Çfarë është dhe cilat janë simptomat e verticiliumit të ullirit?

verticillium ulliri vyshket

A keni dëgjuar ndonjëherë për vyshkjen e verticilliumit të ullirit? Është një sëmundje kërpudhore që, siç tregon edhe emri, prek pemët e ullirit.

E njohur edhe si "tharëse" ose "vyshje", kjo sëmundje është mjaft serioze. dhe kjo është arsyeja pse në Jardinería ON dëshirojmë që ju të dini sa më shumë që të jetë e mundur për të, në mënyrë që, nëse keni pemë ulliri, ta parandaloni, ta zbuloni dhe të përpiqeni t'i shpëtoni pemët tuaja.

Çfarë është verticiliumi i ullirit

fushë ulliri

Verticiliumi është një sëmundje e rëndë kërpudhore që prek pemët e ullirit. Ajo shkaktohet nga kërpudhat Verticillium dahliae përhapet nëpër tokë dhe mund të infektojë rrënjët e pemës. Për këtë arsye, kur një pemë ulliri preket prej tij, të tjerët rreth tij janë në rrezik sepse transmetohet lehtësisht përmes tokës (për shembull me ujitje).

Pasi kërpudhat infektojnë sistemin vaskular të pemës, ajo përhapet në të gjithë bimën dhe mund të shkaktojë tharje, zverdhje të gjetheve, zhveshje dhe përfundimisht vdekjen e pemës.

Duhet të dini se verticiliumi mund të prekë pemët e ullirit të të gjitha moshave, megjithëse pemët e reja janë më të ndjeshme ndaj sëmundjes. Mund të prekë edhe bimë dhe kultura të tjera, duke përfshirë domatet, specat, patatet, luleshtrydhet dhe hardhinë. Pra, megjithëse ka një emër që lidhet me pemën e ullirit, në fakt ka shumë të tjera që mund të dëmtohen nga e njëjta kërpudhat.

Kjo sëmundje përhapet përmes sporeve të kërpudhave që janë të pranishme në tokë dhe mund të mbijetojnë për shumë vite. Infeksioni zakonisht ndodh përmes plagëve të vogla në rrënjët e pemës. Kjo mund të shkaktohet nga faktorë të tillë si stresi i ujit, dëmtimi mekanik, krasitja jo e duhur dhe ekspozimi ndaj temperaturave ekstreme.

Simptomat e vyshkjes së verticiliumit të ullirit

trungu i ullirit

Tani që dini pak më shumë për sëmundjen, dhe veçanërisht se si krijohet dhe çfarë mund të sulmojë, është koha të njihni simptomat. Këto mund të ndryshojnë në varësi të ashpërsisë së infeksionit, por në përgjithësi ato që janë parë se prekin pothuajse të gjitha pemët e ullirit kur zbulohet sëmundja janë si më poshtë:

 • Vjen: Gjethja e pemës së ullirit e prekur nga verticiliumi vyshket dhe thahet, por jo domosdoshmërisht në mënyrë të barabartë. Në fakt, mund të shfaqen njolla që përhapen në të gjithë gjethet deri në atë pikë sa i bëjnë ato të thahen plotësisht.
 • Zverdhja e gjetheve: Gjethet mund të kthehen në të verdhë para tharjes. Është e mundur që, nëse e shihni këtë, gjëja e parë që mendoni është se ka nevojë për më shumë ujë. Por mund të ndodhë edhe në momentin e rënies së gjetheve (dhe më pas është më e vështirë të vërehet nëse nuk jeni në dijeni të pemës).
 • Humbja e gjetheve: Pema fillon të humbasë gjethet para kohe, edhe para përfundimit të sezonit të rritjes.
 • Lëvizja e gjetheve: Ndërsa sëmundja përparon, pema humbet gjithnjë e më shumë gjethe, të cilat mund të çojnë në zhveshje masive dhe ulje të rendimentit të ullirit.
 • vdekja e degëve: Me këtë po i referohemi faktit që përveç humbjes së gjetheve, degët mund të thahen dhe të vdesin në mënyrë të pakthyeshme.
 • lezione në korteks: Në disa raste mund të vërehen lezione në lëvoren e trungut dhe degëve. Janë sinjale që tregojnë se ka një problem në nivelin e brendshëm të pemës.

