaq e kërkuar globalisht nuk vlerësohet si e kërcënuar. Rathershtë më tepër e kundërta. Përdorimi i tij është shumë i përhapur ashtu si edhe kultivimi i tij. Kërpudhat, viruset, insektet dhe nematodat janë armiqtë tuaj; nëse këto shumohen, ato mund të shkaktojnë sëmundje që është e vështirë të zhduken. Disa nga organizmat që mund të bëjnë sëmundjen e specieve janë Allantospora radicicola, Asterostroma cervicolor, Graphium sacchari, Xanthomonas albilineans dhe Trichoderma lignorum.

Shpresoj që me këtë informacion të mësoni më shumë se nga vjen sheqeri i kallamit dhe ta merrni atë në mënyrë të moderuar.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.