A mund të keni një bougainvillea në një tenxhere?

Bougainvillea është një alpinist që mund të jetë në një tenxhere

Bougainvillea është një kaçubë ngjitje që prodhon aq shumë lule sa krijon një spektakël me ngjyra gjatë pranverës dhe verës. Mund të arrijë 6-8 metra lartësi, kështu që përdoret për të mbuluar pjergullat dhe tavanet. Por a e dini se rritja e saj mund të kontrollohet lehtësisht me krasitje të rregullt?

Ashtë një bimë që shërohet mirë dhe shpejt. Aq më shumë që, nëse nuk keni ku ta vendosni, ne ju inkurajojmë të keni një bougainvillea në vazo.

bougainvillea
Artikulli i lidhur:
Kur të mbillni bougainvillea?

Çfarë tenxhere për të zgjedhur?

Bougainvillea ka nevojë për një tenxhere të madhe

La bougainvillea Është një bimë që duket mirë në të gjitha llojet e vazove, qofshin ato plastike apo terrakote. Por këto dy materiale janë aq të ndryshme sa që secili ka avantazhet dhe disavantazhet e veta. Le të shohim se cilat janë ato:

Vazo plastike

avantazh

 • Peshon vetëm: Mund të lëvizni lehtësisht.
 • Economshtë ekonomike: edhe ai me diametër 40cm mund t'ju kushtojë vetëm 4-5 euro. Edhe pse po, nëse është bërë prej plastike rezistente do t'ju kushtojë rreth 7 euro.
 • Pastrohet lehtë: nëse njolloset, thjesht fshijeni.

meta

 • Mund të bartet nga era: me peshë të vogël, nëse jetojmë në një zonë ku zakonisht fryn erë e fortë, mund ta marrë me vete.
 • Me kohën prishet: edhe nëse është bërë prej plastike rezistente, në fund të fundit herët a vonë përfundon duke u prishur.

Tenxhere terrakote

avantazh

 • Shtë shumë e qëndrueshme: Terrakota është një material që i qëndron mirë motit të keq, kështu që qëndron i paprekur për shumë, shumë vite.
 • Ajo nuk mund të merret nga era: ka peshën ideale për t'i bërë ballë erërave.
 • Veryshtë shumë dekorative: në ditët e sotme mund të gjejmë vazo me dizajne dhe forma shumë elegante.

meta

 • Çmimi juaj i shitjes është i lartë: një tenxhere 40 cm mund të kushtojë rreth 15-20 euro.
 • Nëse bie, prishet: duhet të jeni shumë të kujdesshëm me këtë, pasi terrakota është një material shumë rezistent, por në të njëjtën kohë shumë i brishtë. Nëse bie në tokë, ka shumë të ngjarë të prishet.

Çfarë kujdesi ka Bougainvillea në vazo?

Bougainvillea është një bimë e lehtë për t'u kujdesur

Imazhi – Flickr/lastonein

Transplantimi

kur të transplantoni bougainvillea
Artikulli i lidhur:
Kur të transplantoni bougainvillea

Kur të kemi vendosur se cilën tenxhere do të përdorim për të bërë bougainvillea tonë, do të duhet ta transplantojmë atë. Për këtë, ajo që ne do të bëjmë është sa vijon:

 1. Së pari, ne do të vendosim filtra kafeje në vrimat e kullimit. Në këtë mënyrë do të shmangim që substrati të humbasë sa herë që ujisim.
 2. Tjetra, ne do ta vendosim tenxheren »e re» në vendin ku duam të kemi impiantin, dhe do ta mbushim atë me substrat universal në rritje të përzier me 30% perlit (për shitje) këtu) pak më pak se gjysma.
 3. Pastaj ne do të nxjerrim bimën nga tenxherja e saj "e vjetër" dhe do ta vendosim në atë "të re". Nëse shohim që është shumë i lartë ose shumë i ulët, ne do të heqim ose shtojmë substratin. Për të pasur një udhëzues, duhet të dimë se baza e kërcellit duhet të jetë pak poshtë buzës së tenxhere.
 4. Më pas, ne do të përfundojmë mbushjen me substrate.
 5. Tani, ne ujisim mirë, me ndërgjegje.
 6. Më në fund, ne mund të vendosim një mësues kujdestar nëse dëshirojmë që ai të ngjitet në një rrjetë apo mur.

