Si të kujdesemi për një orkide Phalaenopsis

Phalaenopsis

Phalaenopsis është orkide shtëpie me ekselencë. Karakteristikat e saj dhe lulet e bukura e bëjnë atë një bimë të jashtëzakonshme që shumë prej nesh dëshirojnë ta kenë në shtëpi në mënyrë që ta mendojmë çdo ditë. Por fatkeqësisht, pas lulëzimit, ata thahen dhe përfundojnë në plehra. A ka ndonjë mënyrë për ta bërë atë të zgjasë për disa vjet? 

E vërteta është se po, dhe për këtë ju vetëm duhet të ndiqni këshillat që do t'ju japim në këtë artikull. Zbuloni si të kujdesemi për një orkide Phalaenopsis.

Phalaenopsis

Për të pasur një Phalaenopsis gjallë për një kohë të gjatë, duhet të merrni parasysh sa vijon:

 • Vend: duhet ta vendosni në një dhomë ku merr shumë dritë natyrore, por jo të drejtpërdrejtë. Gjithashtu duhet të mbrohet nga skica, të ftohtë dhe të ngrohtë. Temperatura ideale për këtë lule të bukur është midis 15 dhe 25ºC.
 • Ujitja: kjo bimë shitet e mbjellë në një tenxhere transparente, pasi që në vendin e saj të origjinës rritet në degët e pemëve të tjera, në mënyrë që rrënjët e saj të ekspozohen. Kur ata thithin ujin, ato bëhen të gjelbërta, kështu që ne do të duhet ta ujitim atë vetëm kur ato janë të bardha, duke përdorur shi ose ujë të acidifikuar (duke holluar lëngun e gjysmë limoni në një litër ujë).
 • pajtimtar: duhet të paguhet me një pleh orkide gjatë muajve të ngrohtë, duke ndjekur indikacionet e specifikuara në paketimin e produktit.
 • Transplantimi: çdo dy vjet, në pranverë, nënshtresa mund të ndryshohet duke shtuar lëvore pishe - për shitje në çerdhe -. Poziciononi bimën tuaj në mënyrë që të jetë vetëm 1 cm (ose më pak) poshtë buzës së vazos.

Phalaenopsis në lulëzim

Me këto këshilla do të jetë e vështirë për ju të keni dëmtues dhe / ose sëmundje. Edhe kështu, ju gjithmonë duhet të jeni vigjilent pasi mund të ndikohet nga mollë pambuku ose nga kërpudha. E para mund të hiqet me një shtupë nga veshët, por e dyta mund të luftohet me fungicide sistemike dhe duke ulur frekuencën e ujitjes.

Gëzoni Phal-in tuaj.


Phalaenopsis janë orkide që lulëzojnë në pranverë
Ju intereson:
Karakteristikat, kultivimi dhe kujdesi i orkideve

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   nestor dijo

  Faleminderit. Këshilla të shkëlqyera.

  1.    Monica Sanchez dijo

   Ne jemi të kënaqur që ata ishin të dobishëm për ju, Nestor.