Tricholoma pardinum

Sot do të flasim për një lloj kërpudhe që konsiderohet si një nga 20 kërpudhat toksike më të rëndësishme në Spanjë. Bëhet fjalë për Tricholoma pardinum. Kjo kërpudhë njihet me emrin e zakonshëm të Tricholoma Brown dhe ka karakteristika të mëdha toksike. Hasshtë konsideruar si një nga më të rrezikshmet ndër të gjithë ata që i përkasin këtij grupi.

Prandaj, ne do të kushtojmë këtë artikull për t'ju treguar të gjitha karakteristikat e habitatit dhe konfuzionet e mundshme të Tricholoma pardinum.

tipare kryesore

Kapelë dhe fletë metalike

Mbani në mend se kur përballeni me një kërpudha me një toksicitet të tillë, duhet të jeni shumë të kujdesshëm kur grumbulloni. Problemi është se mund të ketë konfuzion që ju bën të mbledhni këtë kërpudha në vend të një tjetri të gjinisë Tricholoma. Ka specie të shumta të kësaj gjinie që ato janë të ngrënshme dhe mjaft të kërkuara në gastronomi. Sidoqoftë, nëse jeni i papërvojë në mbledhjen e kërpudhave, mund të jetë interesante që të shkoni te dikush me më shumë përvojë ose, në rast dyshimi, të mos arrini ta mbledhni kërpudhën.

Shtë e rëndësishme të njihni të gjitha karakteristikat e një kërpudhe dhe ndryshimet e vogla që mund të ekzistojnë midis tyre në mënyrë që t'i klasifikoni ato në mënyrë korrekte. Në këtë mënyrë, ne minimizojmë rrezikun e bërjes së gabimeve gjatë mbledhjes. Ne do të fillojmë të përshkruajmë këtë kërpudhë për të mësuar më shumë për pamjen e saj si nga jashtë ashtu edhe nga brenda.

Ai ka një kapelë që mund të ketë diametër 15 centimetra. Kjo e bën atë një kapelë mjaft të madhe në krahasim me kërpudhat e tjera në të njëjtin grup. Kjo kapelë ka hije midis kafe argjendi ose gri. Këto ngjyra varen nga mosha dhe pjekuria në të cilën ndodhet. Kur ky ekzemplar zhvillohet dhe arrin në fazën e të rriturve, mund të shohim se ai ka një mamelon shumë të vogël në qendër. Ne mund ta përdorim këtë mamelon të vogël në qendër si një karakteristikë diferencuese e kësaj specie në lidhje me një tjetër.

Kur ekzemplarët e Tricholoma pardinum ata janë të rinj kanë buzën e kapelës të përkulur. Sipërfaqja e kapelës në fjalë ka disa shkallë të rregulluara si pllaka. Midis mamelonit në qendër dhe shkallëve në sipërfaqe, ne mund ta dallojmë këtë kapelë nga speciet e tjera të grupit Tricholoma.

Blades e saj janë të bardha mjaft të qarta, edhe pse nganjëherë mund t'i gjejmë në një ngjyrë të verdhë. Ka një formë më sinustike dhe më të ulët dhe ato janë të ngushta mes tyre. Një tipar diferencues i fletëve është se ato kanë një gjatësi të ndryshueshme. Këto janë zakonisht të gjitha fletët që janë në madhësi uniforme dhe të paketuara fort së bashku. Në këtë rast, ne gjejmë fletë me gjatësi të ndryshueshme midis tyre. Spora, ku zhvillohen sporet, është e bardhë.