Bougainvillea: diell apo hije?

Bugambilia ose bougainvillea është një bimë që preferon t'i ketë gjethet dhe lulet në diell të plotë, dhe pjesën tjetër të kërcellit në hije. Për këtë arsye, është shumë interesante ta vendosni p.sh në një grilë apo pjergull, pasi në këtë mënyrë, ndërsa rritet, do të sigurojë hijen që i nevojitet.

kujdesi i bugainvillea
Artikulli i lidhur:
Bougainvillea: Diell apo hije?

Përveç kësaj, është një mënyrë për të pasur një bougainvillea të varur, megjithëse nuk është e vetmja: në fakt, mund ta vendosni edhe në një mobilie të gjatë dhe t'i lini bishtat e saj të varen.

Ujitja

Që bugainvilja jonë në vazo të rritet mirë, do të jetë shumë e rëndësishme ta ujitim herë pas here. Frekuenca do të ndryshojë në varësi të motit, si dhe vendndodhjes, por në përgjithësi do të duhet të ujitim çdo 3 ditë në verë dhe çdo 5-6 ditë në pjesën tjetër të vitit.

Në rast dyshimi, ne do të kontrollojmë lagështinë e substratit. Për këtë mund të bëjmë disa gjëra:

 • Përdorni nje njehsor lagështie: për ta bërë atë më të besueshëm, rekomandohet shumë ta fusni në pika të ndryshme.
 • Futni një shkop të hollë prej druri: nëse kur e nxirrni, ajo del praktikisht e pastër, atëherë ne mund të ujitim kur substrati është i thatë.

pajtimtar

Bougainvillea duhet të fekondohet gjatë pranverës dhe verës në mënyrë që të rritet dhe të lulëzojë. Prandaj, gjatë gjithë muajve të ngrohtë Highlyshtë shumë e këshillueshme që të paguani me plehra të lëngshëm (të tilla si kjo) duke ndjekur indikacionet e specifikuara në paketimin e produktit.

Krasitje bougainvillea në vazo

krasitja e bougainvillea në tenxhere
Artikulli i lidhur:
Si të krasitni Bougainvillea në vazo

Krasitja është thelbësore kur keni një bougainvillea në një tenxhere, sepse nëse nuk e bëni këtë mund të ndaloni rritjen e saj dhe madje mund ta humbasim atë. Por kur dhe si krasitni?

Për të kontrolluar rritjen e tij duhet të presim fundin e dimrit dhe të dezinfektojmë gërshërë të mëdha të krasitjes. Kur ta kemi bërë këtë, ne do ta vëzhgojmë bimën me kujdes, së pari nga një distancë dhe pastaj nga afër. Kështu që ne mund të kemi një ide se si po zhvillohet dhe cilat rrjedh duhet të presim ose heqim.

Pastaj, do të duhet të krasisim ato kërcell që duken të dobëta, të sëmurë ose janë thyer. Nëse ajo që duam është të kemi një kaçubë jo-ngjitëse në një tenxhere, ne do të presim pak a shumë në gjysmë; në këtë mënyrë do të stimulojmë prodhimin e kërcellit të ulët; dhe nëse jemi të interesuar të kemi një bougainvillea të varur, do të lëmë bishtat më të gjatë.

Bougainvillea

Bougainvillea në oborrin tim në sezonin e lulëzimit të plotë.

Kur lulëzon bougainvillea?

Nëse keni një bougainvillea pa lule, mos u shqetësoni. Nëse i jepni kujdesin që ju rekomandojmë, me siguri do të lulëzojë më shpejt nga sa mendoni. Në fakt, sezoni i lulëzimit të tij fillon në pranverë dhe zgjat deri në fund të verës, kështu që lulëzon për disa javë rresht.

