Merimanga e kuqe (Tetranychus urticae)

Marimanga e merimangës është një marimangë e vogël

Marimanga e merimangës është një nga dëmtuesit më të zakonshëm që prek bimët, si ato që jetojnë jashtë ashtu edhe brenda shtëpisë. Megjithëse themi "merimangë", në fakt është një marimangë që shumëfishohet shumë shpejt, kështu që nëse nuk bëhet asgjë për ta parandaluar, kjo shkakton shumë probleme për të korrat.

Duke marrë parasysh gjithë këtë, Unë do të shpjegoj gjithçka që ju duhet të dini në lidhje me merimangën e kuqe: cikli i tij biologjik, simptomat dhe dëmtimet, dhe natyrisht se si mund ta luftoni atë me mjete juridike ekologjike dhe kimike.

Origjina dhe karakteristikat

Marimanga e merimangës është një dëmtues që prek shumë bimë

Marimanga e merimangës është një marimangë vendase në Euroazi, por sot ajo gjendet pothuajse kudo në botë. Emri i saj shkencor është Tetranychus urticae, Dhe Karakterizohet duke matur rreth 0,4 - 0,5 mm të gjatë dhe që ka këmbë mjaft të gjata. Redshtë e kuqe kur piqet dhe ushqehet me qelizat e gjetheve.

Cikli biologjik

Cikli jetësor i marimangës merimangë është relativisht e shkurtër: një femër vë vezët e saj në gjethe gjatë verës dhe, posa të çelin, dalin larvat, të cilat do të fillojnë të ushqehen me qelizat e bimës. Shpejt pas, ato shndërrohen në proto-nimfë dhe më pas deutonimfe. Këto mostra do të jenë të gjelbërta, por ndërsa afrohen në moshën e pjekurisë ato do të marrin një skuqje të kuqe të thellë.

Si kuriozitet, duhet të dini se femrat që kanë pasur pasardhës mbijetojnë gjatë dimrit në një gjendje fiziologjike të vonesës, të quajtur diapauzë.

Simptomat dhe dëmtimi

Mite merimangë rrotullon rrjetë midis gjetheve

Quiteshtë mjaft e lehtë për të zbuluar këtë dëmtues, pasi mite merimangë rrotullon rrjetë midis gjetheve. Por përveç kësaj simptome, ka edhe të tjera që duhet të na bëjnë të dyshojmë:

 • Gjethet: njolla të verdha shfaqen në zonën e pickimit dhe pika të vogla të kuqërremta në pjesën e poshtme.
 • Frutat: Shfaqen njolla të errëta që i japin asaj një pamje të ndyrë.
 • Të tjerët: dobësim i përgjithshëm, ndalim i rritjes, abort i luleve.

Kontrolli dhe eliminimi

Mjetet juridike kimike

Ka shumë bimë që mund të preken nga marimangat, si pemët frutore dhe pjesa dërrmuese e bimëve zbukuruese. Nëse kemi një me një dëmtues të madh, domethënë, ai ka merimangat në të gjithë gjethet dhe ju mund të shihni se po kalon një kohë të keqe, atëherë më e mira që mund të bëjmë për ta ndihmuar është ta trajtojmë atë me mjete juridike kimike.

Tani, duhet të dini se këto produkte janë toksike për njerëzit dhe kafshët e tjera, kështu që është shumë e rëndësishme të vishni doreza gome -si ato që përdoren për të larë enët- sa herë që shkojmë t’i përdorim.

Cilat jane? Mirë do akaricid do të na bëjë. Përbërësit aktivë që janë efektivë për ta zhdukur atë janë abamectin, ethoxazole ose propargite, ndër të tjera, por unë këmbëngul, çdo produkt anti-mite do t'i heqë bimët tona nga këta parazitë të bezdisshëm.

Në mënyrë që të mos shfaqen probleme, përveç vendosjes së dorezave, duhet të lexojmë dhe ndjekim udhëzimet e specifikuara në paketimin e produktit, dhe t'i përdorim ato vetëm nëse:

 • nuk eshte me ere
 • pa parashikim afatshkurtër të shiut
 • bima e sëmurë ndahet nga ato të shëndetshme

Kështu, ne do ta arrijmë qëllimin tonë.

Mjetet juridike në shtëpi

Toka diatomatike, një ilaç shumë efektiv në shtëpi kundër dëmtuesve

Toka diatomatike

Ilaçet shtëpiake janë më të rekomanduarat, veçanërisht kur murtaja nuk është përhapur ende shumë. Këto produkte dhe praktika nuk janë të dëmshme për shëndetin e kafshëve ose mjedisin. Ato janë si më poshtë:

prodhoj

 • Toka diatomatike: Ato janë alga mikroskopike të fosilizuara të përbëra nga silicë, nga e cila është bërë xhami. Isshtë si një pluhur i bardhë shumë i lehtë që nuk lë asnjë mbetje, por kur bie në kontakt me parazitin (qoftë merimanga e kuqe, mealybug ... punon edhe me pleshtat 😉) ajo që bën është të thyejë atë që do të jetë guaska të ditur në mikrofauna për të përdorur atë fjalë - e cila e mbron atë. Kështu, ai vdes i dehidruar pas 1-2 ditësh. Doza është 35g për çdo litër ujë. Mund ta blini për shembull këtu si dhe në dyqanet e atyre që shesin gjithçka (mendoj për kafshë, fruta, etj.).
 • Grabitqarët natyrorë: ato janë marimangat dhe disa mete që ushqehen me mostra të merimangave të kuqe. Ato mund të gjenden në dyqane të specializuara.
  • Neoseiulus californicus
  • Phytoseiulus persimilis
  • Conwentzia psociformis
  • Stethorus punctillum
  • Feltiella acarisuga
  • Nesidiocoris tenuis
 • Praktikat kulturore: ato janë një grup masash parandaluese që këshillohet të bëhen për të parandaluar shfaqjen e murtajës.
  • Spërkatni bimët në natyrë me ujë pa gëlqere gjatë verës. Sigurisht, gjithmonë në perëndim të diellit ose gjëja e parë në mëngjes. Mbajtja e kësaj rutine do t’i mbajë bimët mjaft të mbrojtura, pasi ky dëmtues nuk i pëlqen ambientet e lagështa.
  • Uji dhe fekondoni bimët sa herë që është e nevojshme: nëse ato janë të hidratuara dhe ushqyer siç duhet, do të jetë e vështirë për ta që të përfundojnë të jenë viktima të dëmtuesve. Për këtë arsye, është shumë e rëndësishme që të ujitet sa herë që është e nevojshme (më e shpeshtë në verë sesa pjesa tjetër e vitit), dhe t'i paguash ato nga pranvera në fund të verës / në fillim të vjeshtës me plehra specifikë ose, më mirë, me ekologjike.

Shpresojmë që me këto këshilla ta mbani marimangën larg nga të korrat tuaja. 🙂


Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.