Si të blini një stol prej druri cilësor

stol prej druri

Nëse keni një tarracë ose një kopsht, një nga elementët më tërheqës që mund të vendosni në të është, pa dyshim, një stol prej druri.

Por, kur e blini atë, Është shumë e rëndësishme të dini se cilat janë opsionet më të mira dhe çfarë duhet t'i kushtoni vëmendje për ta bërë atë.. Ne kemi përgatitur një udhëzues blerjeje. Dëshironi të dini cilët janë faktorët që kanë rëndësi kur blini?

Top 1. Stola më e mirë prej druri

rekuizitë

 • E punuar me dru akacie.
 • Duhet të vendosë gjërat nën sedilje (këpucë ose gjëra të tjera).
 • Mund të përdoret jashtë.

Contras

 • Nuk është shumë e qëndrueshme. Ajo kërcasin.
 • Duhet ta montoni dhe ndonjëherë krijon probleme.

Zgjedhja e stolave ​​prej druri

Gjeni stola të tjerë prej druri që mund të përdoren për atë që dëshironi.

Stol nga druri i ngurtë me pishë Inter Link E bardhë Sepia Kafe e lakuar

Është një bankë e dru pishe fshatar. Kombinon të bardhën me kafen dhe përmasat e tij janë 110 x 45 x 37 cm.

RELAX4LIFE 3-në-1 stol për çizme druri të transformueshme me kuti magazinimi

Është një stol prej druri të vogël të bardhë me llak, rreth 60 x 57 x 44 cm. Mund të shndërrohet në tavolinë dhe karrige dhe në një stol të palosur. Është ideale për të vegjlit në shtëpi.

Stola Relaxdays, Bambu natyral

Ky stol prej druri 33 x 120 x 47 centimetra është prej bambu natyral dhe ka hapësirë ​​për 3-4 persona. Montohet shpejt dhe mund ta vendosni brenda ose jashtë.

greemotion Banka e kopshtit Borkum

Me përmasa 109 x 86 x 58 cm, ky stol prej druri është klasik dhe elegant. Ka mbështetëse dhe mbështetëse krahësh dhe druri është akacie. Ka nevojë për mirëmbajtje të rregullt në mënyrë që të mos përkeqësohet.

Dehner – stol kopshti

Në të bardhë, ky stol ka një madhësi prej 120 x 89 x 61 centimetra. Lartësia e sediljes është 44 cm ndërsa mbështetësja është 45 cm. Është prej druri të akacies.

Udhëzues për blerjen e një stol druri

Stolat prej druri mund të kenë përdorime të shumëfishta. Ata nuk do t'ju shërbejnë vetëm për t'u ulur; Mund të jenë edhe dekorative apo edhe të shërbejnë për ruajtjen e gjërave. Sepse, është kaq e rëndësishme të dish se si të zgjedhësh një të tillë si duhet. Për më tepër, po flasim për një element që nëse e lini hapur ka nevojë për mirëmbajtje dhe kujdes. Por si e dini se cilën të zgjidhni kur shkoni në pazar?

Ngjyra

Le të fillojmë me ngjyrën. Në përgjithësi, nuk ka shumë për të zgjedhur (nëse ngjiteni drejtpërdrejt në dru). Po, do të ketë nuanca të ndryshme druri dhe këtu duhet të shikoni.

Dhe është se, nëse dekorimi juaj është i lehtë dhe vendosni një stol prej druri të errët, ai do të jetë i parregullt. Apo jo, gjithçka varet nga rezultati i të gjithë stilimit. Megjithatë, gjëja normale është se nëse e vendosni pothuajse të zezë, duket se nuk është pjesë e atij dekorimi.

Lloj

Sipas llojeve po i referohemi faktit që në treg do të gjeni shumë të ndryshme. Për shembull, ka nga ato prej druri që kanë një ndarje poshtë sediljes të mund të ruani batanije, jastëkë dhe çdo gjë që ju ndodh, në mënyrë të tillë që të funksionojë si ndenjëse dhe në të njëjtën kohë si ruajtje.

Pastaj ne kemi stola më elegante që zakonisht vendosen në kopshte, hyrje etj. dhe që tërheqin vëmendjen sepse në pjesën e pasme kanë dizajne të ndërlikuara dhe të spikatura.