Por nëse doni ta ndihmoni, ju rekomandojmë ta fekondoni me një pleh specifik për bimët me lule, pasi në këtë mënyrë do të ketë më shumë energji. mund ta blesh këtu.

Me këto këshilla, ne do të kemi një bougainvillea të bukur.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Martha dijo

  E shkëlqyeshme, didaktike, megjithatë do të doja të specifikoja madhësinë e tenxhereve në mënyrë që ato të mund të ngjiten ose t'i kenë ato të vogla, jo bonsai, faleminderit shumë për kontributin tuaj të madh që përkojmë në dashurinë për natyrën.

  1.    Monica Sanchez dijo

   Përshëndetje Marta.
   Faleminderit për fjalët tuaja
   Sa i përket pyetjes tuaj, tenxhere duhet të ketë një diametër prej të paktën 30 cm.
   Një përshëndetje.

 2.   Janis dijo

  Pershendetje! Më pëlqeu shumë ky artikull. Por unë do të doja të dija bungavillea ime. Unë e kam atë në një tenxhere dhe dua që ajo të ngjitet në rrjetë në mur, kam vendosur një tutor por si do ta krasisja atë? Ndonjë këshillë tjetër do të më jepnit? faleminderit shume paraprakisht
  Përshëndetje Nani

  1.    Monica Sanchez dijo

   Përshëndetje Janis.
   Kur dëshironi që ajo të ngjitet gjatë viteve të para, krasitja nuk rekomandohet, sepse ajo që na duhet është të prodhojmë kërcell ... dhe të gjitha llogariten, madje edhe ato që thahen sepse sythat e reja do të mbështeten mbi to për të mbuluar murin.

   Më vonë, kur bima të rritet mjaftueshëm dhe të ketë mbuluar rrjetën, do të jetë koha të shkurtojmë ato kërcell që rriten tepër, në gjatësinë e dëshiruar, me gërshërë të mëdha të krasitjes.

   Një përshëndetje.

 3.   Maria Tereza dijo

  Unë kam një bungavilla në një tenxhere plastike dhe nuk e di pse brenda tre ditësh ajo ka humbur të gjitha gjethet dhe lulet. Nuk e di nëse do të mbin përsëri. cfare mund te me rekomandoni

  1.    Monica Sanchez dijo

   Përshëndetje Maria Teresa.
   Sa shpesh e ujitni atë? Gjatë verës ju duhet të ujitni shpesh, çdo 2-3 ditë; pjesën tjetër të vitit çdo 4-5 ditë.
   A e keni transplantuar ndonjëherë? Nëse jo, ndoshta ju duhet një tenxhere disi më e madhe. Gjithsesi, kruani pak kërcellin për të parë nëse është e gjelbër; pasi nëse është ka ende shpresë
   Një përshëndetje.

 4.   të jetë dijo

  Artikull i mbare !!
  Unë thjesht do të doja të dija si të fekondoja bougainvillea në vazo. Sasia, frekuenca, ... Faleminderit shumë

  1.    Monica Sanchez dijo

   Përshëndetje Ser.
   Ju mund ta paguani atë në pranverë dhe verë me një pleh universal për bimët duke ndjekur udhëzimet e specifikuara në paketim. Doza dhe frekuenca tregohen në të njëjtën enë, e cila zakonisht është javore.
   Një përshëndetje.

 5.   Yohany dijo

  Hi
  Faleminderit për këshillën tuaj, ato janë shumë të dobishme. Dje pasi lexova artikujt tuaj, unë transplantova bougainvillea ime në një tenxhere terrakote, por mendoj se bëra diçka gabim, sepse është shumë e trishtuar dhe nuk di çfarë të bëj dhe nuk dua toka që bleva tha për lule dhe ishte lagështirë e mirë dhe unë thjesht vendosa pak ujë, ju lutem më ndihmoni dhe faleminderit shumë

  1.    Monica Sanchez dijo

   Përshëndetje Yohany.
   Normalshtë normale që gjatë ditëve të para bima të duket e trishtuar.
   Ujiteni atë dy ose tre herë në javë në verë dhe pak më pak pjesën tjetër të vitit, dhe pak nga pak do të përmirësohet.
   Një përshëndetje.

