Cilat lloje të sistemeve të ujitjes me pika janë atje?

avantazhet e ujitjes me pika

Në mënyrë që të përdoret më mirë uji, duke siguruar që bimët mund të rriten pa probleme, është shumë interesante - sa edhe e rëndësishme nëse jetojmë në një zonë ku ka pak shi - të instalojmë një sistem ujitje me pika. Por, cfare tipi? Kur mendojmë për këtë sistem ujitje, menjëherë na vjen në mendje një imazh si ai që mund të shohim më lart, por e vërteta është se ekzistojnë disa lloje të sistemeve të ujitjes me pika, dhe do të flasim për të gjitha më poshtë.

Në këtë artikull do të flasim për llojet e ndryshme të sistemeve të ujitjes me pika dhe karakteristikat e tyre.

Çfarë është ujitja me pika

Kur themi se të korra të caktuara do të ujiten me një sistem ujitje me pika, ne përqendrohemi në kërkimin e ujitjes së lokalizuar. Siç tregohet nga ujitja me pika për të përdorur një aplikim optimal të ujit dhe plehrave në sistemet bujqësore në zonat e thata. Duhet të merret parasysh se në zonat ku klima mbizotëron temperatura më të larta gjatë gjithë vitit ka një shkallë të lartë të avullimit. Nëse kryejmë një ujitje konvencionale humbjet që kemi nga avullimi do të jenë më shumë sesa nëse e bëjmë duke pikuar.

Uji që aplikohet do të depërtojë në tokë, duke ujitur direkt zonat e ndikimit të rrënjëve nga sistemet e tubave dhe emetuesit. Sot, sistemet e ujitjes me pika kanë shtuar disa përmirësime të emetuesit. Le të shohim cilat janë këto përmirësime.

Drippers vetë-kompensuar

Këto janë emetues të ndryshëm që janë përgjegjës për ofrimin e një rrjedhje fikse brenda një diapazoni pak a shumë të gjerë presioni. Këto pikatore janë mjaft të dobishme, pasi aftësia e tyre qëndron në homogjenizimin e ujitjes përgjatë vijës së ujitjes. Në sistemet konvencionale ne e dimë që emetuesit e fundit të së njëjtës linjë zakonisht kanë një presion më të ulët se i pari për shkak të rënies së të njëjtit nga fërkimi i ujit me tub. Kjo zgjidhet me këto pikatore vetë-kompensuese.

Pikat kundër kullimit

Këta pikatore  Ata janë përgjegjës për mbylljen automatike pasi presioni i sistemit të ujitjes zvogëlohet. Në këtë mënyrë, nuk ndodh një shkarkim i plotë i tubit. Prandaj, ka disa përparësi të tilla si shmangia e hyrjes së ajrit në sistem. Përveç kësaj, një nga avantazhet që ka është se pompa e ujitjes nuk ka nevojë të ngarkojë sistemin për të filluar punën. E gjithë kjo e bën përdorimin e tij plotësisht të optimizuar.

Pikat e rregullueshme

Këta pikatore kanë një avantazh ndaj të tjerëve. Dhe është se ato lejojnë të rregullojnë rrjedhën që qarkullon përmes tubacionit në sajë të një kontrolli mekanik.

Llojet e sistemeve të ujitjes me pika

të korrat dhe ujitjen

Pikatore online

Isshtë ideale për bimët që janë të vendosura, ose në tenxhere, mbjellës ose në pemishte, gjatësia e së cilës është më pak se 5 metra. Ato janë montuar në mikrotubë 4-6 mm dhe janë shumë interesante pasi mund të vendosni deri në 12 pikatore. Gjithashtu, duke supozuar se presioni është 1,5 bar, mund të furnizojë 2 litra ujë në orë.

Pikatore standarde

Shtë përdorur për të ujitur bimë pas bime. Për këtë lloj sistemi, nevojiten mikrotubë 4/6 mm, dhe një tub 16 mm ose, të paktën, tees dhe kryqëzime. Mund të vendosni deri në 24 pikatore në mikrotub dhe deri në 250 në tub. Nëse presioni është 1,5 bar, furnizoni 2,5 litra ujë në orë.

