Sa larg mbillen domatet

Si të dini se sa larg mbillen domatet

Kur kemi një pemishte, rrallëherë na mungojnë domatet. Janë par excellence perimet më të kërkuara. Nga ana tjetër, ne të gjithë do të dimë histori ose truke që kemi parë ose na janë thënë për të marrë një prodhim të mirë. Nuk është e vështirë të rritësh domate, nëse e dini se si. Madje një nga pyetjet më të shpeshta që ne zakonisht ia bëjmë vetes kur i rritim është se sa larg janë mbjellë domatet.

Ashtu si pjesa tjetër e bimëve, domatja rritet më mirë kur kushtet e saj janë të përshtatshme për të, të cilat nuk duhet të jenë të njëjtat kushte për një perime tjetër. Nga ujitja, te sëmundjet e tij, te lëndët ushqyese të tij, edhe në distancë. Në këtë artikull do të shpjegojmë sa larg mbillen domatet, pse duhet bërë kështu, çfarë distancë duhet të lëmë midis rreshtave, midis bimëve dhe më e rëndësishmja... që Kjo do të varet nga shumëllojshmëria e domates. që po mbjellim!

Distanca të ndryshme midis bimëve të domates

Cilat masa duhen mbajtur larg në kultivimin e domates

Ka distanca mesatare në të cilat mund të mbillni bimët tuaja të domates, por nëse doni ta bëni mirë, gjëja më e mirë për të bërë është përshtatni distancën me llojin e varietetit të domates që do të mbillni. Për shembull, domatja zvarritëse, ajo që nuk kërkon kallam, mund të mbillet pak më afër. Domatja qershi, nëse nuk është varietet trus, mund të lihet disi më kompakte. Për pjesën tjetër të domates së qershive në trastë, domate të llojit dardhë, në hardhi, barbastro, rozë, sallatë normale, e zezë... etj, mund të përdoren gjithmonë të njëjtat distanca.

Distancat e mëposhtme mund të merren si mesatare. Në varësi të klimës së rajonit ku mbillen bimët e domates, distancat mund të ndryshojnë. Do të varet nga era, lagështia, nëse është në serë ose jashtë, dhe shumëllojshmëria që do të vendoset.

Për kultivim në natyrë

Ato mund të rriten me një distanca midis bimëve nga 35 në 55 centimetra. Në varësi të gjerësisë së kurorës, gjethit dhe fuqisë së varietetit, mund të jetë më interesante të lini pak a shumë hapësirë. Midis rreshtave, distanca e rekomanduar është midis 120 dhe 160 centimetra.

Për kultivimin në natyrë, numri i bimëve të mbjella të domates nuk ndiqet aq shumë, por që ato të kenë një hapësirë ​​të mirë mes tyre. Kjo për shkak se bimët e domates janë një nga perimet me më shumë probleme Sëmundjet prezente mykotike. Lëreni erën të qarkullojë, përndryshe ajo mund të gjenerojë shumë lagështi dhe ta bëjë atë një terren të mbarështimit për kërpudhat ose dëmtuesit e tjerë.

Jashtë si të dalloni se sa larg janë mbjellë domatet

E rëndësishme. Për kultivim në vende shumë të lagështa, rriteni distancën kur i mbillni. Është më mirë të keni pak domate, por siguroni korrjen. Nëse në kushte normale dendësia është 1 bimë për metër katror, në zonat e lagështa mund të reduktohet në 1 bimë për metër katror me qetësi.

Për kultivimin e serave

Mbjellja mund të bëhet me rreshta të vetme ose të dyfishta. Në rastin e atyre të thjeshtave, rreshtat mund të jenë nga 1 deri në 1 metra larg njëra-tjetrës dhe bimët e domates mund të mbillen me një distancë prej 30 deri në 50 cm ndërmjet tyre.

Në rastin e mbjelljes me rreshta të dyfishtë, bimët mund të jenë midis 40 dhe 50 cm larg njëra-tjetrës, dhe hapësira ndërmjet të dy rreshtave midis 50 dhe 60 cm. Së fundi, midis secilit prej rreshtave të dyfishtë, hapësira mund të zvogëlohet pak në 80 ose 100 cm. Dendësia mesatare e rekomanduar është rreth 2'25 deri në 2'50 bimë për metër katror.