 6.   Maria Luisa nga Romagna dijo

  Mirëmëngjes, dua të vendos tenxhere me bougainvillea në ballkonet e ndërtesës, por ka një fqinj që shqetësohet sepse i kanë thënë asaj që kjo bimë tërheq merimangat

  1.    Monica Sanchez dijo

   Përshëndetje Maria Luisa.
   Jo, nuk tërheq merimangat ... Bougainvillea është një bimë shumë e pastër kur bëhet fjalë për insektet.
   Një përshëndetje

 7.   Xheni Vargas dijo

  Dite shume te mira.
  Kam pritur një kohë të gjatë për të pasur shtëpinë time të vogël dhe të vendos bimët e mia të preferuara të cilat janë bougainvilleas.
  Pyetja ime është: a mund t'i vendos në vazo dhe t'i mbaj në ballkon, dua të them që ka nevojë për thellësi në tokë, oh nuk është e nevojshme që vazot të jenë të mëdha, dhe ato rriten mirë apo jo? Dhe çfarë lloj kujdesi dhe a duhet të di gjithçka që është e nevojshme për t'i pasur në ballkonet e venranave?
  Faleminderit shumë për shqetësimin dhe përgjigjen tuaj të vlefshme.
  Unë e dua këtë bimë dhe qëllimi im është të mbuloj muret e shtëpisë time me ngjyra të ndryshme të bougainvillea. Më duhen të gjitha këshillat tuaja.
  Një mijë faleminderit dhe një mijë bekime.

  1.    Monica Sanchez dijo

   Pershendetje Jenny,
   Po, mund t’i keni në vazo, por ato duhet të jenë të mëdha, me të paktën 40 cm në diametër.
   Për t'i pasur në ballkone, thjesht mund t'i bashkoni degët e tyre në bare me litarë ose lidhje.
   Në artikull keni informacion se si të kujdeseni për to.
   Nëse keni ndonjë pyetje të mëtejshme, pyesni.
   Një përshëndetje.

 8.   Imazhi i mbajtësit të vendit Elena Arevalo dijo

  ndihma juaj eshte e mire Unë mbolla bougainvillea ime një vit më parë në një tenxhere, në fillim ato u bënë jeshile dhe plot lule, por rreth 4 muaj më parë fleta heshti dhe ata duken varejonudas, nuk di a t'i kaloj ato. e vërteta është se ata nuk duken të shëndetshëm dhe unë do të doja të bëja harqe me ta dhe nuk janë të njëjtat. ju lutem më duhet këshilla juaj.

  1.    Monica Sanchez dijo

   Përshëndetni Elena
   A keni kontrolluar nëse kanë ndonjë plagë? Ata mund të kenë aphids ose bugë të butë.
   Në çdo rast, unë do të rekomandoja trajtimin e tyre me një insekticid universal që mund ta blini në çdo çerdhe.
   Një përshëndetje.

 9.   Nancy A. dijo

  Bleva një bougainvillea plot lule rreth 20 ditë më parë ... ajo është në një tenxhere, por të gjitha lulet po bien dhe gjethet janë jashtë ... Unë i ujit ato 2 herë në javë, do të jetë era? Çfarë ndryshimesh duhet të bëj ju lutem .... faleminderit

  1.    Monica Sanchez dijo

   Hi, Nancy.
   Unë ju rekomandoj ta ujitni atë më shpesh: 3-4 herë në javë.
   Një përshëndetje.

 10.   Hënë dijo

  Artikull i shkëlqyeshëm! Unë do të ndjek këshillën tuaj, faleminderit!

