Si të keni një pemë kokosi në shtëpi?

Pema e kokosit është një palmë shumë e kërkuar

Imazhi - Bredhi / Anastasiia Tretiak

Nëse jetoni në një vend ku klima është e butë dhe ju pëlqejnë pemët e kokosit, duhet ta dini këtë është një nga bimët më të vështira për t'u ruajtur që mund të blini. Nuk dua t'ju zhgënjej, por dua që të dini se nëse planifikoni të shpenzoni 15 ose 20 euro - që është çmimi që ju japin zakonisht në Spanjë - do të duhet të jeni shumë të vetëdijshëm për këtë, veçanërisht në vjeshtë. dhe dimrit.

Por a mund të mbijetojë? Epo, ajo që mund t'ju them është se nuk është e pamundur, por Në mënyrë që të keni një shans më të mirë për ta hequr atë nga toka, unë do t'ju shpjegoj se si të keni një pemë kokosi në shtëpi.

Çfarë ka nevojë për një pemë kokosi?

Pema e kokosit ka nevojë për shumë dritë në shtëpi

Imazhi – Cocaflora.com

E lehtë (natyrale), lagështi e lartë e ambientit, ujë në moderim dhe temperatura mbi 15ºC gjatë gjithë vitit. Në ambiente të mbyllura, kjo nuk është e vështirë të arrihet, sepse nëse, për shembull, ajo që na nevojitet është drita, mund të blejmë një llambë rritjeje për bimë si p.sh. esta; dhe nëse problemi është lagështia e ulët e mjedisit, mund të vendosim enë me ujë rreth tij ose edhe ta spërkasim me ujë gjatë muajve të ngrohtë (në dimër është më mirë të mos e bëjmë, sepse rreziku që kërpudhat ta dëmtojnë atë është më i madh).

Sa i përket temperaturës, thuhet se më e përshtatshme është 15-17ºC gjatë natës, diçka që arrihet lehtësisht në një shtëpi mesatare spanjolle, për shembull, duke ndezur ngrohjen për një kohë. Po vërtet, nuk keni pse ta vendosni pemën tuaj të kokosit pranë ndonjë pajisjeje që gjeneron skica, pavarësisht nëse janë të ftohta apo të nxehta, sepse duke vepruar kështu do të shihte se si gjethet do të merrnin kafe, duke filluar nga majat.

Rreth ujitjes flasim më poshtë.

Kur dhe si të ujitet një bimë kokosi në vazo?

El Cocos nucifera Është një palmë që mund të gjendet në plazhet e rajoneve tropikale të Amerikës dhe Azisë. Është një nga speciet e pakta që toleron kripën e detit dhe ka rrënjë të lagura përgjithmonë. Por nëse shikojmë ndonjë fotografi, do të kuptojmë se fara mbin disa metra larg ujit. Pse? Sepse NUK është një bimë ujore. Nëse e mbjellim në një vazo pa vrima ose nëse e ujitim çdo ditë, rrënjët i mbyten.

Përveç kësaj, ne duhet të kemi parasysh faktorin e motit. Sa më të larta të jenë temperaturat, aq më shpejt toka thahet, pasi jo vetëm që rrezatimi diellor është më i lartë, por edhe palma e thith atë për t'u hidratuar më shpejt dhe, kështu, të jetë në gjendje të rritet. Sepse, gjatë muajve të ftohtë duhet të jemi shumë më të kujdesshëm me ujitjen, për shkak se temperaturat janë më të ulëta, bima mezi rritet dhe dheut i duhet shumë më tepër kohë që të thahet plotësisht.

Duke u nisur nga kjo, kur dhe si duhet ujitur? Në mënyrë ideale, toka duhet të mbetet gjithmonë pak e lagësht., kështu që rekomandohet shumë të merrni një matës lagështie për të ditur statusin e tij përpara se të shtoni përsëri ujë. kjo për shembull është shumë e lehtë për t'u përdorur. Nëse shohim që gjilpëra qëndron e thatë (ose »e thatë») kur futet, atëherë mund të ujitim.

Tani, është e përshtatshme që të futet mirë, duke futur të gjithë sensorin (shkopin), pasi shtresave më sipërfaqësore të tokës kërkojnë më pak kohë për t'u tharë dhe nuk do të ishte e çuditshme që të tregonte se është e thatë, kur në realitet fundi është ende i lagësht.