Mbani në mend se kërpudhat sulmojnë nga rrënjët, kështu që është një sulm i brendshëm që mund t'ju bëjë të humbni pemën (dhe ndonjëherë gjithçka rreth saj) brenda disa javësh. Përveç kësaj, siç ju kemi thënë edhe më parë, mund të ndodhë që toka të mbetet e prekur dhe gjithçka që mbillni në të të ndjekë të njëjtën rrugë, sepse kërpudhat janë ende aktive në tokë.

Trajtime të mundshme për verticilliumin e ullirit

pemë e vogël ulliri në mur

Fatkeqësisht, nuk kemi lajme të mira për ju. Dhe nuk ka një kurë të njohur për verticilliumin e ullirit. Pasi një pemë infektohet, sëmundja përhapet me shpejtësi përmes sistemit vaskular të pemës, duke çuar në vdekjen e saj. Është më shumë, nëse ka ullinj të tjerë në zonë, ose bimë ose kultura të tjera që janë të ndjeshme ndaj këtij kërpudhat, ato gjithashtu mund të dorëzohen.

Megjithatë, ka disa trajtime që mund të ndihmojnë në kontrollin e përhapjes së sëmundjes dhe zvogëlimin e ndikimit të saj në të korrat. Ne do t'ju tregojmë për disa në mënyrë që, nëse në çdo moment e shihni fytyrën tuaj me këtë sëmundje, të dini se çfarë mund të bëni:

 • Hiqni pemët e infektuara: Nëse një pemë është shumë e infektuar, heqja mund të jetë alternativa më e mirë për të parandaluar përhapjen e sëmundjes te pemët e tjera aty pranë. Rekomandohet që ato të priten (madje edhe duke hequr rrënjët) dhe të digjen sa më shpejt që të jetë e mundur.
 • Krasitja: Krasitja e rregullt mund të ndihmojë në uljen e barrës së sëmundjes në një pemë të infektuar, duke e lejuar atë të përqendrohet në degët dhe gjethet më të shëndetshme. Sidoqoftë, kur kërpudhat sulmojnë rrënjët, kjo ndonjëherë nuk ndihmon për ta shpëtuar atë.
 • Trajtimet kimike: Trajtimet kimike, të tilla si fungicidet, mund të ndihmojnë në kontrollin e përhapjes së sëmundjes dhe zvogëlojnë ndikimin e saj në të korrat.

Nëse në fund duhet të hiqni pemën e ullirit, duhet të keni parasysh që kërpudhat mund të mbeten në tokë, kështu që toka duhet të trajtohet para se të mbillni ndonjë gjë.

Si të parandaloni verticilliumin

Nuk ka dyshim se verticiliumi i ullirit është një sëmundje praktikisht fatale. Kjo është arsyeja pse parandalimi është strategjia më e mirë për të parandaluar që sëmundja të prekë pemët e ullirit dhe kulturat e tjera.

Dhe çfarë mund të bëni për ta parandaluar atë? Epo, ne rekomandojmë sa vijon:

 • Zgjidhni varietete rezistente: Nuk janë të gjitha, por ka disa varietete ulliri që janë më rezistente ndaj kësaj myku.
 • Trajtoni tokën: Kërpudhat që shkaktojnë verticillium mund të qëndrojnë në tokë për shumë vite, prandaj është e rëndësishme ta pastroni atë. Kjo përfshin rotacionin e të korrave, dezinfektimin e tokës përpara mbjelljes dhe kontrollin e barërave të këqija.
 • Lotim i duhur: Pemët e ullirit duhet të ujiten në mënyrë adekuate për të shmangur stresin e ujit, gjë që mund t'i bëjë ato më të ndjeshme ndaj infeksionit të verticilliumit. Në këtë kuptim shmangni ujitjen e tepërt dhe mos e bëni as në orët më të nxehta.
 • Kontrolli i insekteve dhe sëmundjeve: Në këtë mënyrë, ata nuk do të jenë aq të ndjeshëm ndaj kërpudhave (sepse insektet dhe sëmundjet e tjera mund t'i dobësojnë ato.
 • Krasitja e duhur: Ndihmon në ruajtjen e shëndetit të përgjithshëm të pemëve të ullirit. Duhet të hiqni drutë e ngordhur dhe të sëmurë, si dhe të shmangni krasitjen gjatë muajve më të lagësht.

A jeni përballur ndonjëherë me verticilliumin e ullirit? Çfarë bëtë për të shpëtuar pemën ose ata përreth saj?


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.