  1.    Monica Sanchez dijo

   Jemi të lumtur që ju pëlqeu, Selene

 11.   Imazhi i mbajtësit të vëmendjes të Gustavo Morales dijo

  Përshëndetje Monica, unë kam një bougainvillea që e mbolla në një tenxhere të bërë me çimento 40 të gjerë me 40 të gjatë dhe 50 të lartë. Unë jetoj në Cali dhe është një klimë tropikale, me diell gjatë gjithë vitit, pa ngrica natën dhe e kam në tarracë. E bleva atë të lulëzuar, vjollcë, të bukur dhe tani është vetëm gjethe jeshile por nuk rritet ose asgjë tjetër. Çfarë rekomandoni që ajo të lulëzojë dhe të ketë rritje të mirë? Faleminderit

  1.    Monica Sanchez dijo

   Pershendetje Gustavo.
   Duhet të jesh i durueshëm. Ujiteni shpesh dhe fekondojeni me një pleh të lëngshëm, të tillë si guano për shembull, të cilin mund ta blini në çdo çerdhe.
   Një përshëndetje.

 12.   Franklin Villafuerte dijo

  Në një tenxhere me diametër 40 cm dhe lartësi 60, sa mund të rritet bougainvillea ime? Faleminderit për përgjigjen.

  1.    Monica Sanchez dijo

   Përshëndetje Franklin.
   Mund të rritet pa probleme.
   Sigurisht, nuk do të ketë bagazhin e fortë dhe të gjerë që bëjnë ata që janë në tokë, por në një tenxhere mund të jetojë dhe zhvillohet normalisht.
   Nëse duhet të ngjitesh, mund të kalosh 5 metra.
   Një përshëndetje.

 13.   Peter Boronat dijo

  Unë kam një bougainvillea, ajo bëri një lulëzim, të gjitha lulet ranë dhe tani ka vetëm gjethe jeshile

  1.    Monica Sanchez dijo

   Përshëndetje peter
   Normalshtë normale që lulëzon vetëm një herë në vit. Plehëroni atë në pranverë dhe verë me plehra të tillë si guano duke ndjekur udhëzimet e specifikuara në paketim dhe do të shihni se si lulëzon përsëri.
   Një përshëndetje.

 14.   Marianne tapia dijo

  Unë e konsideroj artikullin tuaj shumë interesant. Do të doja të dija nëse mund të mbillja, në të njëjtën vazo, dy bimë bougainvillea me ngjyra të ndryshme. Thatshtë se ata më dhanë dy dhe do të doja të dija nëse mund t'i bëja të rriteshin së bashku. Mbi të gjitha pyes, sepse aty afër më thanë se nuk rritet mirë nëse ka bimë të tjera lulëzuese përreth.

  1.    Monica Sanchez dijo

   Përshëndetje Marianne.
   Unë nuk e këshilloj atë, pasi ato janë bimë shumë të fuqishme dhe rrënjët e tyre do të konkurrojnë derisa një nga të dy ... mirë, ajo thahet: s
   Një përshëndetje.

 15.   maripaz dijo

  Artikull shumë interesant! Unë dua të inkurajoj veten këtë vit që të kem një në tarracën time, por unë gjithmonë shqetësohesha për kujdesin e tij, i cili në të vërtetë nuk ka aq shumë, thjesht duhet të jesh pak i vetëdijshëm, apo jo?
  Shtë një nga shkurret më të bukura që ekziston

  1.    Monica Sanchez dijo

   Përshëndetje Maripaz.
   Kjo është, ju vetëm duhet të shikoni se nuk i mungon uji mbi të gjitha

   Nëse guxoni, do të na tregoni si jeni.

   Përshëndetje!

