5 plehra shtëpiak për bimët tuaja

Bimë në një oborr

Sot, me përdorimin masiv të pesticideve dhe plehrave të panatyrshëm, bimët rriten më shpejt në një periudhë më të shkurtër kohe, por ato shpejt sëmuren dhe frutat e tyre nuk kanë aromën e duhur.

Në mënyrë që të kujdesemi për to në mënyrën më të mirë të mundshme, rekomandohet shumë përdorimi i produkteve ekologjike, të cilat jo vetëm që nuk do të ndikojnë negativisht në to, por gjithashtu do të përmirësojnë vetitë e tokës. Këtu ju tregojmë 5 plehra shtëpiak që do të kujdesen për vazot dhe kopshtin tuaj.

Plehu

Plehu i kalit

Aktualisht mund të blini çanta ose thasë me plehu i kafshëve (kryesisht nga kali) në çdo çerdhe ose dyqan kopshtesh. Por nëse keni pula, dhi, lepuj ose ndonjë kafshë tjetër fermë, ju mund të përfitoni nga jashtëqitjet e tyre për të fekonduar bimët tuaja dhe për të pasuruar tokën, duke e bërë atë shumë më pjellore.

Lëvozhgat e vezëve

Lëvozhgat e vezëve

Nëse keni përdorur për të hedhur lëvozhgat e vezëve, ju mund të ndalet. Ato janë shumë të dobishme për të parandaluar dëmtuesit, si dhe për të fekonduar bimët pasi ato përbëhen nga 93% karbonat kalciumi, një mineral thelbësor për rritjen e mirë të tenxhereve tuaj të dashur. Dhe do të duhet vetëm shtypini pak dhe vendosini në sipërfaqen e tokës. Interesante, apo jo?

Hiri i drurit

Plehra e hirit të drurit

Duke qenë e pasur me kalium dhe fosfor, hiri i drurit është një pleh shumë interesant në shtëpi për tu kujdesur për bimët. Përgatitja e këtij plehu është e thjeshtë dhe e shpejtë: Thjesht duhet të mbledhësh hirin nga druri i djegur dhe ta hollosh në ujë për aplikim të mëvonshëm.

Prere barin

Bar i egër

Bari si dhe lëndinat janë të pasura me azot. Për t'i shfrytëzuar në maksimum ato, duhet të mbushni një kovë me 18 litra ujë dhe të shtoni aty bimët e sapo prera. Pas dy ditësh, hollojeni çajin e barit duke përzier një filxhan barishte të lëngët me dhjetë gota ujë, dhe mund ta aplikoni te bimët.

Lëkurat e bananes

Banane të verdha

Banania është një frut i pasur me kalium, një mineral shumë i rëndësishëm për ne por që është gjithashtu i rëndësishëm për bimët. Kështu që, është shumë e këshillueshme që të varrosni lëkurat në kopsht ose në substrat kështu që, kështu, ata mund të prodhojnë një sasi më të madhe të luleve.

A njihni plehra të tjerë shtëpiak?


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

  1.   Amada dijo

    Terrenet e kafesë janë gjithashtu një pleh i mirë natyral.