Byrek dhe mish

Sa i përket këmbës, ajo ka një ngjyrë të bardhë me hije okri dhe një sipërfaqe të stuhishme dhe fijore. Kur thuhet se ka një sipërfaqe të stuhishme do të thotë se ka disa ngjyra të gjelbërta më të errëta. Mund të matet nga 8 dhe 10 centimetra në lartësi dhe rreth 2.5 centimetra në diametër. Kjo e bën atë pak a shumë në proporcion të mirë me kapelën dhe madhësinë e saj. Mishi i këmbës është me ngjyrë të bardhë ose gri, në varësi të mostrës dhe ka një erë të butë. Kjo erë e butë duhet të merret gjithashtu si një lloj ndryshimi kryesor midis kësaj specie dhe të tjerave të së njëjtës gjini.

Së fundmi, mishi i saj është me ngjyrë të bardhë dhe gjithashtu ka një erë mielli me një shije të butë. Edhe pse shija është e butë, ne nuk mund ta lejojmë veten të ngatërrohemi me këtë specie pasi ajo ka toksicitet të lartë. Më vonë do të analizojmë pasojat e saj.

Habitati i Tricholoma pardinum

Kapelë Tricholoma pardinum

Habitati i tij është në pyje halore dhe të përziera. Në mënyrë që ata të zhvillohen në mënyrë korrekte, ata kanë nevojë për një sasi të madhe lagështie dhe priren të rriten në grupe. Ne gjithashtu mund t'i shohim ata të rriten vetëm, edhe pse janë larg njëri-tjetrit. Kryesisht, ato gjenden në një habitat malor me karakteristika më të lagështa.

Koha e rritjes dhe zhvillimit është gjatë vjeshtës. Në varësi të reshjeve të shiut që kanë ndodhur gjatë verës dhe temperaturave, ato mund të zhvillohen herët a vonë. Nëse vera ka pasur temperatura më të buta dhe reshje të mëdha shiu, ne mund të fillojmë ta shohim atë pothuajse në fund të verës dhe në fillim të vjeshtës. Nga ana tjetër, nëse shirat zgjasin më shumë dhe temperaturat janë më të larta (siç ndodh çdo vit), kjo mund të shkaktojë rritjen e tyre të vonë.

Shtë një kërpudhë mjaft e toksike e pavdekshme nëse konsumohet. Prandaj, është e nevojshme të dimë shumë për morfologjinë e saj dhe pasojat e mundshme. Efektet negative në shëndet pas konsumimit të kësaj kërpudhe janë si më poshtë: së pari fillon me dhimbje stomaku, të përziera dhe të vjella. Më vonë, ajo përfundon duke zvogëluar aftësinë për të marrë frymë derisa, më në fund, të shkaktojë vdekjen.

Konfuzionet e Tricholoma pardinum

Tricholoma pardinum

Ne do të njohim speciet kryesore të kërpudhave që mund të shkaktojnë konfuzion gjatë mbledhjes së kësaj kërpudhe. Pothuajse të gjithë ose të gjithë janë nga i njëjti grup. E para është Terreumi i trikolomës. Dallimi kryesor me këtë kërpudhë është se është më i vogël dhe nuk ka luspat në kapelë. Siç kemi përmendur më parë, si shalqiri në qendër të kapelës ashtu edhe luspa mund të shërbejnë si karakteristika dalluese midis specieve.

Një konfuzion tjetër i mundshëm është Tricholoma portentosum. Shtë një tjetër nga kërpudhat e të njëjtit grup që mund të çojë në një konfuzion shumë të shpeshtë. Dallimi kryesor ndodh edhe me peshoren e kapelës. Dhe është se këto peshore të vendosura në kapelën e të dy modeleve të rritur dhe të rinj mund të ndihmojnë në diferencimin e kërpudhave nga pjesa tjetër.

Dihet që shumë kërpudha ndryshojnë morfologjinë e tyre ndërsa zhvillohen. Për të mos gabuar me mbledhjen e kësaj kërpudhe, është e rëndësishme të njihen të gjitha aspektet që ka gjatë ciklit të jetës së saj.

Shpresoj që me këtë informacion të mësoni më shumë për kërpudhat Tricholoma pardinum.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.