 16.   Ann dijo

  Përshëndetje Monica, faleminderit shumë për artikullin dhe këshillën tuaj, ato ju vijnë në ndihmë sidomos kur jeni i ri ..;)
  Doja t'ju pyesja, e bleva një në shkurt dhe e vendosa në një tenxhere të madhe. Ajo u rrit shumë shpejt në ppio, pak lule, por ishte e shëndetshme. Tani degët janë ende në rritje, por pa gjethe dhe të gjitha rrjedhjet janë më të gjata janë të njëjtat. Unë kam shtuar plehrash të lëngshme dhe zakonisht e ujit atë dy ose tre herë në javë, nuk e di se çfarë tjetër mund të bëj. Ju falënderoj shumë për ndihmën tuaj. Pershendetje

 17.   Xhaz dijo

  Përshëndetje, bougainvillea ime është 2 vjeç dhe ka prodhuar shumë pak lule. Unë e fekondoj atë me pinguin guano dhe nuk e ujit atë. Gjeta në njërën prej gjetheve të saj një lloj zgjoje të bardhë dhe një bug të madh në një degë. Cfare mund te bej? Shumë faleminderit

  1.    Monica Sanchez dijo

   Përshëndetje Jazz.

   Mund t’i hiqni me pak sapun dhe ujë, megjithëse nëse rishfaqet, ju rekomandoj ta trajtoni me një insekticid anti-kokineal.

   Përshëndetje!

 18.   Lidia lullo dijo

  Përshëndetje. Artikull shume i mire. Faleminderit. Unë do të doja të bëja një hetim. Bleva dy bougainvilleas një muaj më parë. ato po lulëzojnë mirë, por problemi është që gjethet rrotullohen brenda. Ata më thanë se mund të jetë mungesë lotimi por unë po i lotoj çdo ditë dhe ato mbesin të njëjtat. A mund të jetë një sëmundje? Ata janë në diell të plotë në tenxhere.

  1.    Monica Sanchez dijo

   Përshëndetje Lidia.

   Ata mund të kenë shumë ujë. Bougainvilleas kanë nevojë që toka të thahet pak para se t'i ujitni përsëri, përndryshe rrënjët kalben dhe fillojnë problemet (gjethet e verdha, rënia e gjetheve, etj.).

   Nga rruga, kur ujitni, a derdhni ujë derisa të dalë nga vrimat në tenxhere? Thatshtë se nëse lagni vetëm sipërfaqen, mund të ketë mungesë të ujit. Ju gjithmonë duhet të ujitni mirë të gjithë tokën në mënyrë që të gjitha rrënjët të hidratohen.

   Idealja është t'i ujitni ato 3 ose maksimumi 4 herë në javë gjatë verës; gjatë pjesës tjetër të vitit lotimet do të jenë më të distancuara (1, ndoshta 2 në javë).

   Përshëndetje!

 19.   Ros dijo

  Përshëndetje, ditë e mirë, kam një shqetësim në lidhje me këtë fabrikë. Ata më dhanë një bougainvillea në një shportë. Ata më thanë se është meksikane, por nga erdhi, kishte pak tokë dhe qese ishte thyer pothuajse dhe substrati plotësisht tharë nëse do të dukej mirë, por unë u detyrova të transplantoj në mënyrë që kur lotim atë, substrati nga shporta nuk do të vazhdojë të dalë, por kur heq atë, ajo dhemb një pjesë të rrënjëve të saj ku i jepet dielli i mëngjesit dhe që të. Lateshtë vonë dhe është shumë nxehtë dhe unë e kam ujitur atë 3 herë në javë, por gjethet dhe lulet e saj janë si të thara dhe rrjedha tashmë po bie jeshile, por unë nuk e di nëse duhet të krasit ose heq gjethet ose ta ndryshoj atë ose ujë atë më shumë .. Unë do ta vlerësoja atë. këshillat e tij

  1.    Monica Sanchez dijo

   Përshëndetje Ros.

   Ju bëtë mirë që e transplantuat, pasi nëse do të kishte mungesë toke do të kishte shumë probleme të mbetura në shportë.

   Nëse është shumë nxehtë, unë rekomandoj ta çoni në një zonë disi të mbrojtur, ku dielli nuk shkëlqen aq drejtpërdrejt, pasi është e mundur që të digjet.

   Përshëndetje.