Si të shpëtoni nga milingonat nga bimët

Milingonat mund të jenë të dobishme

Bimët, pa marrë parasysh sa janë të kujdesura mirë, mund të jenë gjithashtu viktima të dëmtuesve. Për t'i luftuar ata, është e nevojshme të dihet pse ato janë shfaqur, në mënyrë që të zhdukin problemin rrënjësor. Tani mund të pyesni veten si të hiqni milingonat nga bimët.

Pa dyshim, këto janë insekte që çdo vit shfaqen në kopshtin tuaj dhe në tenxheret tuaj, duke ju ndaluar të shijoni lulet tuaja siç dëshironi. Timeshtë koha për t'i vendosur ato në gji!

Nga vijnë milingonat?

Milingonat polenizojnë lulet

Sado që ndonjëherë nuk na pëlqejnë, milingonat bëjnë një punë të mrekullueshme në kopsht, pemishte, madje edhe në vazo. Në fakt, bëjnë pjesë në grupin e insekteve polenizuese, siç janë bletët ose fluturat. Për më tepër, ka shumë bimë që prodhojnë 'diçka' që u shërben atyre, dhe nuk po flas vetëm për polenin, por edhe ndonjëherë nektarin, madje edhe strehimin në kërcell ose gjemba, si p.sh. acacia cornigera. Sigurisht që këto nuk janë dhurata.

Për më tepër, ka nga ata që thonë se bimët i mbajnë milingonat të robëruara, sepse i përdorin ato për të mirën e tyre. Dhe nëse e mendojmë me kujdes, mund të jetë se ishte e vërtetë, edhe pse ndoshta jo, që atëherë Megjithëse është e vërtetë që është milingona që duhet të kryejë një punë (polenizimin e luleve ose mbrojtjen e bimës), është gjithashtu e vërtetë që të dy palët përfitojnë. Kështu, falë detyrës që bën insekti, bima mund të prodhojë fruta me farëra, ose të rritet pa pasur kaq shumë armiq. Pra, e parë në këtë mënyrë, në vend që të flasim për skllavërinë, do të duhet të flasim për dualizmin.

Për të gjitha këto, nuk është për t'u habitur që atje ku ka bimë, ne shohim edhe milingona. Por nga vijnë ato? Mirë, në një kopsht ata dalin nga anthills që ata bëjnë në çdo cep. Për shembull, mund t'ju them se ata e bënë një nëntokë, në një zonë të ekspozuar ndaj diellit që zakonisht nuk laget kur bëhet fjalë për lotim.

Duke qenë një milingonë nëntokësore dhe duke qenë afër bimëve, ajo që arrihet është të mbash atë tokë të ajrosur. Me të cilat, më shumë përfitime për të korrat dhe në veçanti për rrënjët e tyre, të cilat mund të rriten lehtësisht. Dhe kjo nuk është për të përmendur që, në rast të mbytjes së ujit, uji do të jetë në gjendje të filtrojë më shpejt, duke minimizuar rrezikun e kalbjes së sistemit rrënjor.

Pse shkojnë në bimë?

Para se të merremi me këtë çështje, është e nevojshme të dihet pse ata shkojnë në bimë. Për këtë, duhet të kihet parasysh se ndonjëherë, prania e këtyre insekteve mund të nënkuptojë se ekziston një mikpritës tjetër që po përfiton nga lëngu i prodhuar nga gjethet: afida. Në përgjithësi, afidet dhe në një masë më të vogël mollëkuqe ose mizë e bardhë, dhe milingonat zakonisht shoqërohen, pasi afida prodhon një mjaltë me të cilin ushqehet milingona. Pra, në vend të një plage, kemi dy.

Mund të ndodhë gjithashtu që, thjesht, insekti po kalon përmes. Nëse shihni se ka vetëm një ose dy, ka shumë mundësi që ata të kenë shkuar atje për të pirë ujë, por kjo nuk do t'u sjellë atyre asnjë dëm. Anasjelltas, Nëse e shihni që ka shumë dhe se bima fillon të shëmtohet ... është koha të merrni masa.

Cilat janë dëmet që milingonat u shkaktojnë bimëve?

