Karafil, një lule për të dekoruar ballkon ose tarracë

Dianthus chinensis është emri shkencor për karafil

A ju pëlqen bimë të vogla lule? Po nëse ato janë gjithashtu shumë të lehta për tu kujdesur? Po të jetë kështu, me siguri do të duash karafilin. Sizeshtë madhësia e përsosur për t’u rritur gjatë gjithë jetës së saj në një tenxhere, edhe pse mund të jetë edhe në kopsht pa problem.

E tëra që ju nevojitet është dielli, shumë diell dhe uji. Vetëm me këtë do të shihni se është shumë e lehtë të kesh një hapësirë ​​më të gëzuar dhe me ngjyra. Por nëse doni të dini se si ta keni atë të përsosur, dhe jo vetëm të mirë, ndiqni këshillat tona për kujdesin dhe mirëmbajtjen e tij.

Origjina dhe karakteristikat

Karafili është një bimë që mund ta rritni në një tenxhere

Imazh - Flickr / Dinesh Valke

Karafili, emri shkencor i së cilës është Dianthus chinensis, është një bimë barishtore me gjelbërim të përjetshëm me origjinë nga Kina veriore, Koreja, Mongoli dhe Rusia Juglindore që arrin një lartësi midis 30 dhe 50 centimetra. Shtë formuar nga kërcell të ngritur nga të cilat mbijnë gjethe jeshile me ngjyrë të hirtë, të holla, rreth 3-5cm të gjata me gjerësi 2-4mm.

Lulet, të cilat shfaqen nga pranvera në verë, janë rreth 2-3 cm në diametër, të vetmuara ose në grupe të vogla. Mund të jenë të bardha, rozë, të kuqe, vjollcë ose dyngjyrësh.

Kujdesi dhe mirëmbajtja

Protagonisti ynë është një fabrikë e përshtatshme për fillestarët. Nëse dëshironi të merrni një, ju rekomandojmë të siguroni kujdesin e mëposhtëm:

Vend

Mund të jetë në çdo cep, por është e rëndësishme që ajo të jetë e ekspozuar ndaj diellit direkt përndryshe nuk do të ketë një zhvillim të mirë (rrjedhjet e tij do të jenë të dobëta dhe mund të mos lulëzojnë).

Ujitja

Gjatë verës ju duhet të ujitni shumë shpesh, por pjesën tjetër të vitit do t'ju duhet të bëni hapësirë ​​për ujitje. Kështu, përgjithësisht, do të ujitet pothuajse çdo ditë në muajt e ngrohtë dhe çdo 3-4 ditë pjesa tjetër. Në rast se e keni atë në një tenxhere, duhet të mbani mend të hiqni ujin e tepërt dhjetë minuta pas lotimit për të parandaluar kalbjen e rrënjëve.

pajtimtar

Nga fillimi i pranverës deri në fund të verës / fillim të vjeshtës rekomandohet shumë që ta fekondoni atë me një pleh të lëngshëm për bimë që lulëzojnë, ose me të pleh artificial.

Krasitja

Karafili ka lule me ngjyra të ndryshme, përfshirë rozën

Ju duhet të prisni lulet e thara dhe kërcellët që po thahen. Këshillohet gjithashtu të ulni pak lartësinë e saj në fillim të pranverës ose në vjeshtë - jo më shumë se 5 cm - për të pasur një bimë me më shumë kërcell.

Koha e mbjelljes ose transplantimit

Koha më e mirë për të mbjellë ose transplantuar karafil eshte ne pranvere, kur temperaturat fillojnë të rriten mbi 15ºC. Nëse e keni në tenxhere, duhet ta bëni transplantoni atë çdo 2-3 vjet.

