Si të kujdeseni për një palmë në ambiente të mbyllura

Dypsis lutescens në ambiente të mbyllura

Palmat dekorojnë shtëpinë tonë në një mënyrë të mahnitshme: pavarësisht nga lloji i gjetheve që kanë, trungjet e tyre të hollë dhe të hollë, mbajtja dhe eleganca e tyre, mund ta bëjnë një dhomë të duket më mirë, me më shumë jetë dhe ngjyra.

Kultivimi i tij nuk është i vështirë, por kur i keni brenda, duhet t'i vëzhgoni herë pas here pasi mund të lindin disa probleme të tjera. Për t'i shmangur ato, ne do t'ju tregojmë si të kujdesemi për një palmë në ambiente të mbyllura.

Dëshironi të keni një Elegante kameedorea? Dhe një Kentia? Klikoni në lidhjet për t'i marrë ato.

ndriçim

Chamaedorea elegans Palm

Palmave u duhet shumë dritë që të rriten mirë. Edhe pse është e vërtetë që ka disa, si p.sh. Howea forsteriana (kentia) ose Elegante kameedorea (palma) që mund të jetë në ato zona që nuk janë veçanërisht të ndritshme, këto bimë do të zhvillohen më mirë atje ku ka dritare përmes të cilave rrezet e diellit mund të hyjnë.

Ujitja

Ujitja është ndoshta një nga detyrat më të vështira për t'u kontrolluar. Kështu që gjithçka të shkojë normalisht, ujit vetëm kur substrati është i thatë, nëse është e mundur me ujë shiu ose pa gëlqere. Në rast se kemi një pjatë poshtë, ne do të heqim ujin e tepërt dhjetë minuta pas ujitjes.

pajtimtar

Gjatë gjithë sezonit të rritjes, domethënë, nga pranvera në fund të verës / fillim të vjeshtës, duhet t’i paguajmë me një pleh për palmat si kjo duke ndjekur udhëzimet e specifikuara në paketim. Ne gjithashtu mund të zgjedhim t'i paguajmë ato me guano (të lëngshme), e cila është e natyrshme.

Transplantimi

Në pranverë ju duhet t'i ndryshoni ato tenxhere, veçanërisht nëse nuk e kishim bërë kurrë më parë. Për ta bërë këtë, ato duhet të mbillen në vazo që janë të paktën 4 cm më të gjera se ajo e mëparshme, me medium universal në rritje të përziera me 30% perlit. Nëse duam të përmirësojmë më tej kullimin, përpara se të mbushim enën, do të shtojmë një shtresë balte vullkanike rreth 2-3 cm.

Më shumë këshilla

Nëse duam ta zbukurojmë shtëpinë me një palmë dhe ta shijojmë për shumë vite, është shumë e rëndësishme që së pari të informojmë veten se cilat specie mund të rriten në tenxhere dhe brenda. Pse po e them kete? Sepse në çerdhet dhe dyqanet e kopshtit ata shesin palma që ose arrijnë lartësi më shumë se 3 metra, ose nuk janë përshtatur me kushtet e brendshme, ose ... të dyja. Një shembull i qartë është peme e kokosit. Kjo bimë jo vetëm që arrin 7 metra ose më shumë, por ka nevojë për shumë më shumë dritë sesa hyn në shtëpi dhe, sikur të mos mjaftonte, është shumë e ndjeshme ndaj të ftohtit, prandaj fatkeqësisht përdoret si bimë sezonale kur në habitatin e saj natyror mund të jetojë për gati 100 vjet.

Prandaj, nëse nuk duam të shpenzojmë para për një fabrikë që herët a vonë do të duhet të shkojmë në kopsht ose t'i hedhim në togun e plehut, unë ju rekomandoj që të hidhni një sy në Ky artikull, të dini se çfarë palmash mund të keni në shtëpi.

Raphis shkëlqen

Imazh - Raphis Palm

Shpresojmë që ky artikull t'ju ndihmojë të keni një shtëpi të bukur.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Cecilia dijo

  E vërteta është se mësimet tuaja janë të dobëta. Në ndriçim duhet të hetoni se çfarë drite artificiale është e mirë për palmat. Ju nuk mund të varet nga ndriçimi i mirë ose jo. Ka LED dhe dikroikë që janë spektakolare për bimët. Drita blu mbetet e ulët, drita e kuqe rritet deri në 7 m.

 2.   OSCAR RAGAZZO dijo

  pershendetje, shuplaka ime e vogel ngjitese e brendshme, cfare mund te bej, faleminderit

  1.    Monica Sanchez dijo

   Hi Oscar.

   Mund të jetë që ajo ka një murtajë? Nëse dëshironi, na dërgoni një foto tek tonë facebook dhe ne mund t'ju ndihmojmë

   Përshëndetje.

 3.   Ricardo dijo

  Faleminderit shumë për këshillën. Unë kam një palmë brenda dhe ajo po thahet. Me sa duket sepse ka shumë ujë. Epo, është e zezë... Unë do të ndjek këshillën tuaj.
  Pd pyetje Çfarë lloji i tokës është më i mirë për këtë bimë në vazo?

  1.    Monica Sanchez dijo

   Përshëndetje Ricardo.
   Nëse është e zezë, do të jetë e vështirë ta rikuperoni atë 🙁
   Toka më e përshtatshme për palma në vazo është ajo si substrati universal i markave Flower, Fertiberia ose Westland; pra i lehtë, me push dhe me aftësi të mirë për thithjen e ujit.
   Përshëndetje.

 4.   sonia dijo

  Çfarë lloj palme është ajo që rritet më pak? Nuk dua të blej një që rritet kaq shumë.

  1.    Monica Sanchez dijo

   Pershendetje Sonia.
   Nga jeni? Është e rëndësishme të dini nëse në zonën tuaj ka ngrica apo jo, sepse jo të gjithë mund t'i rezistojnë.
   Gjithsesi, palmat janë të gjitha të larta. Një nga më të vegjlit është Butia archeri, i cili arrin rreth 2-3 metra lartësi; valë roebellini feniks (3-4 metra) shumë më e lehtë për t'u marrë.

   Një alternativë mund të jetë cyca revolute, e cila zakonisht nuk i kalon 2 metra.

   Një përshëndetje.