Milingonat favorizojnë shumëzimin e afideve

Përveç faktit se ato mund të favorizojnë shumëzimin e afideve ekzistuese, mollëzave ose mizave të bardha, ato në fakt shkaktojnë më shumë sesa dëmtime, ato janë shqetësim. Në Spanjë nuk kemi milingona potencialisht të rrezikshme; Për më tepër, ne kemi milingonën e kuqe (në Gadishullin Iberik) që ushqehet me insekte që mund të bëhen dëmtues, të tilla si vemjet e pemëve frutore.

Ata që janë barngrënës, më së shumti që mund të bëjnë është lë gjethe dhe / ose lule, ose merrni ca farëra. Por asgjë që nuk mund të rregullohet duke përdorur produkte natyrore.

Si të eliminojmë milingonat në bimë natyrshëm?

Një mashtrim në shtëpi për t'i zmbrapsur ato, veçanërisht kur bëhet fjalë për mbrojtjen e pemëve ose shkurreve, është të fërkoni trungjet e tyre me një limon. Ata nuk e pëlqejnë aromën jashtëzakonisht shumë, dhe si rezultat do t'i mbajë larg bimëve tuaja. Nëse ajo që dëshironi është t’i parandaloni ata të shkojnë në tenxheret tuaja, ju gjithashtu mund të fërkoni (ose të spërkatni) një limon në të.

Kur shohim që gjethet fillojnë të tregojnë simptoma se diçka nuk është në rregull, është e nevojshme vëzhgojini me kujdes me një lupë nëse është e mundur, pasi që ndoshta, përveç milingonave, ajo ka një plagë lëvore, afide ose Miza e bardhë. Nëse do të ishte rasti, do të duhej të përdorni një insekticid specifik ose, nëse dëshironi të zgjidhni një ilaç ekologjik, do të duhet të holloni rreth 300 gram sapun natyral në një litër ujë të nxehtë dhe të spërkatni bimët tuaja një herë në një javë

Për të parandaluar problemet, është mirë që vërejtje. Kontrolloni bimët tuaja herë pas here, dhe do të shihni se si zvogëlohet rreziku që ato të kenë dëmtues (ose që ato të përkeqësohen).

Si të parandaloni milingonat që të ngjiten në pemë?

Nëse dëshironi që ata të mos ngjiten në pemë, ka disa gjëra që mund të bëni:

Vendosni bimë që largohen nga milingonat

Të kesh bimë rreth trungut të një peme mund të jetë një ide shumë e mirë, për sa kohë që pema mbillet në tokë dhe ka hapësirë ​​të rritet mirë. Por po, bast në aromatike për të larguar milingonat, të tilla si livando, mente ose mente. Era që japin ata do t’i mbajë larg.

Vendosni lëkurat e agrumeve

Milingonat largon agrumet

Përsëri, ne luajmë me erën. Lëkura e portokalleve, limonëve, mandarinave, etj. (Të gjitha gjinitë Agrume), ato zakonisht kanë një aromë intensive. Kjo eshte pse është një ide e mirë t'i vendosni pranë pemëve. Nga rruga, ju gjithashtu do të fekondoni bimët dhe tokën.

Spërkatni trungun me uthull molle

Uthulla e mollës është një produkt i mirë për gatim, por edhe i kundërveprueshëm. Për ta përdorur atë ju duhet të holloni, në një raport 50-50, ujë të ngrohtë me këtë uthull. Tjetra, mbushni një spërkatës ose spërkatës me këtë përzierje dhe spërkatni trungun e pemës që dëshironi të mbroni.

Shpresojmë që këto këshilla t'ju ndihmojnë të largoni milingonat.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Betzabe Martinez dijo

  Faleminderit për këshillën. Unë kam një rrugë dhe po bëhet e shëmtuar dhe e thatë, ka shumë homigas dhe mete të tjera të vogla. Unë do t'i vë në praktikë këshillat tuaja për të parë nëse ato përmirësohen. Pershendetje

  1.    Monica Sanchez dijo

   Përshëndetje Betzabe.
   Mund të jetë, por nëse jo, ju lutemi na shkruani përsëri dhe ne do t'ju ndihmojmë.
   Pershendetje

  2.    Miguel dijo

   Kam një bimë të natës së mirë dhe zbulova se ajo ka milingona të zeza në rrënjë, çfarë insekticidi i vë?

