Chamaedorea, palma të bukura për hije

Mostër e re e Chamaedorea elegans

L Kamaedorea ato janë palma për të cilat, me të vërtetë, dihet shumë pak. Megjithëse është e lehtë të gjesh një ose dy lloje në çerdhe, kur ata të tregojnë se gjinia botanike përbëhet nga më shumë se 200 (konkretisht, 221) e kupton se sa pak të lejojnë të mësosh rreth tyre.

Por po. Këto palma janë të gjitha të mrekullueshme. Lehtë për tu kujdesur, ideal për tu pasur në çdo cep me hije, në një tenxhere ose në tokë ... Zbulimi i tyre është gjithmonë një kënaqësi, sepse ju e dini që ata gjithmonë do t'ju befasojnë 😉.

Origjina dhe karakteristikat e Chamaedorea

Chamaedorea tepejilote, një ekzemplar në lule

C. tepejilote

Protagonistët tanë janë bimë që gjenden vetëm në Amerikë, nga Meksika në Brazilin perëndimor dhe Bolivinë veriore. Ata mund të arrijnë lartësi të ndryshme si 15 centimetra, si speciet Minimumi C., ose 15 metra si Kostarikani C.. Në përgjithësi, ata kanë një bagazh të vetmuar, me një trashësi prej disa centimetra dhe të rrethuar, por ka përjashtime, të tilla si C. kataraktarumi, e cila ka një tendencë të madhe për të nxjerrë pinjollë.

Gjethet janë pendore (rrallë të plota si ato të C. metalike, me një ose shumë broshura. Lule prodhohen në tufë lulesh dhe zakonisht janë dioecious, domethënë ka lule mashkullore dhe lule femërore në ekzemplarë të ndryshëm. Fruti është një pemë portokalli ose e kuqe me diametër 0,5 deri 2 cm.

Speciet

Speciet kryesore janë si më poshtë:

Chamaedorea cataractarum

Shembulli i kataraktarit Chamaedorea

Ato janë palma pa trung me origjinë nga Meksika formojnë tufa të dendura prej 2 x 3 metrash. Gjethet e saj janë pendore dhe mund të maten deri në 2 metra në gjatësi.

Elegante kameedorea

Shembull i bukur i Chamaedorea elegans

Theshtë më i popullarizuari nga të gjithë. Njihet me emrin e palmës së dhomës së ndenjes, palmës së dhomës së ndenjes ose palmës së brendshme dhe është vendas në Amerikën Qendrore. Mund të arrijë një lartësi prej 2-3 metrash, dhe formohet nga një trung i vetëm dhe gjethe me pendë të gjata deri në 1 metër.

Chamaedorea metallica

Mostra Chamaedorea metallica në habitat

Shtë një pëllëmbë vendase në Meksikë, konkretisht nga Veracruz dhe Oaxaca, e cila arrin lartësinë deri në 3 metra. Ajo përbëhet nga gjethe normalisht të dyfishta me një ngjyrë të çmuar kaltërosh-jeshile ose metalike, e cila është ajo që i jep asaj emrin, dhe një trung shumë të hollë të vetmuar, me diametër jo më shumë se 3 cm.

Chamaedorea radikalis

Model i Chamaedorea radikalis, një palmë fshatare

Isshtë një pëllëmbë vendase në verilindje të Meksikës që arrin lartësinë deri në 4 metra. Mund të ketë ose jo një bagazh të vetmuar me diametër 2-3 cm. Gjethet e saj janë pendore dhe kanë një gjatësi prej rreth 1 metër.

Cilat janë kujdeset e tyre?

Nëse dëshironi të merrni një kopje, ju rekomandojmë të siguroni kujdesin e mëposhtëm:

Vend

Jashtë

Chamaedorea janë bimë që ato duhet të rriten në gjysmë hije nëse ato do të mbahen në oborr ose në kopsht. Dielli i drejtpërdrejtë djeg gjethet.

I brendshëm

Duhet të jetë në një dhomë me shumë dritë natyrore, por pak larg dritares për të shmangur efektin e lupës (domethënë, për të parandaluar rrezet e diellit që të djegin gjethet kur godasin xhamin).