Dhe nga rruga, sigurohuni që temperatura e ujit të mos jetë shumë e ulët. Duhet të jetë së paku 18ºC, pasi nëse është shumë ftohtë mund të pësojë. Pasi të kemi mbushur vaditësin do ta hedhim ujin në tokë, pa e lagur bimën. Nëse keni një pjatë poshtë tenxhere, do ta kullojmë pas ujitjes.

A mund të ujitet me ujë deti?

Duke qenë një palmë që rritet në plazhe, shumë njerëz pyesin nëse është e mundur të vaditen me ujë nga deti. Dhe përgjigja është ajo pema e kokosit mbështet ujin e kripur, por nuk ka nevojë për të për të qëndruar gjallë. Për këtë arsye, mund ta hidratoni herë pas here me ujë nga plazhi, por kini parasysh që mund të vaditet me ujë të freskët pa problem, me një pH midis 7 dhe 8.

Kur dyshoni, mund të përdorni një matës pH si kjo, i cili përdoret njëlloj si matësi i lagështisë së tokës, me ndryshimin se për të njohur pH-në e ujit duhet ta futni atë në atë lëng. Ai automatikisht do t'ju tregojë se cili është pH e tij.

Kur duhet paguar?

Abonimi është një nga gjërat që duhet të bëjmë nëse duam që ai të arrijë sa më fuqishëm në dimër, pasi mund të varet nëse do të mbijetojë apo jo. Per kete arsye, Duhet të filloni të paguani një javë pasi ta blini dhe të vazhdoni ta bëni këtë për pjesën tjetër të vitit.

Por po: gjatë muajve të nxehtë rekomandoj përdorimin e plehrave, efektiviteti i të cilëve është i shpejtë, si për shembull kjo që është specifike për palmat, ose kjo për bimët e gjelbra. Nëse preferoni plehra organike, mund të aplikoni guano të lëngshme. Por në çdo rast, duhet të ndiqni gjithmonë udhëzimet në paketim (në përgjithësi, duhet të vendosni një sasi të vogël në kapakun e produktit dhe më pas në një shishe që ka 1 litër ujë).

Gjatë vjeshtës dhe dimrit rritja do të jetë minimale, kështu që nevojat ushqyese të pemës së palmës nuk do të jenë aq të larta sa në verë. Edhe kështu, këshillohet që të vazhdohet me plehërimin e tij me plehra ose plehra me çlirim të ngadaltëSi kjo të markës Cultivers, duke shtuar dy lugë të vogla (kafe) çdo 15 ditë.

Si ta mbroni pemën e kokosit nga i ftohti në shtëpi?

Pema e kokosit është një palmë e brendshme

Imazhi – beardsanddaisies.co.uk

Edhe pse është e vështirë të besohet i bën më shumë dëm pemës së kokosit nëse temperaturat e ditës dhe të natës mbeten të ulëta, sesa një ngricë e dobët e herëpashershme. Kjo është arsyeja kryesore pse në Spanjë nuk rritet pothuajse asnjëherë jashtë, dhe kjo sepse në dimër amplituda termike është e ulët, pasi diferenca midis temperaturave maksimale dhe minimale është si kjo: e ulët. Nëse do të ishte 20ºC gjatë ditës, edhe sikur të binte në -1ºC gjatë natës për pak kohë, palma mund të vuante disi, por nuk do të ngordhte.

Kur rritet në ambiente të mbyllura, megjithëse është i mbrojtur nga temperaturat nën zero, duhet të kihet parasysh se as amplituda termike nuk është shumë e lartë. Kështu, rekomandohet shumë të bëni sa më poshtë:

  • Merrni pemën tuaj të kokosit në dhomën më të ngrohtë të shtëpisë, në të cilat ka dritare nga të cilat hyn rrezet e diellit. Mos e vendosni përpara xhamit që të mos digjet dhe shmangni hapjen e tyre në ditët kur ka ftohtë dhe/ose erë.
  • Mbroni, të paktën, tenxheren me një batanije acar për bimët, megjithëse është më mirë nëse edhe gjethet janë të mbrojtura.
  • Uji me ujë të ngrohtë sa herë është koha për të ujitur.
  • Nëse një ditë në dimër lind dielli dhe moti është i mirë, me temperatura mbi 18ºC, përfitoni dhe nxirreni jashtë, duke e vendosur në gjysmëhije. Nëse do të vendosej në një ekspozitë me diell do të digjej.

Një këshillë e fundit: blini sapo rreziku i ngricave të jetë zhdukur dhe moti të fillojë të përmirësohet. Kështu, do të keni shumë muaj përpara për t'u kujdesur për të dhe për t'u përshtatur me kushtet në shtëpinë tuaj.

Paç fat!


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.