Si e dini nëse kullimi është i mirë apo i keq?

Terreno

Toka ose nënshtresa brenda së cilës do të zhvillohen rrënjët duhet të kenë, jo vetëm lëndët ushqyese të nevojshme për t’u rritur, por edhe një porozitet të përshtatshëm që lejon ujin të kullojë siç duhet. Shumica dërrmuese e bimëve nuk u pëlqen të kenë "këmbë të lagura" vazhdimisht, kështu që është e rëndësishme që të sigurohemi që mjedisi i kulturës është më i përshtatshmi duke marrë parasysh nevojat specifike të secilës specie.

Prandaj, ne do të shpjegojmë si të dallojmë nëse kullimi është i mirë apo i keq, në mënyrë që në këtë mënyrë të mund të merrni masat që i konsideroni të përshtatshme në mënyrë që bimët tuaja të jenë të bukura dhe, mbi të gjitha, të shëndetshme.

Si mund ta di nëse kullimi është i mirë apo i keq?

Dysheme balta

Në të vërtetë, është shumë më e thjeshtë sesa mund të duket, pasi që përveç kësaj ka mënyra të ndryshme për të zbuluar:

unë zakonisht

  1. I pari që di se sa i mirë është kullimi i tokës është të presësh që të bjerë shi i madh ose për disa ditë. Nëse pellgjet formohen në tokë dhe uji kërkon shumë kohë për të depërtuar, mund të jemi të sigurt se ka kullim të dobët.
  2. Tjetra, shumë më e shpejtë, është të bësh një vrimë me diametër rreth 50 ose 60cm për të njëjtën thellësi. Ne e mbushim atë me ujë dhe presim që ajo të thahet: nëse zgjat disa ditë, kullimi do të jetë i dobët.
  3. Një mënyrë tjetër për të zbuluar është të gërmoni një vrimë ose një hendek prej rreth 60-70cm dhe të shihni ngjyrën e tokës. Nëse është jeshile, gri ose gri me njolla të kuqe, do të thotë që kjo zonë të mbetet e lagësht për një pjesë të vitit.

Nënshtresa

Mënyra më e lehtë dhe e shpejtë për të ditur nëse substrati ka kullim të dobët është ujitja e tij. Nëse uji mbetet në sipërfaqe shumë gjatë (2 ose më shumë sekonda), ose nëse shohim që substrati ka probleme me filtrimin e tij, kjo do të thotë se ka një kullim të dobët.

Pse është e rëndësishme të rregulloni kullimin e keq?

Kërpudhat Phytophthora

Kërpudhat fitoftora në një bromeliadë.

Një tokë ose substrat që nuk kullon ujin mirë është një problem për shumë bimë. Rrënjët e saj janë mbytëse, dhe duke bërë kështu kërpudhat që jetojnë në tokë (Fusarium, Phytophthora, Pythium, etj.) përfitojnë nga rasti për t'i dobësuar ata dhe, në fund, për t'i vrarë.

Prandaj, nëse keni një tokë ose substrat të kulluar dobët, duhet të merren masa, të tilla si përzierja e tokës me perlit (ose material tjetër poroz) ose krijimi i shpateve.

Keni nevojë për më shumë informacion? Kliko këtu.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.