Si të mbillni borzilok

Borzilokun mund ta mbjellim në kopsht, në pemishte ose në vazo

A e dini se çfarë është gjithmonë mirë të kesh në dorë në kuzhinë? bimë aromatike. Këto perime, përveçse i japin një prekje të freskët dhe natyrale ambientit tonë, lëshojnë aroma shumë të këndshme dhe janë ideale për shumë receta kulinarie. Një nga barishtet aromatike më të përdorura është borziloku, ideal për aromatizimin e picave, makaronave, sallatave dhe për të bërë pesto. Në mënyrë që të mund të shijoni gjethet e saj të mrekullueshme të freskëta të korrura së fundmi, ne do t'ju shpjegojmë si të mbillni borzilok

Nuk është e nevojshme të kesh një kopsht apo një pemishte për të rritur këto bimë, me vazo dhe një vend me shumë dritë zakonisht është e mjaftueshme. Përveç kësaj, ato janë shumë të lehta për tu mirëmbajtur. Çfarë mund të kërkojmë më shumë? Nëse ju pëlqen borziloku dhe të gatuani me të, ju rekomandoj ta rritni vetë në shtëpi. Përveçse do t'ju shpjegojmë se si të mbillni borzilok, do t'ju tregojmë gjithashtu se kur është koha më e mirë për të kryer këtë detyrë.

Kur mbillet borziloku në vazo?

Koha më e mirë për të mbjellë borzilok është fundi i dimrit ose fillimi i pranverës.

Para se të shpjegojmë se si të mbjellim borzilokun, fillimisht duhet të jemi të qartë se kur duhet ta bëjmë atë në mënyrë që të kemi sukses. Në përgjithësi, koha më e mirë për të mbjellë këtë bimë aromatike është në fund të dimrit ose në fillim të pranverës. Edhe pse është e vërtetë që mund ta mbjellim këtë perime pak më vonë, nuk rekomandohet. Sa më shpejt të mbjellim borzilokun, aq më shumë do të zgjasë dhe do të mund të zgjasim përdorimin e gjetheve të tij aromatike. Duhet thënë se është një bimë njëvjeçare që nuk i mbijeton temperaturat e ulëta, ndaj nuk ka gjasa që t'i mbijetojë vjeshtës.

Kur bëhet fjalë për mbjelljen e borzilokut, duhet të përmbahemi me sasinë. Kjo perime ka aftësinë të mbijë shumë mirë dhe shumë shpejt. Në shumë raste nuk përdoret i gjithë borziloku i mbjellë. Një vlerësim pak a shumë i saktë është mbillni dy ose tre ekzemplarë për familje dhe për sezon, me siguri nuk kemi nevojë për to. Natyrisht, kjo varet nga përdorimi që duam t'i japim dhe shijet tona gastronomike.

Si mbillet bima e borzilokut?

Për të mbjellë borzilok, farat nuk duhet të varrosen

Tani që e dimë se kur duhet mbjellë, le të shpjegojmë se si të mbjellim borzilok. Zakonisht, kur mbillni një perime, në shumicën e rasteve është mirë që fara të mbulohet me pak tokë ose nënshtresë. Në këtë mënyrë i japim errësirë ​​dhe gjithashtu lagështi, të paktën gjatë procesit të mbirjes, gjë që është thelbësore që ajo të përfundojë në mbirë. Duhet thënë se farat janë në thelb një bimë e fjetur, e cila fillon fazën e mbirjes së saj për aq kohë sa temperatura dhe lagështia janë adekuate. Megjithatë, nëse i mungon lagështia, mund të paralizojë në mënyrë të pakthyeshme procesin tuaj.

Por mos u shqetësoni, pikërisht borziloku është një përjashtim. Në këtë rast, për të mbjellë me sukses këtë bimë, fara duhet të ekspozohet në rrezet e diellit direkte në mënyrë që të mund të mbijë. Duke e ditur këtë, ne tani mund të marrim farat e borzilokut dhe të fillojmë punën. Mund të blejmë varietetin që na pëlqen më shumë në një çerdhe ose në dyqane kopshtesh.

Ka lloje të borzilokut me të mëdhenj, të vegjël dhe gjithashtu me gjethe të purpurta. Përveç kësaj, brenda këtyre grupeve ka varietete të ndryshme. Me një zarf të vetëm me farë kemi tashmë më se të mjaftueshme për këtë sezon. Farat e mbetura mund të ruhen për sezonin e ardhshëm. Natyrisht, mund të blejmë edhe fara të varieteteve të ndryshme të borzilokut dhe të provojmë se cila na pëlqen më shumë. Varianti me gjethe lejla është një opsion i mirë për të zbukuruar pak kopshtin tonë.

