Zonja Vallëzuese (Oncidium)

Oncidiumi prodhon llamba të pasakta

Imazh - Wikimedia / Averater // Oncidium cheriophorum

Orkide janë një nga bimët tropikale më të kultivuara në ambiente të mbyllura, si dhe në kopshtet e atyre që kanë fat të jetojnë në zona ku kushtet e motit janë perfekte për ta. Përveç kësaj, nëse ju pëlqejnë sfidat në lidhje me kujdesin dhe mirëmbajtjen e qenieve bimore, nëse ekziston një zhanër që mund të jetë i dobishëm për të mësuar t'i kapërceni ato, padyshim që është Oncidium.

Ky është një gjini që përbëhet nga disa lloje, konkretisht, vlerësohet se ka 330 që janë pranuar, të gjitha karakterizohen nga prodhimi i tufave të luleve të përbëra nga lule të shumta me madhësi dhe ngjyra të ndryshme. Në fakt, ato bëhen aq të ndryshme sa shumë specie janë riklasifikuar. Por kujdes, bëjini të vështirë botanistëve nuk do të thotë domosdoshmërisht se është edhe e vështirë në kultivim.

Origjina dhe karakteristikat e Oncidiumit

Orkide që i përkasin gjinisë botanike Oncidium janë vendase në Amerikën tropikale. Për të qenë më specifik, do t'i gjeni nga Karaibet deri në qendrën bregdetare të Argjentinës, gjithmonë në xhungla ku bie shi i shpeshtë. Sjellja e tij është epifitike, domethënë, ato rriten në degët e bimëve më të larta. Shumë prej tyre mbijnë nga llamba të mishit që zhvillohen mbi tokë dhe prodhojnë gjethe të zgjatura dhe të holla, ose përndryshe përfundojnë në një lloj tifozi të vogël; dhe ka edhe të tjerë që i kanë të përkulur.

Lule janë të grupuara në tufë lulesh, dhe mund të jenë të vogla ose të mëdha, të verdha, të kuqe, rozë, ndër shumë të tjera. Ata lulëzojnë një herë në vit në shumicën e rasteve; nga ana tjetër, hibridet mund ta bëjnë atë deri në tre herë në një sezon të vetëm.

Speciet kryesore

Nga shumë që ekzistojnë, më të njohurit janë si më poshtë:

Oncidium flexuosum

Oncidium flexuosum prodhon lule të verdha

Imazh - Flickr / Kai Yan, Joseph Wong

El Oncidium flexuosum është një orkide epifitike që zhvillon llamba të rremë nga të cilat mbijnë gjethe të holla të zgjatura me gjatësi. Lulet e saj janë të vogla, rreth 2 centimetra, me ngjyrë të verdhë, dhe ato mbijnë në grupe.

Origjina e saj është në Brazil, Argjentinë, Paraguai dhe Uruguaj, ku jeton në rajone të nxehta dhe të lagështa, si dhe në pyjet malore.

Oncidium ornithorhynchum

Oncidium prodhon lule të vogla

Imazh - Wikimedia / Mesatarja

El Oncidium ornithorhynchum është një orkide epifitike, dhe nganjëherë litofite (domethënë, rritet në tokë shumë të gurtë, duke mbajtur gurët). Gjethet e saj janë të zgjatura-këndore, dhe mbijnë nga kokrrat e kokës cilindrike. Dy kërcell lule dalin nga qendra ku shfaqen lule të shumta rozë të vogla dhe shumë të parfumosura.

Habitati i tij natyror është xhunglat malore të Kolumbisë, Amerikës së Jugut dhe Amerikës Qendrore.

Oncidium sphacelatum

Oncidium është një orkide epifitike

Imazh - Wikimedia / Rododendritët

El Oncidium sphacelatum është një orkide epifite, dhe nganjëherë litofite, që mbin nga llamba të rremë cilindrike. Gjethet e saj janë të zgjatura-këndore, lëkure, dhe dy kërcell lulesh mbijnë nga qendra e saj. Lulet janë të vogla, të verdha me njolla kafe.

