Si të eliminoni marimangat merimangë

Merimangë e kuqe ose Tetranychus urticae

Marimanga e merimangës është një nga dëmtuesit më të zakonshëm që mund të kenë bimët e dashura. Një mjedis i thatë dhe i ngrohtë favorizon rritjen dhe shumëzimin e tij, diçka që e bën shumë shpejt, aq sa zhdukja e tij tërësisht ndonjëherë kushton shumë.

Akoma, nuk ka asgjë të pamundur, kështu që nëse doni ta dini si të eliminohen marimangat merimangë, mos ndaloni së lexuari sepse ne do t'ju japim një sërë këshillash që do t'ju ndihmojnë në mënyrë që bimët tuaja të rikuperohen sa më shpejt nga kjo dëmtues.

Çfarë është marimangë merimangë?

Dëmtimi i marimangës

Merimanga e kuqe, e njohur si marimangë e kuqe, marimangë merimangë ose merimangë e verdhë dhe emri shkencor i së cilës është Tetranychus urticae, është një marimangë që ushqehet me lëngun që përmbahet në qelizat bimore, e cila shkakton njolla klorotike. Ka madhësi midis 0,4 dhe 0,6 mm, kështu që mund të shihet me sy të lirë ose me një lupë të vogël.

Për të ditur nëse bima po preket nga kjo dëmtues, duhet të shikoni gjethet. Në to jo vetëm që do të shfaqen njolla të bardha-verdhë, por do të jetë e dukshme edhe kobina që endet në gjethe të jetë në gjendje të lëvizë rehatshëm.

Si ta heqim atë?

Mënyra më efektive për të zhdukur dëmtuesin është parandalimi i tij. Në njërën anë, duhet të hiqni barin e egër që mund të rriten përreth bimëve tuaja, dhe mbajini të paguara si duhet në mënyrë që ata të qëndrojnë të fortë, pasi është shumë e vështirë për marimangën e merimangës të ndikojë tek ata nëse janë në gjendje të mirë shëndetësore.

Kur ajo të jetë tashmë e pranishme, nuk do të ketë zgjidhje tjetër përveçse ta trajtojmë atë, ose me të vaj neem ose, nëse çështja është serioze, me akicide, gjithmonë duke ndjekur indikacionet e specifikuara në paketim për të shmangur rrezikun e mbidozimit.

Me këto këshilla me siguri do të jeni në gjendje të eliminoni marimangën.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.