   1.    Monica Sanchez dijo

    Përshëndetje miguel

    Kushdo me Cypermethrin 10% do të bëjë, por këshillohet të shikoni nëse ka afide, pasi ato zakonisht shoqërohen.

    Përshëndetje.

   2.    Jesus Flores Gutierrez dijo

    Në një plantacion me 150 pemë frutore mango, këto metoda do të funksiononin për të eliminuar milingonat.

    1.    Monica Sanchez dijo

     Pershendetje Jezus.
     Po, do të funksionojnë, por nuk e di nëse do t'ju dalë me kaq shumë pemë.
     Përshëndetje.

 2.   Mary dijo

  Si të hiqni ose vrisni milingonat që janë brenda trungut të një palme? Ju lutem ndihmë.

  1.    Monica Sanchez dijo

   Pershendetje Mary.
   Unë ju rekomandoj që ta ujitni me Chlorpyrifos dhe të kaloni gjysmë limoni nëpër bagazh. Era e këtij fruti i largon ata.
   Një përshëndetje.

 3.   Bastis dijo

  Përshëndetje Mary, unë kam një fole milingonash në shtëpi në fund të një livande. Duket se ata bënë një fole nga rrënjët. Çfarë mund të bëja? Faleminderit! Enrique

  1.    Monica Sanchez dijo

   Përshëndetje, Enrique.
   Duket se keni marrë emrin e gabuar, por asgjë nuk ndodh. 🙂
   Për të eleminuar milingonat mund t’i spërkatni me lëng natyral limoni, ose të vendosni lëvore të këtij fruti në sipërfaqe.
   Një tjetër ilaç shumë efektiv është tokë diatomace, e cila është si një pluhur i bardhë i përbërë nga alga mikroskopike të fosilizuara që mund t’i gjeni në amazon.
   Një përshëndetje.

 4.   Vanesa dijo

  Pershendetje, une kam nje fier dhe eshte mbushur me milingona, cfare te bej !!, nuk dua ta humbas fierin tim. Ndihmoni!

  1.    Monica Sanchez dijo

   Përshëndetje Vanesa.
   Ju mund të nxirrni lëngun nga një limon dhe të mbushni një shishe spërkatëse me të. Tjetra, spërkatni fierin.
   Një përshëndetje.

 5.   SARAH EFFA dijo

  Kam milingona të vogla më pak se 1 mm ??? çfarë mund të bëj »»

  1.    Monica Sanchez dijo

   Përshëndetje Sara.
   Ju mund të spërkatni me limon, i cili siç shpjegohet në artikull, është një nga ilaçet më të mira kundër milingonave atje.
   Një përshëndetje.

 6.   Lydia dijo

  Përshëndetje, e pëlqeja artikullin, po zbuloj se më pëlqen shumë kopshtaria, mirëpo vura re disa kafshë shumë të vogla në mesin e luleve të mia, vitin e kaluar provova sapunin, por mendoj se gjethet ishin djegur me këtë teknikë nëse nuk e zbatova gabim Unë e kam provuar gjënë e limonit dhe unë dua ta provoj por nuk e kuptoj nëse. A duhet të spërkas vetëm në tokë ose në të gjithë bimën?

  1.    Monica Sanchez dijo

   Përshëndetje Lidia.
   E gjithë bima, por kur dielli po perëndon
   Një përshëndetje.

 7.   Ignacio dijo

  Përshëndetje përshëndetje të përzemërta unë kam pushtuar milingonat e verdha që kafshojnë shumë fort në disa shkurre limoni dhe kremi i bardhë del në bagazhin, të cilin ju ma rekomandoni, mik.

  1.    Monica Sanchez dijo

   Përshëndetje Ignacio.
   Ju mund të holloni rreth 300 gramë sapun natyral në një litër ujë të nxehtë dhe të spërkatni bimët tuaja një herë në javë.
   Një përshëndetje.

   1.    John dijo

    Unë pashë milingona në një fier, e nxora nga tenxherja.
    Rrënja është shumë sfungjer!
    Nuk mund të lahet ...
    Kam lexuar në një vend që duhej të laja tokën nga rrënja.
    Nuk mund ta vendosja tokën përsëri në të njëjtin vend sepse rrënja është sfungjer!