Nëse doni ta shihni në gjendjen e tij natyrore, duhet ta dini se është vendas në Meksikën e Jugut, Amerikën Qendrore dhe madje edhe në Venezuelën Juglindore.

Çfarë kujdesi kanë nevojë për Oncidiumet?

Oncidiumet janë bimë që prodhojnë lule shumë të bukura, por siç thamë në fillim, në kultivim ato ndonjëherë mund të jenë disi të vështira për tu ruajtur, veçanërisht kur klima nuk është mjaft e përshtatshme. Prandaj, nëse guxoni të merrni një kopje, mbani në mend atë që do t'ju tregojmë më poshtë:

Vend

  • Jashtë: Nëse klima është tropikale pa acar dhe gjithashtu bie shi shpesh, ju mund ta rritni atë jashtë në degët e një peme, duke u siguruar që ajo të mos marrë rrezet e diellit direkte.
    Nëse mund ta rritni vetëm në tenxhere, mbusheni me substrat për orkide (lëvore pishe) dhe vendoseni në gjysmë hije.
  • I brendshëm: është një bimë që brenda shtëpisë duhet të vendoset në një dhomë ku ka shumë dritë, larg drafteve.

Tokë

Oncidium është një bimë shumë e bukur

Imazh - Wikimedia / Arne dhe Bent Larsen, Haarby, Danimarkë // Oncidium 'Tiny Twinkle'

Duke qenë një orkide epifite, Duhet të rritet në vazo transparente plastike me substrate për orkide. (ne shitje këtu); ose në bimë të tjera të mëdha nëse e lejon klima.

Ujitja

Lotim do të jetë më i shpeshtë se ai që u jepet orkideve të tjera. Në përgjithësi, Duhet të ujitet 3 deri në 4 herë në javë gjatë verës, dhe 2 në javë pjesën tjetër të vitit. Sigurisht, përdorni ujë shiu ose pa gëlqere, dhe mos spërkatni / spërkatni gjethet e tij pasi ato mund të kalben.

lagështi

Lagështia duhet të jetë e lartë. Mos harroni se është një gjini që banon në xhungla ose pyje malore ku zakonisht bie shi shumë shpesh. Per te marre, idealja është të vendosni gota me ujë përreth saj ose të blini një lagështues si kjo kaq e bukur sa shesin këtu.

pajtimtar

Ju mund të fekondoni Oncidiumin tuaj me një pleh specifik për orkide (për shitje) këtu) duke ndjekur udhëzimet e specifikuara në paketim, nga pranvera në verë.

Shumëzimi

Mënyra më e lehtë është ndarja në pranverë, për sa kohë që keni të paktën tre pseudobulbs. Për ta bërë këtë, ajo duhet të nxirret nga tenxherja dhe të heqë me kujdes të gjithë substratin. Pastaj, ne do t'i ndajmë me delikatesë bimët dhe do t'i mbjellim ato në tenxhere individuale.

Mund të jetë edhe nga farat, në pranverë. Por është më e komplikuar pasi periudha e qëndrueshmërisë së saj është shumë e shkurtër. Për më tepër, ne këshillojmë të përdorni këtë metodë vetëm nëse është Oncidiumi juaj që është realizuar. Në atë rast, mbillni ato në tenxhere me substrat dhe vendosini pranë një burimi nxehtësie. Duke klikuar në lidhjen më poshtë do të keni më shumë informacion:

Orkide të bardha
Artikulli i lidhur:
Shumëzimi i orkidit me fara

Rusticiteti

Nuk i reziston të ftohtit ose acarit. Temperatura minimale duhet të jetë 15ºC.

Orkide Oncidium janë tropikale

Imazh - Wikimedia / Franz Xaver // Oncidium polikladium

Çfarë mendoni për orkidet Oncidium?


Phalaenopsis janë orkide që lulëzojnë në pranverë
Ju intereson:
Karakteristikat, kultivimi dhe kujdesi i orkideve

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.