Kultivimi i domates në buqetë
Artikulli i lidhur:
Si të lidhni bimët e domates?

Pse është distanca kaq e rëndësishme?

Kultivimi i domateve është një nga ato që zakonisht paraqet më së shumti ndërlikime dhe ato janë pothuajse gjithmonë të lidhura me distancën dhe ujitjen. Nëse zona dhe stina janë të duhura, nuk duhet të ketë ndonjë ndërlikim të madh, por pse ndodhin kaq shpesh?

Distanca midis bimëve ka të bëjë më shumë me një pikë ekuilibri midis zhvillimit dhe prodhimit atë në sasi Është më mirë të vëmë bast gjithmonë për cilësinë sesa sasinë, përderisa nuk po shkojmë shumë larg, pra duke humbur hapësirën pa vlerë. Distanca është gjithmonë e rëndësishme për zhvillimin korrekt të bimëve, kjo lejon që drita të depërtojë mirë dhe ndihmon zonën të ajroset mirë dhe parandalon sëmundjet mykotike.

Largësia dhe ujitja janë dy faktorët më të rëndësishëm në kultivimin e domates

Disa njerëz paralajmërojnë se një distancë më e madhe lehtëson përhapjen e barërave të këqija, gjë që gjithashtu nuk është e këshillueshme. Kjo është njësoj sikur të thuash se nuk është interesante që pak njerëz jetojnë në një zonë, sepse do të ketë më shumë për të pastruar. Ka logjikën e vet, por nuk është një faktor relevant. Në rast dyshimi, është gjithmonë më mirë të lihet hapësirë ​​midis bimëve, prodhimi nuk do të ndikohet kurrë, diçka që ndodh nëse distanca është shumë e shkurtër. Është shumë e rëndësishme ta mbani mend këtë.

Këshilla për ujitje duke marrë parasysh distancën

Ashtu si të dish se sa larg mbillen domatet, shumë njerëz kanë probleme me të lotim domatesh, madje edhe profesionistë të sektorit. Nëse distanca midis domateve është më e vogël, ka mundësi që toka të ketë tendencë të thahet më ngadalë, pasi ka më pak avullim pasi rrezet e diellit nuk godasin aq shumë. Përkundrazi, nëse distanca është më e madhe, do të jetë e mundur të vërehet se thahet më shpejt. Për të dyja rastet, as kjo nuk është diçka e rëndësishme.

E rëndësishme këtu është lagështia që ruan toka, që është vendi ku ndodhet rrënja. Domatja është një bimë që duhet ujitur shumë pak., dhe kërkon vetëm pak lagështi për të qenë në gjendje të ushqehet siç duhet. Në rastin e domateve për zhytjen e bukës, ato janë varietete që duhet të ujiten akoma më pak, pothuajse do të guxoja të them se praktikisht nuk duhet të vaditen kurrë. Lotim kur bima nuk tregon shenja se ka nevojë për të, për shembull, gjethet e thara në mëngjes pas lindjes së diellit, kontribuon në kequshqyerjen. Pse? Sepse uji ndihmon mineralet të zbresin, duke penguar që bima e domates të marrë ushqimin e duhur.

këshilla për të përftuar një prodhim të mirë të domateve

Për këto arsye, duke pasur një distancë të saktë midis bimëve të domates dhe lotim të saktë, bimët praktikisht kërkojnë pak kujdes. Pothuajse çdo Problemet me domatet lidhen nga këta dy faktorë. Dhe unë insistoj për këtë, kam parë shumë profesionistë të prishin prodhime të tëra duke injoruar këto praktika të rëndësishme. Me dëmin e madh ekonomik dhe moral që sjell.

Bimët e domates janë të ndjeshme ndaj lagështirës së tepërt
Artikulli i lidhur:
Sëmundjet e domates për shkak të lagështirës së tepërt

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.