Shumëzimi

Kjo bimë e çmuar shumohet me fara, duke qenë koha ideale në pranverë. Për atë, duhet ta ndiqni këtë hap:

 1. Gjëja e parë që duhet të bëni është të shkoni të blini një zarf me fara në çdo çerdhe ose dyqan kopshtesh. Çmimi i tij është shumë i lirë: me 1 euro mund të kemi të paktën dhjetë bimë të vogla.
 2. Pasi të jeni në shtëpi, ju këshilloj të vendosni farat në një gotë me ujë për 24 orë; Në këtë mënyrë, ne do të jemi në gjendje të dimë se cilat do të mbijnë në siguri të plotë - ato do të jenë ato që fundosen - dhe cilat do të kenë më shumë vështirësi.
 3. Pastaj, ne zgjedhim shtratin e farës: mund të jetë një tabaka fidanësh, vazo lulesh, tableta torfe, enë qumështi, gota kos ... Pavarësisht nga ajo që përdorim, ajo duhet të ketë të paktën një vrimë në mënyrë që uji i tepërt të dalë shpejt.
 4. Pastaj, ne e mbushim atë me substrate të kulturës universale të përzier me 30% të pearlite, arlite ose të ngjashme.
 5. Tjetra, ne përhapim maksimumi 3 fara në secilën vazo / fole / enë / pelet dhe i mbulojmë ato me një shtresë shumë të hollë të substratit.
 6. Në fund, ujisim me një spërkatës dhe vendosim një etiketë me emrin e bimës dhe datën e mbjelljes.

Tani ajo që do të mbetet është vendosja e shtratit të farës jashtë, në diell të plotë dhe mbajtja e substratit gjithmonë e lagur, por jo e përmbytur. A) Po, ato do të mbijnë për 7-14 ditë në një temperaturë prej 16-20ºC.

Dëmtuesit

Afide jeshile, një nga dëmtuesit që mund të kenë bimët

Zakonisht nuk ka dëmtues, por nëse kushtet e rritjes nuk janë më të përshtatshme, mund të shohim se ka:

 • Afidet: janë parazitë me rreth 0,5 cm ngjyrë jeshile, të verdhë ose kafe që krasiten në sythat e luleve dhe në sythat më të buta. Duke vepruar kështu, ata ushqehen me to, duke shkaktuar njolla të lehta jeshile.
 • Bugs të butë: ato mund të jenë të llojit pambuku ose gungë. Ato depozitohen në pjesën e poshtme të gjetheve, duke shkaktuar gjithashtu njolla.
 • Pinjollë: ato janë larva të insekteve të familjes Aphrophora. Ata bëjnë një lëng për të mbrojtur veten dhe më pas lëshojnë flluska.

Meqenëse është një bimë mjaft e vogël, të gjithë këta dëmtues mund të hiqen me dorë ose me një shtupë pambuku të lagur me alkool që fërkon farmacinë.

Sëmundjet

Nëse ujitet me tepricë mund të ketë kërpudha, sidomos Fitoftora. Shtë e rëndësishme të ujiteni kur është e nevojshme, duke shmangur mbytjen e ujit. Në rast se bima nuk rritet, ka gjethe të verdha dhe një pamje të trishtuar, është e nevojshme ta trajtoni atë me këpurdhëvrasje dhe të hapni ujitje.

Rusticiteti

Karafili mund të rritet jashtë gjatë gjithë vitit në klimë të ngrohtë dhe të butë. Reziston mirë në të ftohtë dhe acar deri në -6 gradë Celsius.

Lule karafili janë të vogla, por shumë dekorative

Çfarë mendoni për këto bimë? 🙂


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Carmen dijo

  Përshëndetje Monica.

  Ju thoni që karafila duhet të transplantohet çdo 2-3 vjet nëse është në një tenxhere:
  1. A ka rëndësi materiali i tenxheres?
  2. A duhet ta bësh edhe nëse dëshiron një bimë të vogël?

  Thanks,
  Carmen.

  1.    Monica Sanchez dijo

   Përshëndetje karmen.
   Une te them ty:

   1.- Jo, materiali është indiferent, por duhet të ketë vrima kullimi.
   2.- Të paktën një herë është e nevojshme ta transferoni atë në një tenxhere më të madhe

   Një përshëndetje.

   1.    Carmen dijo

    Faleminderit shumë, Monica.

