Udhëzues për rritjen e kërpudhave në alpacas në shtëpi

kërpudhat rriten në alpaca

Me siguri më shumë sesa dikush do të donte të hapte frigoriferin dhe të kishte një larmi të madhe kërpudhash të freskëta, sikur të ishin të sapombledhura dhe gjithashtu me kosto të ulët. Për atë, është e nevojshme të rriten kërpudhat në alpakë dhe mund ta bësh në shtëpinë tënde.

Çfarë është e mirë për alpacas? Kjo nuk kërkon asnjë lloj përvoje kur kultivon. Falë këtyre pajisjeve kërpudhat do të rriten të shëndetshme dhe të shëndetshme. Dëshironi të dini si t’i rritni ato?

Karakteristikat e alpakave

alpaca ndihmon në mbajtjen e lagështisë

Duhet të kujtojmë se kërpudhat janë organizma heterotrofë dhe për këtë arsye nuk fotosintezohen. Këto organizma kanë një mur qelizor që përmban kitinë. Ata janë organizma të aftë për të shndërruar përbërjet organike në ato më të thjeshta për asimilimin e tyre. Për ta bërë këtë ata kanë nevojë për organizma të tjerë.

Pra, nuk është e nevojshme të kesh një ngastër ose tokë, por mjafton me micelinë e kërpudhave dhe një substrate në mënyrë që ata të fillojnë të zhvillohen. Për ata që nuk dinë se çfarë është alpaka, është një qese plastike që nuk lejon që drita të kalojë përmes. Për të përmbushur funksionin e tij, bëhen vrima të vogla për djersën e tij dhe ajo mbushet me kokrra drithëra, pleh organik dhe kashtë. Kjo shërben si një përzierje plehrash. Alpaka duhet të mbahet në vende me ajrosje të mirë, me një shkallë të lartë lagështie relative dhe të freskët.

Nevojat për kujdesin për alpacat

me alpakën mund të rritni kërpudha në shtëpi

Kushte të tjera ideale për alpakën janë:

 • Një lagështirë ndërmjet 75-90%
 • Ventilim i mirë. Për ta bërë këtë, ne e vendosim çantën pranë një rryme ajri të pastër.
 • Një temperaturë ndërmjet 13 dhe 25 ° C dhe se është pak a shumë i qëndrueshëm.
 • Koha më e mirë për të rritur kërpudha në alpakas është midis tetorit dhe marsit, pasi këto janë pjesët më të ftohta dhe më të lagështa të vitit.
 • Për ta ujitur, mjafton të spërkatni alpakën një ose dy herë në ditë për ta mbajtur atë të lagësht.
 • Rreth 8 orë dritë natyrore, duke shmangur diellin direkt që zvogëlon lagështinë.
 • Për të shmangur ndotjen nga gazrat e dëmshëm, është shumë e rëndësishme të mos i lini ato në garazhe ku ka makina.

Me këtë udhëzues ju gjithmonë mund të keni kërpudha të freskëta në shtëpinë tuaj.

 


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

2 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Hektori dijo

  Mirëmëngjes, unë do të doja të raportoj se ky artikull ka shumë përmbajtje të kopjuar nga artikulli ynë: https://actitudsaludable.net/alpacas-de-setas-como-cultivar-setas/

  Fraza si:

  Frytëzimi i kërpudhave ndodh në valë; Midis njërit dhe tjetrit, kalon rreth një javë. Pritini kërpudhat e pjekura me thikë ose gërshërë që skuqen me qese

  Mos vendosni në garazhe ose afër kaldajave për të shmangur ndotjen nga gazrat toksike.

  metabolizmi i tij shndërron përbërjet organike në elemente të thjeshtë kimikë që mineralizohen me bashkëpunimin e mikroorganizmave që i rrethojnë, domethënë ato “zbërthejnë” lëndën organike, duke u kthyer kështu në ciklin jetësor

  Dhe të tjerët janë kopjuar plotësisht nga artikulli origjinal, kështu që unë ju kërkoj që të lidheni me përmbajtjen origjinale ose të fshini përmbajtjen në fjalë.

  Ju faleminderit.

 2.   Carlota dijo

  Kur mbaron sezoni si t'i ruaj për sezonin e ardhshëm