Si të mbillni borzilok hap pas hapi

Pasi të kemi marrë farat, është koha për t'i mbjellë ato. Më tej do të shpjegojmë hap pas hapi si të mbillni borzilok:

 1. Përgatitni shtratin e farës: Mund të jetë një tabaka me alveola, një tenxhere ose një mbjellës. Në rastin e një tenxhere, ajo duhet të ketë një diametër prej të paktën dymbëdhjetë centimetra, kështu që do të kemi një sipërfaqe mjaft të madhe në mënyrë që bimët e borzilokut të mos mbijnë shumë afër njëra-tjetrës. Në rastin e përdorimit të një tabakaje me alveola, secila prej tyre duhet të jetë midis tre dhe katër centimetra.
 2. Shtoni substratin: Pastaj është koha për të shtuar substratin në shtratin e farës dhe ujin me bollëk. Më i rekomanduari është “substrati i shtratit të farës”, por nëse nuk e gjejmë, mund të përdorim edhe një substrat të veçantë për bimët e brendshme.
 3. Shpërndani farat: Duke qenë se janë shumë të vogla, është mirë t'i merrni me piskatore dhe t'i shpërndani në mënyrë të barabartë mbi nënshtresën. Është më mirë të lini një ndarje prej afërsisht dy centimetra midis secilës farë.
 4. Uji: Ujitim sërish, por me shumë kujdes që forca e ujit të mos përfundojë duke zhvendosur dheun dhe duke mbuluar farat. Atëherë duhet ta mbajmë nënshtresën gjithmonë të lagësht.
 5. Gjeni shtratin e farës: Është e rëndësishme që farat të jenë në diell të plotë, por në të njëjtën kohë të mbrojtura nga era dhe rrymat. Temperatura e mbirjes së farave të borzilokut nuk duhet të bjerë kurrë nën pesëmbëdhjetë gradë.
Borziloku në vazo
Artikulli i lidhur:
Si të ujit borzilokun

Nëse arrijmë të mbajmë tokën me lagështi dhe temperaturën minimale, duke llogaritur nga momenti i saktë i mbjelljes, farat do të përfundojnë paksa të kaltërosh. Kjo është kur fillon mbirja e saj. Pas disa ditësh do të mund të vëzhgojmë gjethet e para dhe dy kotiledonat e saj.

Çfarë duhet bërë pas mbjelljes?

Bimët aromatike janë ideale për t'u rritur në shtëpi

Nëse kemi arritur që farat e borzilokut të mbijnë me sukses, do të vijë koha kur ne duhet t'i transplantojmë ato. Kjo është zakonisht rreth 20 ose 30 ditë pas mbjelljes, kur ata tashmë kanë rreth dy ose tre palë gjethe. Nga shtretërit e farës mund ta mbjellim borzilokun në vendin e tij në kopsht ose në vazo disi më të mëdha, nëse duam ta kemi këtë bimë aromatike në tarracë ose në kuzhinë. Është e rëndësishme ta kryeni këtë detyrë me kujdes, duke u përpjekur të dëmtoni sa më pak perimet. Borzilokun mund ta mbjellim individualisht ose në grupe deri në tre ekzemplarë.

Substrati më i rekomanduar për borzilok të transplantuar është substrate për bimë të jashtme ose universale, të përziera me tokë normale. Sa i përket pH-së, kjo bimë aromatike preferon pak acid, konkretisht midis 5,7 dhe 6,2.

Siç mund ta shihni, nuk është e komplikuar të mbillni borzilok, por as të kujdeseni për të. Personalisht, më pëlqen të përgatis domate me mocarela me një gjethe të kësaj bime të shijshme aromatike.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Luis Javier Aguilar Perez dijo

  Kur dhe si të krasitni Unë e kam një në një tenxhere dhe ka kërcell shumë të gjatë me gjethe dhe sytha të vegjël dhe të gjitha gjethet sipër, mezi bëhen të mëdha. E bleva në maj. Faleminderit

  1.    Monica Sanchez dijo

   Përshëndetje Luis Xavier.
   E keni në hije? Është se nga kjo që thoni ju duket se bimës suaj i ka munguar drita.
   Në çdo rast, nëse dëshironi të na kontaktoni nëpërmjet Facebook, dhe na dërgoni një foto të borzilokut tuaj. Kështu që ne mund t'ju tregojmë se ku të prisni saktësisht. Ose na shkruani nga këtu.
   Një përshëndetje.