Pikator rregullues

Rekomandohet shumë për ujitje të bimëve që gjenden në tenxhere. Rrjedhja e tij është nga 0 në 60 litra në orë. Për ta shfrytëzuar në maksimum, këshillohet të vendosni një pikatore në një mikrotub ose 15 në një tub 16 mm.

Tubacioni me pikatore të integruar

Isshtë një sistem ujitje me pika veçanërisht i përshtatshëm për ujitje të bimëve që mbillen në tokë. Duke lënë një ndarje prej rreth 33cm midis pikave të ujitjes dhe duke krijuar rrjete deri në 75m në gjatësi, ne mund të furnizojmë nevojat për ujë të shumë pemëve, shkurreve, luleve dhe kopshtit. Shkalla e rrjedhjes është rreth 2 litra në orë.

Tub poroz

Isshtë një lloj tubi i prodhuar që ka mikro-vrima në të gjithë sipërfaqen e tij përmes të cilit rrjedh uji. Falë saj ju mund të kurseni deri në 50% të lëngut të çmuar, dhe nëse është varrosur deri në 70%. Presioni më i përshtatshëm është ndërmjet 0,5 dhe 0,8 bar, me një shpejtësi rrjedhjeje prej 6-9l / orë.

Përparësitë e ujitjes me pika

Siç e dimë, këto sisteme ofrojnë përparësi të caktuara mbi ato të tjera konvencionale. Le të shohim cilat janë përparësitë kryesore të ujitjes me pika:

 • Zvogëlon ndjeshëm sasinë e ujit të humbur gjatë avullimit si gjatë ujitjes dhe tokës.
 • Kjo lejon automatizimin e një pjese të madhe të sistemit me kursime të mëdha në punë. Kontrolli i normave të përdorimit të plehrave është shumë më i saktë dhe i lehtë.
 • Lejon përdorimin e më shumë ujërave të kripura për ujitje sesa sistemet e ujitjes sipërfaqësore dhe spërkatëse. Kjo është për shkak se ajo është në gjendje të mbajë lagështia është e lartë në llambë bërë nga emetuesit.
 • Ka një aftësi më të madhe për tu përshtatur në terrenin e pabarabartë, shpatet shkëmbore ose të pjerrëta.
 • Zvogëlon rritjen e padëshiruar të barërave të këqija në zonat që nuk janë të ujitura.
 • Lejon një furnizim të kontrolluar të lëndëve ushqyese me ujë pa pasur humbje për shkak të shpëlarjes me mundësinë e modifikimit në çdo kohë gjatë kultivimit.

Ne e dimë që këto sisteme janë shumë të përhapura në përdorimin e frutave, agrumeve, hardhisë dhe kulturave hortikulturore, veçanërisht në zonat ku nuk ka një kapacitet të madh për burimet ujore. Ne do të analizojmë se cilat janë pjesët e instalimit të këtyre sistemeve të ujitjes me pika:

 • Grupi i pompimit: Përdoret për të furnizuar presionin dhe rrjedhën e duhur gjatë instalimit.
 • Filtrimi: filtrimi do të varet nga sasia e ujit dhe madhësia e grykës që ka një spërkatës.
 • Sistemi i pajtimtarit: ato shërbejnë për të aplikuar plehra.
 • Rrjeti i tubave
 • Tuba transportues emetues: rrjedha dhe ndarja midis emetuesve do të varet tërësisht nga kultura që po trajtojmë dhe karakteristikat e tokës ku jemi.
Pamje e kopshtit të maruleve Romain

Imazh - Wikimedia / Kleomarlo

Shpresoj që me këtë informacion të mësoni më shumë rreth llojeve të sistemeve të ujitjes me pika.


2 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   MAURICIO HERRERA DHE dijo

  A MUND T F APLIKOHET FUNGICIDET, AKARICIDET, ETJ, P SRMES SISTEMIT T IR UJITJES PIK?

  1.    Monica Sanchez dijo

   Pershendetje Mauricio.

   Varet. Ka disa produkte që aplikohen në gjethe, domethënë ato janë me aplikim me gjethe.
   Por nëse nuk e vendosni këtë në enë, atëherë mundeni përmes ujitjes.

   Përshëndetje.