    Vazhdoj të dyshoj (sepse unë vras ​​të gjitha bimët dhe nuk e di se çfarë po bëj keq, prandaj kërkoj kaq shumë, pasi marr një përgjigje të shpejtë).

    Si duhet të krasitet? Po përpiqem të kërkoj një artikull këtu, por nuk kam qenë në gjendje ta gjej.
    Në lidhje me transplantimin, është më mirë të vendosni zhavorr në fund të tenxhere në mënyrë që të mos pellg gabimisht?
    Unë e kam karafilin pranë një nenexhiku në tarracë, ku ata marrin gjithë diellin në mëngjes, dhe megjithëse kam lexuar që të dy po shkojnë mirë, nenexhiku po lëkundet dhe shumë sytha të karafilave po thahen, a mund të jetë kjo shkaku ? I bleva në një serë, nuk e di nëse ndryshimi ka shkuar keq ... A duhet të bëj diçka?

    Miliona faleminderit,
    Carmen.

    1.    Monica Sanchez dijo

     Përshëndetje karmen.
     Unë ju them:
     -Krasitja: karafila krasitet pas lulëzimit. Lulet e vyshkura dhe rrjedhjet e thata, të thyera ose të dobëta hiqen. Nga ana tjetër, mente krasitet në fund të dimrit ose në vjeshtë: lartësia ulet pak a shumë në gjysmë në mënyrë që në pranverë të nxjerrë më shumë kërcell.
     -Grava: nuk është thelbësore, por po, ndihmon shumë
     -Klavelina dhe menta: nëse kanë ardhur nga serra, dielli i djeg. Unë rekomandoj që t'i vendosni në gjysmë hije dhe t'i ekspozoni gradualisht në diell (1 orë çdo ditë për një javë, 2 orë çdo ditë javën tjetër, etj.).

     Një përshëndetje.

     1.    Carmen dijo

      Përshëndetje Monica.

      Lidhur me krasitjen, unë po iu referohesha gjërave si, cili mjet është i përshtatshmi? Dhe a është bërë prerja në 90º ose 45º? Gjëra të tilla (tashmë e kam lexuar tjetrin në të dy shënimet).

      Faleminderit shumë për gjithçka !!
      Urime për krijimin e kësaj hapësire, është shumë mirë.


     2.    Monica Sanchez dijo

      Përshëndetje karmen.
      Duke qenë një bimë barishtore, ju mund të përdorni gërshërë si ai që përdoret për të qepur ose prerë thonjtë. Thjesht duhet t’i dezinfektoni para dhe pas përdorimit me alkool të farmacisë. Prerja mund të jetë e drejtë ose 90º.
      Përshëndetje dhe faleminderit për fjalët tuaja


 2.   Lucy dijo

  Hi
  Unë i dua bimët dhe karafilat i kam në një tenxhere me bimë të tjera, të ekspozuara ndaj diellit. Javën e kaluar karafila ishte e bukur me të gjitha lulet e saj dhe dje pashë që bima ishte tharë. Çfarë mund të kishte ndodhur ?. Unë ujita, mungesa e ujit? Unë do të vlerësoja komentin tuaj për të më drejtuar në kujdes
  Shumë falemnderit

  1.    Monica Sanchez dijo

   Përshëndetje Lucy.
   Sa shpesh e ujitni atë?
   Karafila ka nevojë për shumë ujë, por në vjeshtë-dimër duhet të ujitet jo më shumë se dy herë në javë. Në verë dhe mot të nxehtë 2 ose 3 herë në javë.
   Një përshëndetje.

 3.   Carmen dijo

  Përshëndetje Monica. Kam një karafil që luleshitësja ma dha sepse do ta hidhja, ishte shumë e dobët. E kam prej një viti, ndërrova tenxheren, ka diell nga 8 në 11 ose 11.30 në mëngjes, dhe e ujit shumë herë pas here, (kohët e fundit ka rënë shumë shi). Ajo është shumë e bukur ... por unë nuk shoh ndonjë syth apo qëllim për të lulëzuar. A e lë ashtu, i vendos më shumë pleh, apo i jap një vdekje të mëshirshme?

