Produktet më të mira për të eleminuar kërmijtë dhe slugs

hiqni kërmijtë dhe slugs

Kur keni një kopsht ose një pemishte, më e pakta që dëshironi është që insektet të marrin bimët tuaja, ose që ato të shfaqen me gjethet e këputura. Nëse hasni në këtë problem, do të dëshironi të eleminoni kërmijtë dhe kërmijtë, si dhe milingonat dhe çdo insekt tjetër që kërcënon bimët tuaja.

Por cilat janë produktet më efektive për të eleminuar kërmijtë dhe slugs? Ne do t'ju tregojmë më poshtë në këtë udhëzues me produktet më të mira në treg.

Top 1. Produkti më i mirë për të eleminuar kërmijtë dhe slugs

rekuizitë

 • Punon mirë në kushte të lagështisë së lartë.
 • Ajo vepron si nga kontakti me kërmijtë dhe slugs dhe nga gëlltitje.
 • Shërben për përdorim shtëpiak dhe në hapësira të hapura.
 • Mund të shtohet në pemët frutore.

Contras

 • Nëse keni një kopsht apo kopsht të madh, mund të jetë i kushtueshëm.
 • Disa milingona (ose insekte të tjerë) mund ta marrin produktin.
 • Produkti nuk është i përshtatshëm për t'u aplikuar në enën tjetër.

Produktet më të mira për të eleminuar kërmijtë dhe slugs

Talquera anticaracoles 250 gr

Shtë një helikid tip karremi mikrogranuluar. Do të veprojë me kontakt dhe gëlltitje dhe është rezistent ndaj lagështisë.

Antikarakola natyrore. Mbrojtje natyrale nga kërmijtë dhe slugs. 100% përbërës natyralë

Bërë me përbërës natyralë, është të padëmshme për njerëzit, si dhe kafshët shtëpiake. I qëndron lagështisë dhe është një mbrojtje natyrore kundër dëmtuesve të kërmijve dhe kërcejve.

C&G Mbrojtja Organike e Bimëve Shtëpia dhe Kopshti nga Slugs dhe kërmilli 500ml | Jo toksike 100% me bazë bimore

Produkt ekologjik për dëmtuesit e kërmijve dhe kërmijve në formë llak. Mund të përdoret nëse ka kafshë shtëpiake, fëmijë ose kafshë të egra dhe keni një pengesë mbrojtëse afatgjatë.

Kërmilli CaraKol 1 Kg - Eliminon slugs

Ajo mban larg çdo lloj gastropodi. Bëhet fjalë për një karrem i grimcuar rezistent ndaj shiut dhe erës i cili vepron si me kontakt ashtu edhe me gëlltitje.

Envii Feed & Fortify - ilaç organik kundër rrëshqitjeve që gjithashtu rrit rritjen e bimëve dhe është i sigurt për kafshët shtëpiake

Isshtë një tokë diatonike e aftë të krijojë një pengesë që parandalon dushkat dhe kërmijtë nga afrimi. Në të njëjtën kohë përmirëson zhvillimin e bimëve (për silikatin e hekurit).

Udhëzues për blerjen e një produkti për të eleminuar kërmijtë dhe slugs

Nëse keni një kopsht, një pemishte ose thjesht tenxhere dhe keni parë që gjethet janë kafshuar ose kanë zbuluar praninë e kërmijve ose slugs, këtu ne ju japim një udhëzues blerjeje për produktet që do t'ju ndihmojnë të luftoni kundër tyre.

Dhe është se në treg do të gjeni shumë produkte të ndryshme, të cilat paraqiten me çmime, lloje dhe toksikime të ndryshme.

Lloj

Në treg mund të gjeni të ndryshme llojet e produkteve për të eleminuar kërmijtë dhe slugs, të tilla si:

 • Pluhur. Ato janë shumë të zakonshme sepse vendosen në sipërfaqen e bimëve në një mënyrë shumë të thjeshtë dhe mbrojnë gjithçka përreth tyre.
 • I grimcuar. Ngjashëm me ato të mëparshmet, forma e tij në granitët që vendosen në tokë. Ata kanë avantazhin që mbajnë më mirë në tokë, pasi ato madje mund të përzihen me të për të mbrojtur si në sipërfaqe ashtu edhe brenda.
 • Kurthe. Efektive sepse tërheqin përtacët dhe kërmijtë dhe sigurojnë që ato të mos dalin jashtë.
 • Spërkateni. Për ta spërkatur atë në bimë. Disavantazhi kryesor është se me erën ose diellin, produkti mund të mos zgjasë për shumë orë.
 • Të lëngët. Të përdoret pranë bimëve, të përziera me ujë, në mënyrë që të eliminohen si në sipërfaqe ashtu edhe brenda tokës.

Toksiciteti

Në përgjithësi, dhe përveç nëse specifikohet në paketim, pothuajse të gjitha produktet për të eleminuar kërmijtë dhe slugs janë toksike, jo vetëm për këto kafshë, por edhe për macet, qentë dhe njerëzit.

Prandaj, duhet të jeni shumë të kujdesshëm kur trajtoni dhe spërkatni me të. Mundohuni t'i mbani fëmijët dhe kafshët shtëpiake larg produktit për të shmangur një aksident.