    Nëse e bëra limonin në të gjithë rrënjën e fierit ???

    A do ta djegë bimën lëngu nga limoni? E kuptoj kur thua llak për llak. Por në atë rast!
    A mund të bëni një banjë me limon në rrënjë pa e djegur atë?
    Nuk dua që milingonat të largohen atje për një vend tjetër ... Unë dua t'i vras ​​!!!
    Faleminderit dhe përshëndetje nga Kosta Rika.

    1.    Monica Sanchez dijo

     Hi, Juan.
     Jo, mos pastroni rrënjët e fierit tuaj, pasi nuk do ta mbështesë atë (këto bimë janë shumë delikate me rrënjët e tyre).

     Spërkateni me ujë me pak sapun neutral, kjo funksionon edhe kundër milingonave. Gjithsesi, shikoni të shihni nëse keni ndonjë dëmtues, pasi ka mundësi që keni afide.

     Përshëndetje.

 8.   Luis dijo

  A këshillohet të përdorni Neem Oil me sapun, të dy të tretur në ujë, duke spërkatur me lëngun e limonit?

  1.    Monica Sanchez dijo

   Hi Luis.
   Ju mund t'i përdorni ato të përziera, por unë nuk e këshilloj atë.
   Një përshëndetje.

 9.   helisa dijo

  pershendetje kam nje bime zogu te parajses, por fatkeqesisht ka disa krimba me pupla, floke apo dicka te tille, ju lutem ndihmoni !! Nuk e di çfarë të bëj

  1.    Monica Sanchez dijo

   Përshëndetje Helisa.
   Mund ta trajtoni me cipermetrinë 10%, duke ndjekur udhëzimet e specifikuara në paketim.
   Një përshëndetje.

 10.   Carmen dijo

  Unë kam një limon që është i thatë dhe shumë afër kam një bimë avokado që tashmë po thahet gjithashtu, a mund të më ndihmoni me disa këshilla ju lutem.

  1.    Monica Sanchez dijo

   Përshëndetje karmen.
   Sa shpesh i ujitni ato? A keni kontrolluar nëse kanë ndonjë plagë? A jeni pajtuar së fundmi?

   Ka shumë arsye pse një bimë mund të thahet: mungesa ose teprica e ujit, dëmtuesit, teprica ose mungesa e plehrave, djegiet nga dielli, kërpudhat.

   Në parim, unë do të rekomandoja ujitjen e avokados shumë shpesh: 4 ose 5 herë në javë në verë dhe pak më pak pjesën tjetër të vitit, dhe fekondojeni atë, për shembull, guano duke ndjekur udhëzimet e specifikuara në paketim. Mund ta merrni në çdo çerdhe.

   Një përshëndetje.

 11.   Elsa pereira dijo

  Përshëndetje Monica, faleminderit për postimet tuaja shumë të dobishme.
  Unë kam një pemë limoni 5-vjeçare që ka shumë ferra, nuk ka dhënë kurrë azhar.
  Këtë vit e fekondova me sulfat hekuri.
  Vitin e kaluar e ujitja shpesh (një herë në ditë) por ata më këshilluan ta ujitja një ose dy herë në javë. Unë e shëroj atë nga dëmtuesit me ujë natyror sapuni dhe var kapakët e verdhë të lyer me vaj për mizën e bardhë që punon për mua. Çfarë më këshilloni për lulëzimin e saj.
  (Unë jam në një vendpushim bregdetar (Uruguai) jep shumë diell dhe mbrohet nga erërat)
  Një përshëndetje

  1.    Monica Sanchez dijo

   Përshëndetje Elsa.
   Nga sa llogaritni, ajo që ndodh është që ju ende keni një pemë të re
   Nëse mund të merrni pleh artificial, i cili është një pleh natyral shumë i pasur me lëndë ushqyese, i sigurt se herët a vonë do të lulëzojë dhe do të japë fryte.
   Një përshëndetje.