Një mundësi tjetër janë bankat e zakonshme, si karriget në të cilat thjesht mund të uleni, dhe nuk ka shpinë apo krahë.

Në varësi të asaj që kërkoni, mund të zgjidhni një lloj ose një tjetër.

Madhësi

Sa njerëz do të përdorin stolin prej druri? Sa hapësirë ​​keni? Këto dy pyetje janë kyçe kur zgjidhni një në dyqan. Në varësi të hapësirës që keni në zonën ku do ta blini, mund të zgjidhni midis njërës ose tjetrës. Por gjithashtu, nëse dëshironi që të jetë për dy ose më shumë persona, kjo tashmë fillon t'ju kufizojë për sa i përket asaj që mund të gjeni në treg, qoftë për një numër më të madh (në këtë rast, më të mirat janë ato që shkojnë pa një mbështetëse dhe janë vetëm një copë druri ndenjëse me këmbët e saj) ose më pak.

çmim

Dhe kemi ardhur te çmimi. Për shkak se ky mund të themi se është faktori më përcaktues dhe nga i cili mund të udhëhiqesh kur të blesh një të tillë. Në përgjithësi, çmimi varion në varësi të llojit të drurit që është përdorur, dizajnit apo llojit të stolit dhe nëse ka karakteristika kryesore.

Për çmimet, e vërteta është se po flasim për një pirun shumë të gjerë. Të voglat mund t'ju kushtojnë nga 50 deri në 200 euro. Por kur ato janë të cilësisë së lartë, madje edhe të bëra me porosi, mund të kushtojnë lehtësisht rreth 1000-3000 euro. Natyrisht në treg nuk janë me ato çmime; këto janë më artizanale ose të kufizuara dhe prandaj arrijnë në ato shifra.

Ku te blej?

blej stol prej druri

Ju tashmë i dini pikat kryesore në të cilat duhet të përqendroheni kur blini një stol prej druri. Por hapi tjetër është të gjeni dyqanet më të përshtatshme për ta bërë këtë.

ne donim hidhini një sy mundësive që ofrojnë dyqanet më të kërkuara në internet dhe kjo është ajo që kemi gjetur.

Amazona

Ka shumëllojshmëri, po, por e vërteta është se nuk ka aq shumë sa me produktet e tjera. Gjithashtu Duhet të keni parasysh se ndonjëherë çmimi është i lartë dhe se në shumicën e rasteve do t'ju duhet ta montoni vetë. Ata nuk kanë të përfshirë shërbimin e montimit.

Ikea

Në Ikea kanë një seksion specifik për stolat prej druri, brenda karrigeve. në të mundesh Vendosni se çfarë lloj stoli dëshironi, qoftë me depo, për kopshtin, dhomën e ngrënies, dhomën e gjumit...

Nëse zbrisni pak më poshtë, do të shihni që shfaqen të gjitha dhe mund të filtroni sipas llojit të materialit. Duke zgjedhur vetëm ato prej druri, do të keni gati 50 produkte për të zgjedhur, me çmime të përballueshme në shumicën e rasteve.

Leroy Merlin

Në Leroy Merlin, kur kërkojmë drejtpërdrejt një stol prej druri, na çon mbi të gjitha tek ata për punë, duke qenë në gjendje të kufizoni kërkimin vetëm në ato të kopshtit. Këtu do të shihni shumë larmi, dhe dizajne për të gjitha shijet. Sa i përket çmimeve, ato nuk janë të shtrenjta dhe disa janë edhe në shitje.

profesionistët e drurit

Më konkretisht, marangozët. Tani nuk janë aq shumë (është një punë që po humbet) por e vërteta është se kanë avantazhe të shumta sepse ato bëjnë dizajne unike. Asnjë dy nuk do të jetë i njëjtë, dhe kjo, së bashku me diferencimin, është një plus. Të kesh diçka origjinale dhe të krijuar personalisht për kopshtin tënd apo vendin ku dëshiron ta vendosësh është diçka që duhet vlerësuar.

Po, është më e shtrenjtë se blerja e një "në seri", por efekti "wow" është shumë më i madh.

A keni vendosur tashmë se cilin stol prej druri do të blini?


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.