Si të eliminoni kërmijtë nga kopshti ose pemishtja

kërmill

Me mbërritjen e shirave, shfaqen disa molusqe që, megjithëse mund të rezultojnë shumë të këndshme, e vërteta është se, si të gjithë barngrënësit, ata do të dëshirojnë të provojnë kafshimin e çuditshëm të bimëve tuaja. Isshtë i përshtatshëm i kanë ato të kontrolluara, pasi përndryshe ne mund të përfundonim me qenie bimore shumë të dëmtuara.

Kështu që unë jam duke shkuar për t'ju thënë si të hiqni kërmijtë nga kopshti ose pemishtja, duke përdorur mjete juridike natyrore ose kimike.

Eliminoni kërmijtë nga kopshti

kopsht

Këto molusqe të vegjël ndonjëherë janë të vështira për t'u parë gjatë ditës ashtu si janë ata përfitojnë nga orët e dritës më pak për t'u ushqyer. Duke pasur këtë në mendje, ju mund të shihni vetëm dëmin që ata kanë shkaktuar. Për fat të mirë, ne kemi në dispozicion disa produkte që do të na ndihmojnë t'i zmbrapsim ose t'i eleminojmë ato, në varësi të asaj që vendosim.

Mjetet juridike kimike

Në çerdhet dhe dyqanet e kopshtit do të gjeni moluscicide, si në pluhur ashtu edhe në kokrriza, që do t'ju duhet të vendosni rreth bimëve që dëshironi të mbroni. Nëse keni kafshë shtëpiake ose fëmijë të vegjël, është shumë e rëndësishme që të vendosni një pengesë (një rrjetë teli, për shembull) për të parandaluar afrimin e tyre me produktin.

Ilaç natyral

Në kopshtarinë ekologjike ka disa produkte natyrore që do ta mbajnë kopshtin tuaj të sigurt nga molusqet, të cilat janë: hi, ajo ose qepë.

Hiqni kërmijtë nga kopshti

Kopsht domate

Në këtë zonë të kopshtit është shumë e zakonshme të gjesh kërmij. Ndoshta reagimi ynë i parë është përdorimi i produkteve kimike, por kur kemi të bëjmë me bimë që më vonë do të konsumohen, preferohet të përdoren mjete shërimi natyrale. Midis tyre gjejmë, përveç hirit, hudhrës ose qepës, ato janë kurthe kërmijsh që mund t’i bëjmë në shtëpi. Si Shumë e lehtë: ne thjesht duhet të derdhim disa pika birrë në enë plastike, dhe t'i varrosim ato pak në tokë.

Një tjetër mundësi është t'i merrni ato dhe merre me vete të tokës suaj. Në atë mënyrë, nuk do të duhet të shqetësoheni.

A njihni mjete të tjera shërimi për të eleminuar ose sprapsur kërmijtë?


Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.