 12.   albinos dijo

  Përshëndetje Monica: Unë kam një bimë domate me pemë të lartë rreth dy metra të gjatë, por në janar ajo u kap nga ngricat dhe gjethet e saj të bukura dhe të mëdha jeshile u bënë të zeza dhe në fund të gjithë ata ranë. Tani ka bagazhin e lëmuar. A mendoni se do të jetë në gjendje të vendosë gjethe të reja në pranverë apo ta heq atë për të vdekur dhe ta nxjerr atë? Faleminderit.

  1.    Monica Sanchez dijo

   Përshëndetje Albino.
   Gërvishtini pak rrjedhjet me thonjtë tuaj: nëse janë të gjelbërta, ka ende shpresë
   Përndryshe, unë përsëri do të rekomandoja të prisja një muaj për të parë nëse reagon. Asnjëherë nuk e dini (nëse nuk e shihni që po bëhet e zezë dhe sigurisht shumë e thatë).
   Një përshëndetje.

 13.   Edgar agustin vargas dijo

  Milingonat janë të lehta për t’u kontrolluar me produkte të ndryshme organike, por milingonat janë shumë të vështira për t’u kontrolluar. Çfarë rekomandoni?

  Problemi është se ato shfrenojnë totalisht bimët.

  1.    Monica Sanchez dijo

   Përshëndetje,
   E keni fjalën për milingonat? Nëse është kështu, ju mund t’i trajtoni me limon, tokë diatomace, ose me këto mjete shëruese që ju shpjegojmë këtu.
   Përshëndetje!

 14.   Elizabeth dijo

  Përshëndetje, unë kam një bimë që quhet mrekulli e jetës ose gjethe e jetës, secili vend ka emrin e tij, mirëpo gjethet e bimës po hahen nga milingonat e vogla, të cilat mund t'i përdor për t'i eliminuar ato. Faleminderit

  1.    Monica Sanchez dijo

   Përshëndetje, Elizabeth.

   Ju mund të spërkatni / spërkatni gjethet me 1 litër ujë të përzier me lëngun e gjysmë limoni. Nëse bima është e vogël, ju me durim mund të hiqni ato insekte me një shtupë nga veshët e lagur në alkoolin e farmacisë.

   Nëse keni pyetje, na kontaktoni.

   Përshëndetje.

 15.   Esther dijo

  Mirë,

  Unë kam një ibisco, gjethet e të cilit janë plot melasë por sado që shikoj dhe shikoj, afidet nuk shfaqen, unë hedh ujë me sapun neutral në gjethe dhe duket se melasa pastrohet, gjithashtu nga toka .. por të nesërmen ose 2 ditët ata janë super ngjitës dhe përsëri të verdhë ...

  Nuk e di nëse mund të më ndihmoni.

  1.    Monica Sanchez dijo

   Përshëndetje Esther.

   Nëse ato nuk zhduken, është më mirë që ta trajtoni me një insekticid anti-mealybug që ata shesin në çdo çerdhe, duke ndjekur udhëzimet në enë.

   Përshëndetje.

 16.   Anthony Medina dijo

  Me gjithë respektin tim:
  Unë kam aplikuar përzierjen 50% të ujit dhe uthullit në trungun e një limoni që kam mbjellë në kopsht dhe… milingonat kanë vazhduar të rriten dhe të bien sikur asgjë të mos kishte ndodhur. Dua të them, ata qeshën me banjën që i dhashë trungun.
  Do të më duhet të provoj ilaçe të tjera. Faleminderit gjithsesi.

  1.    Monica Sanchez dijo

   Përshëndetje Antonio.

   Nëse një ilaç nuk funksionon, është koha për të provuar të tjerët, ose për të gjetur shkakun.
   Kjo do të thotë, nëse milingonat refuzojnë të largohen, me siguri bima ka ndonjë plagë që i tërheq, si p.sh afide ose barëra me bar. Prandaj, rekomandohet shumë që të inspektoni gjethet e pemës së limonit për të parë nëse janë mirë apo jo. Dhe nëse kanë si topa pambuku (mollëza me pambuk) ose zgavra që duken si limpets (san jose morri, ata e quajnë atë), ju do të duhet ta trajtoni atë me një insekticid kundër insekteve me bar. Përkundrazi, nëse insektet maten më pak se 0cm dhe janë jeshile, kafe ose të zeza, ato me siguri janë afide dhe mund të kontrollohen me kurthe ngjitëse të verdha.

   Përshëndetje!