Si të mbillni selvi

Të dini se si të mbillni selvi është e mirë për të krijuar një gardh

Një nga problemet që kanë shumë njerëz kur blejnë një kopsht është mungesa e privatësisë. Për këtë ekziston gjithmonë mundësia e vendosjes së mureve ose gardheve, por jo të gjithë janë të kënaqur me këtë zgjidhje. Ata që preferojnë një mjedis më të gjelbër mund të zgjedhin të rrethojnë tokën e tyre me gardhe. Një nga shkurret më të njohura për këtë është selvia. Pra, nëse jeni të interesuar të krijoni një mur të gjelbër për të mbrojtur privatësinë tuaj, ju rekomandoj që të vazhdoni të lexoni ndërsa ne do të shpjegojmë se si të mbillni selvi.

Në këtë artikull nuk do të diskutojmë vetëm se si të mbillni selvi në kopsht, por edhe në vazo. Ne do të flasim gjithashtu se kur duhet të kryhet kjo detyrë dhe distancën që duhet të lëmë midis bimës dhe bimës. Shpresoj që ky informacion të shërbejë si një udhëzues dhe t'ju ndihmojë të krijoni një gardh të bukur për të fituar privatësi në kopshtin tuaj.

Kur ulen selvitë?

Në vazo mund të mbillen edhe selvi

Para se të shpjegojmë se si të mbjellim selvi, le të flasim se kur ta bëjmë këtë. Zakonisht mund t'i blejmë këto shkurre në vazo gjatë gjithë vitit në dyqanet e kopshteve. Megjithatë, nuk këshillohet të bëhet kjo gjatë muajve më të nxehtë të vitit, pasi kushtet janë shumë të vështira dhe është e vështirë për to të rriten dhe zhvillohen siç duhet. Prandaj, muajt më të mirë për të mbjellë selvi janë nga shtatori deri në mars.

Si të mbillni selvi për gardh?

Një nga përdorimet më të zakonshme të këtyre shkurreve është si gardh. Është një mënyrë e bukur dhe efikase për të rrethuar kopshtin tonë dhe për të fituar kështu pak privatësi. Ekziston edhe mundësia e mbjelljes së selvive lirshëm ose me radhë, si shkurre dekorative për të zbukuruar kopshtin tonë. Mënyra e mbjelljes është e njëjtë, e vetmja gjë që ndryshon është distanca që duhet të lëmë midis bimës dhe bimës.

Fillimisht duhet të zgjedhim një vend të përshtatshëm për të mbjellë selvinë. Në rast se duam të bëjmë një gardh, padyshim që do të ketë disa në buzë të tokës sonë. Është e rëndësishme që vendi të jetë me diell dhe që toka të jetë e drenazhuar mirë dhe pjellore. Një aspekt tjetër që duhet marrë parasysh është se duhet të jetë së paku shtatë metra larg mureve, tubacioneve etj.

Prekja e dytë hapni një gropë me përmasa një metër me një metër. Pasi ta kemi bërë, duhet ta mbushim me një shtresë balte të zgjeruar derisa të arrijë njëzet centimetra. Më pas vendosim sipër pak substrat universal.

Më pas mund të vendosim selvinë. Për ta bërë këtë, e heqim me kujdes nga tenxherja dhe e vendosim në vrimë. Në rast se ishte shumë e lartë ose shumë e ulët, e hiqnim ose i vendosnim papastërtitë dhe thjesht e mbushnim vrimën. Më në fund, mbetet vetëm ta ujitni dhe të kujdeseni për të që të rritet. Mund të zbuloni më shumë rreth kujdesit për selvi këtu.

Sa selvi për metër?

Siç e kemi përmendur më lart, distanca midis selvive varet nga qëllimi i tyre. Normalisht rekomandohet të lini pesëdhjetë centimetra midis bimës dhe bimës. Në këtë mënyrë, gardh i krijuar nga selvitë tupa dhe mbyllet më herët. Megjithatë, kur të arrijnë moshën madhore, ata do të kenë dukshëm më pak energji, pasi konkurrojnë me njëri-tjetrin për mungesën e dritës dhe lëndëve ushqyese.

Për të mos lejuar që kjo të ndodhë, ne kemi mundësinë që të lëmë një distancë prej një metri midis çdo selvi. Nëse zgjedhim këtë opsion, duhet të kemi parasysh se gardhi i selvisë do të marrë më shumë kohë për t'u mbyllur. Cfare ka me shume, shkurret do të jenë në gjendje të rriten më gjatë, gjë që kërkon më shumë punë krasitjeje. Kjo metodë është më e rekomanduara për ata që aspirojnë të arrijnë një gardh shumë të gjatë selvi, pasi ato mund të masin deri në dhjetë metra ose edhe më shumë. Prandaj, është ideale për të fshehur diçka ose për të marrë një xhaketë me erë.

Mbrojtje të larta
Artikulli i lidhur:
Si të bëni një mbrojtje të erës

Megjithatë, duhet të jemi të kujdesshëm me lartësitë e gardheve. Normalisht, gardhet rrethuese të kopshteve private janë rreth dy metra të larta, asgjë më shumë. Në fakt, Ka shumë komunitete në Spanjë me ligje që vendosin lartësinë maksimale të lejuar për mbrojtjet rrethuese. Prandaj, nëse fqinji ynë shqetësohet nga lartësia e shkurreve, ose sepse i jep shumë hije ose errëson pamjet, ai mund të njoftojë autoritetet se do të përfundojnë duke na detyruar të shkurtojmë gardhet tona. Pra, është më mirë të zbuloni paraprakisht dhe të siguroheni që selvitë tona të mos e kalojnë lartësinë maksimale të lejuar ligjërisht.

Përkundrazi, nëse duam që gardhi ynë i selvive të jetë më i shkurtër dhe më i trashë, idealja është të mbillni tre nga këto shkurre për çdo metër, domethënë një në çdo 33 centimetra distancë. Në këtë mënyrë do të arrijmë në mënyrën më të shpejtë një mbjellje me shkurre.

Si të mbillni selvi në vazo?

Selvitë janë shkurret më të njohura për krijimin e gardheve

Tani që dimë se si të mbjellim selvi në kopsht, le të flasim se si ta bëjmë nëse duam t'i kemi këto shkurre të bukura në vazo. Fillimisht duhet të zgjedhim një tenxhere. Materiali nga i cili është bërë është plotësisht i njëjtë, por është thelbësore që të ketë vrima në bazën e tij. Sa i përket dimensioneve, diametri duhet të jetë rreth pesë deri në gjashtë centimetra dhe më i lartë se tenxherja në të cilën ka ardhur tashmë selvia.

Pasi të kemi kontejnerin, Është koha për të vendosur një shtresë me topa balte. Kjo duhet të jetë rreth tre centimetra e trashë. Sipër kësaj shtrese duhet të vendosni pak substrat universal që duhet të përzihet me perlit 30%.

Më pas mund ta nxjerrim shkurret nga tenxherja fillestare dhe ta fusim në të renë, por me kujdes. Nëse nuk është mjaft e drejtë për sa i përket lartësisë, ne gjithmonë mund të shtojmë ose heqim nënshtresën. Më në fund, mbetet vetëm për të ujitur selvinë.

Me gjithë këtë informacion, ne tashmë kemi gjithçka për t'u marrë me biznesin dhe për të mbjellë selvitë tona. Me pak durim, kopshti ynë do të tregojë një gardh të bukur jeshil që do të na mbrojë nga shikimet kurioze nga rruga. Po vërtet, duhet të kujdesemi mirë për shkurret në mënyrë që ato të mbeten të dendura dhe jo transparente.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.