çmim

Çmimi i produkteve për të eleminuar kërmijtë dhe slugs është mjaft i larmishëm. Në varësi të markës, llojit të produktit, sasisë, etj. mund të hasni në një hendek mjaft të madh. Por këto produkte janë nga 5-6 euro më "themelor", ndërsa të tjerët më shumë për përdorim profesional mund të bëhen mjaft të kushtueshëm (në kthim ato janë shumë efektive).

Si të shpëtojmë nga një infektim i kërmijve dhe slugs?

Si të shpëtojmë nga një infektim i kërmijve dhe slugs?

Një infektim i kërmijve dhe slugëve në kopshtin tuaj ose në të korrat tuaja mund të vrasë bimët nëse nuk i korrigjoni ato. Për të bërë atë, jo vetëm që keni kimikate, por gjithashtu mund të përdoren ilaçe shtëpiake, të barabartë ose më efektiv sesa ato që blini në dyqane të specializuara.

Mjetet juridike në shtëpi për t'i eleminuar ato

Nëse nuk doni të përdorni kimikate në kopshtin tuaj ose në të korrat tuaja dhe keni nevojë të heqni qafe kërmijtë dhe kërmijtë, mund të zgjidhni mjetet juridike në shtëpi që do të bëjnë punën.

Midis tyre, ne rekomandojmë:

 • Merrni ato një nga një. Të dy slugs dhe kërmijtë. Sigurisht, ju rrezikoni që ekziston një që fshihet, dhe që mund të riprodhohet.
 • Me kafe. As kërmijtë dhe as rrushkat nuk e durojnë erën. Prandaj, vendosja e llumit ose llumit të kafesë në tokë është shumë efektive. Për ta bërë këtë, ju thjesht duhet të bëni një shtresë të hollë me këtë produkt, e cila gjithashtu do t'u japë bimëve lëndë ushqyese.
 • Hiri. Isshtë një tjetër mundësi që ju keni, pasi shërben si ilaç i neveritshëm. Problemi është se për bimët nuk është aq e shëndetshme sa mund të mendoni.
 • Hudhër Marrja e një hudhre dhe copëtimi i tij dhe përhapja e tij në tokë të bimës do të jetë shumë e efektshme për të mbajtur larg kërmijtë dhe slugs. Dhe gjithashtu me të bimët nuk do të dëmtohen.

Ka shumë më tepër ilaçe shtëpiake që mund të provoni, veçanërisht nëse prania e këtyre gastropodëve vazhdon ende me ato të mëparshmet.

Pse dalin slugs dhe kërmijtë?

Gjëja e parë që duhet të dini në lidhje me kërmijtë dhe kërmijtë është se ato nuk shihen zakonisht gjatë ditës, por preferojnë errësira dhe nata të dalin nga vendet e tyre të fshehjes dhe të bëjnë gjërat e tyre. Kjo është arsyeja pse është në mëngjes kur zbuloni dëmin që ata mund të kenë bërë në kopshtin ose pemishten tuaj. Po pse dalin?

Atje dy faktorë që shkaktojnë shfaqjen e këtyre dy mete. Njëri prej tyre është lagështia. Të dy kërmijtë dhe kërmijtë duan një mjedis të lagësht, si dhe zonat ku ka ujë, pasi ua bën më të lehtë hidratimin dhe / ose lëvizjen.

Faktori i dytë që shkakton shfaqjen e tyre është një temperaturë midis mesme dhe të ngrohtë. Këtu do të varet nga disa faktorë, dhe është se nëse dimri ka qenë shumë i ftohtë dhe me erë, dihet që vera do të jetë më e qetë pasi që do të ketë më pak prani të këtyre kafshëve; dhe nëse vera është shumë e nxehtë dhe e thatë, do të ketë më pak kafshë në vjeshtë.

Ku për të blerë

Nëse preferoni të shikoni më shumë mundësi përveç rekomandimeve që ne kemi bërë, këtu janë disa dyqane që janë interesante edhe për produktet që ata kanë.

Amazona

Amazon është, pa dyshim, një faqe në internet ku do të gjeni të gjitha llojet e produkteve, dhe, natyrisht, produkte për të eleminuar kërmijtë dhe slugs ata janë një prej tyre.

Katalogu i tij është i gjerë, megjithëse nuk është i njëjtë me produktet e tjera, por ju keni disa marka për të provuar bazuar në ato që ju nevojiten.

Leroy Merlin

Në Leroy Merlin mund të gjeni një pjesë të përqendruar në kopshtari. Dhe në të ata kanë disa produkte për të eleminuar kërmijtë dhe slugs.

Megjithëse ata nuk kanë të njëjtin katalog si në Amazon (për nga sasia), produktet që ata shesin janë zakonisht shumë i shitur dhe përveç më të njohurve.

Lidl

Lidl zakonisht sjell kohë pas kohe produkte të lidhura me kopshtin. Në këtë rast, është më e lehtë për ju ta gjeni në internet, por edhe në shumë dyqane do të keni një produkt për të hequr qafe kërmijtë dhe rripat.

A është dashur të merreni me këto dy kriterë? Çfarë produkti rekomandoni për të eleminuar kërmijtë dhe slugs?


Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.