Nënshtresa ose toka

Chamaedorea adscendens mostër

C. ascendens

Tenxhere me lule

Rekomandohet shumë të përdorni përzierjen e mëposhtme: 60% torfe të zezë + 30% perlit ose rërë të larë lumi + 10% humus krimbash.

kopsht

Toka duhet të jetë pak e shkumëzuar, me kullimi i mirë.

Ujitja

Ujitja duhet të jetë e shpeshtë në verë dhe disi më pak në pjesën tjetër të vitit. Si zakonisht, duhet të ujitet çdo 2 ditë gjatë sezonit më të nxehtë dhe çdo 4-5 ditë pjesën tjetër të vitit. Mbytja e ujit duhet të shmanget, veçanërisht në dimër, pasi përndryshe rrënjët do të kalbet. Për këtë arsye, ne gjithashtu duhet të kujtojmë që të heqim ujin e tepërt nga ena që kemi vënë nën të dhjetë minuta pasi të kemi ujitur.

pajtimtar

Chamaedorea juaj do të vlerësojë një furnizim të rregullt të plehrave. Si i tillë Highlyshtë shumë e këshillueshme të përdorni plehra specifikë për palmat Ato shiten të gatshme për t'u përdorur në çerdhe, duke ndjekur indikacionet e specifikuara në paketimin e produktit. Por mund të shtoni edhe lëvore banane dhe vezësh, perime të kaluara, etj. nëse e keni të mbjellë në tokë.

Koha e mbjelljes ose transplantimit

Koha më e mirë për ta kaluar atë në kopsht ose për të ndryshuar tenxhere, diçka që nga rruga duhet të bëhet çdo dy vjet, eshte ne pranvere, kur rreziku i ngricës ka kaluar.

Shumëzimi

Chamaedorea shumohen me fara, si vijon:

 1. Së pari, duhet të blini farat dhe t'i vendosni në një gotë me ujë për 24 orë në pranverë.
 2. Ditën tjetër, një qese plastike e mbyllshme mbushet me vermikulit dhe futen farat.
 3. Më pas, nënshtresa laget mirë (duke u përpjekur të mos ju mbetet ujë).
 4. Dhe së fundmi vendoset pranë një burimi nxehtësie.

Duhet të shihni që nuk humbet lagështi një herë në javë. Kështu, ka shumë të ngjarë që ato të mbijnë maksimalisht për dy muaj.

Dëmtuesit

Merimanga e kuqe, një dëmtues që mund të ndikojë në Chamaedorea tuaj

 • Merimangë e kuqe: ato janë marimangat me më pak se 0,5 cm që ushqehen me qelizat e gjetheve. Duhet të trajtohet me akaricide.
 • Bugs të butë: ata vendosen në gjethe, veçanërisht në ato më të gjelbërta dhe në kërcell. Ato mund të hiqen me një shtupë pambuku të lagur në alkool metil.

Sëmundjet

Ata janë të ndjeshëm ndaj sulmeve nga kërpudhat, të tilla si Fitoptora që sulmon qafën ose Helminthosporium që dëmton gjethet. Në çdo rast, është e nevojshme të trajtohen me fungicide dhe hapësira për ujitje.

Problemet që ata mund të kenë

Ndonjëherë mund të ndodhë që të mos shihet asnjë gjurmë e dëmtuesve ose sëmundjeve, por që, megjithatë, nuk duket mirë. Për shembull:

 • Nëse keni Fletë të verdha është sepse ai është i etur.
 • Nëse keni këshilla të gjetheve të thata është për shkak se është në një mjedis të thatë ose është i ekspozuar ndaj skica.
 • Nëse keni gjethe të ulëta kafe është sepse vuan nga lotimi i tepërt.
 • Nëse keni gjethe të bardha ose të çngjyrosura ndoshta i mungon drita (jo dielli direkt).

Rusticiteti

Kjo do të varet nga speciet, por pak a shumë të gjitha durojnë njësoj: -2ºC për sa kohë që janë në një zonë të mbrojtur.

Shembulli i Chamaedorea ernesti- augusti

C. ernesti-augusti

Çfarë mendoni për gjininë e palmës Chamaedorea? Shpresoj se ju ka pëlqyer ta bëni atë aq shumë sa unë. 🙂


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.