  1.    Monica Sanchez dijo

   Përshëndetje karmen.

   Jo, jo, nëse është e shëndetshme, mos e flak, grua mujer

   Ajo që unë rekomandoj është që t'i jepni pak krasitje. Me të vogël, dua të them që nëse rrjedhjet e saj matin rreth 20 centimetra, zvogëloje atë gjatësi me rreth 5 centimetra (më shumë ose më pak), duke i lënë në 15 cm.

   Kjo është për ta bërë atë të prodhojë rrjedha të reja, dhe për këtë arsye lule. Një pleh specifik për bimët lulëzuese (të tilla si kjo), por indikacionet e specifikuara në paketim duhet të ndiqen.

   Përshëndetje!

   1.    Sesilia dijo

    Përshëndetje. Mbillni farat e karafilave në fillim të pranverës në një tenxhere të madhe dhe të gjitha kanë dalë shumë mirë, por ne tashmë jemi në mes të verës dhe ato nuk kanë lulëzuar dhe janë në diell të plotë. A është e vërtetë që vitin e parë ato nuk lulëzojnë? Faleminderit

    1.    Monica Sanchez dijo

     Pershendetje cecilia.
     Jo, gjëja normale është që ato të lulëzojnë nga viti i dytë. Por kur të shihni se ata kanë zënë të gjithë tenxheren, mbillini në një më të madhe në mënyrë që të mund të vazhdojnë të rriten dhe të lulëzojnë.
     Përshëndetje.

 4.   engjëll dijo

  Unë kam një karafil dhe ndjej që nuk po e bëj mirë punën për ta bërë atë të bukur dhe me shkëlqim, ku e bleva ata më thanë që duhet t'i jepja pak diell dhe të mos derdhja aq shumë ujë mbi të. Një tjetër gjë, ata më thanë që nuk keni pse t'i shihni aq shumë, ata kanë nevojë për hapësirën e tyre (e cila është e vështirë për mua sepse unë dua që ajo të jetë e madhe dhe e fortë). Cfare mund te bej? Nëse dikush ka një karafil ju lutemi këshilloni

  1.    Monica Sanchez dijo

   Pershendetje engjell.

   Karafili është një bimë që ka nevojë për diell të drejtpërdrejtë për të lulëzuar dhe për të qenë mirë.
   Lidhur me ujitjen, është e nevojshme të shmanget që toka të mbetet e thatë për një kohë të gjatë, kështu që duhet të ujitet mesatarisht 2-3 herë në javë gjatë verës; më pak në dimër.

   Në artikull keni më shumë informacion. Pershendetje!

 5.   Luisa aliaga dijo

  Kam blerë karafila me ngjyra të ndryshme. Ata janë të bukur. Do të doja të dija sa kohë duhet të jetojnë me kujdesin e duhur?
  Falënderim

 6.   Lavdi dijo

  Përshëndetje. Ndonjë këshillë ju lutem. Bleva dy karafila por butonat janë tharë, njëra është brenda sepse mendova se ishte shumë diell dhe një tjetër jashtë, të dy ishin pa butona, janë si të thekur

  1.    Monica Sanchez dijo

   Përshëndetje, Gloria.

   Karafilat kanë nevojë për shumë dritë për të lulëzuar, por nëse ato janë të ekspozuara ndaj diellit pa u mësuar më parë, këto lule "digjen". Por ky nuk është një problem: ato vihen në gjysmë hije dhe janë të ekspozuar ndaj rrezeve të diellit për një kohë çdo ditë, duke shmangur orët qendrore, kur është më e forta.

   Ju gjithashtu mund ta ndihmoni duke e fekonduar atë me një plehrash për bimë që lulëzojnë, duke ndjekur udhëzimet.

   Përshëndetje.

 7.   Jajaida dijo

  Faleminderit për këshillën që sapo bleva një dhe mendoj se është shumë mirë, do të përpiqem të kem një nga secila ngjyrë

  1.    Monica Sanchez dijo

   Perfekt Faleminderit per koment