Si të eliminoni krimbat dhe vemjet që prekin bimët

si të eleminoni krimbat dhe vemjet që prekin bimët

Një ditë që zgjohesh në mëngjes, shkon në kopsht dhe kjo është kur kupton se bimët nuk duken si vetëm disa orë më parë. Cfare ndodhi? Nëse duhet të kërkojmë ndonjë "fajtor", me siguri do ta gjenim atë krimbat dhe vemjet. Megjithëse është e rëndësishme të theksohet se ata ushqehen sepse përndryshe nuk mund të mbijetonin dhe se rekomandohet shumë që të ketë një larmi insektesh në mënyrë që kopshti të mbetet i shëndetshëm dhe i ekuilibruar, e vërteta është se ka disa që kalojnë.

Pra, a ka ndonjë mënyrë për të eleminuar, ose të paktën të sprapsim krimbat që mundojnë bimët tona të dashura? Këtu do t'ju mësojmë se si të eliminoni krimbat dhe vemjet.

Krimbat dhe vemjet

krimbat në bimë

Vemjet janë larva që bëjnë pjesë në grupin e insekteve që përfshin fluturat dhe molët. Ne e dimë që në pjesën e parë të ciklit të tyre jetësor të dy fluturat dhe molët vendosin vezët e tyre në bimë dhe për disa ditë lind vemja. Cshtë vemja që prek të korrat dhe bimët tona pasi kanë një oreks të pangopur. Nevoja për të ushqyer vazhdimisht në mënyrë që të zhvillohet në një flutur të ri bën që ne të gjejmë probleme në bimët dhe të korrat tona, duke çuar në probleme të dëmtuesve. Në disa raste, dëmi që ata mund të shkaktojnë është aq serioz sa shkakton humbjen totale të të korrave.

Ne e dimë se sasi të mëdha të kimikateve ekzistojnë për të mbrojnë plantacionet tona, por ato mund të bëhen toksike për njerëzit dhe mjedisin. Prandaj, ne gjithmonë jemi duke kërkuar mënyrën e eleminimit të krimbave dhe vemjeve në mënyrë natyrale. Në këtë mënyrë, ne arrijmë një efekt të fuqishëm, pa efekte anësore dhe duke qenë të respektueshëm me mjedisin.

Si të dalloni vemjet në bimë

Një nga aspektet kryesore është të mësuarit për të zbuluar praninë e vemjeve në bimët tona, si të ngordhura ashtu edhe në kopsht. Prettyshtë shumë e drejtpërdrejtë. Gjëja e parë që duhet të shohim në madhësinë dhe ngjyrat e saj dhe e dyta dukshmëria dhe provat që simptomat e saj prodhojnë në perime. Disa nga simptomat kryesore që ndodhin kur shushunjat i gjejnë në bimët tona vërehen lehtësisht. Mund të shohim galeri, lëvore, vrima dhe pickime në gjethet sipërfaqësore. Ata gjithashtu mund të sulmojnë ato lastarë më të butë dhe disa fruta për t'u ushqyer me një sasi më të madhe.

Një nga simptomat me të cilat lehtë mund të identifikojmë vemjet është akumulimi i pikave të zeza në gjethe që janë jashtëqitjet e tyre. Do të transplantohet me gjethe të kafshuara, njolla të zeza ose vrima, mund të dimë se vemjet janë të pranishme, megjithëse ato kanë ngjyra për tu kamufluar në to.

Si të hiqni krimbat dhe vemjet natyrshëm

vemjet

Ne do të shohim se si mund të eliminojmë vemjet dhe krimbat nga bimët duke bërë një pesticid ose pesticid të bërë vetë. Në këtë mënyrë, ne sigurojmë shëndetin e bimëve dhe nuk do të gjenerojmë mbetje toksike që mund të ndikojnë në shëndetin tonë ose mjedisin. Le të shohim se cilët janë përbërësit kryesorë të nevojshëm:

 • Domatja: bima e domates prodhon molekula të quajtura alkaloide gjatë metabolizmit të saj. Këto alkaloide veprojnë si një ilaç i shkëlqyeshëm për të qenë në gjendje të dëboni jo vetëm krimbat dhe vemjet, por edhe afidet.
 • cilantro: Isshtë një bimë që ka veti të shumta dhe mund të përdoret për të sprapsur këto specie më të bezdisshme. Thjesht duhet ta kullojmë dhe përziejmë për ta shpërndarë me llak.
 • Hithra: Konsiderohet gjithashtu një bar i keq për shkak se rritet shumë lehtë në fusha dhe kopshte. Sidoqoftë, ai është i njohur për vetitë e tij medicinale dhe për të qenë një pesticid i shkëlqyeshëm. Nëse përziejmë 100 gram hithër me 10 litra ujë mund të kemi një pesticid perfekt. Për ta bërë këtë, duhet ta lëmë të pushojë për pak kohë.
 • burnot: ka një alkaloid të quajtur nikotinë dhe që vepron edhe si ilaç kundër dëmtuesve. Ne duhet të përziejmë vetëm 60 gram duhan natyral me 1 litër ujë.

Trajtim natyral për të eleminuar krimbat dhe vemjet

ilaçe shtëpiake kundër shushunjave

Nuk ka nevojë të përdorni insekticide kimike. Në fakt, kur bëhet fjalë për të bërë trajtime në kopsht, për aq sa është e mundur është e nevojshme të shmanget përdorimi i këtyre produkteve kimikë, pasi ato janë toksike për njerëzit dhe mjedisin, veçanërisht nëse nuk i përdorim ato mirë, ose nëse ne i përdorim tepër.

Luftimi i krimbave dhe vemjeve me bakteret

Por jo vetëm dikush, por me Bacillus thuringiensis. Këtë bakter do ta gjeni në shitje në dyqanet e kopshteve dhe çerdhet, dhe gjithashtu mund ta merrni këtu. Thjesht duhet të spërkatni tokën në zonën e prekur pasdite, kur këta dëmtues, si krimbi jeshil, dalin për t'u ushqyer. Sigurisht, duhet të keni parasysh se ushqehet edhe me vemjet fluturake, ndaj nëse nuk doni t’i dëmtoni, është më mirë të përdorni një metodë tjetër.

Predha hudhre dhe veze për të sprapsur këta qiramarrës

A keni përdorur për të hedhur lëvozhgat e vezëve? Mos e bëj më: ato mund të përdoren për të larguar krimbat. Prisni ato dhe shpërndajini në tokë. Ju do të shihni se sa pak nga pak ata ndalojnë së shkuari. Përveç kësaj, ndërsa ato zbërthehen, ato do të shërbejnë si plehrash për bimët tuaja.

Dhe çfarë lidhje me hudhrën? Hudhra është një insekticid natyral që do të mbajë larg jo vetëm krimbat, por edhe dëmtuesit e tjerë, siç janë aphids. Prisni një ose dy thelpinj hudhre dhe vendosini rreth bimëve të prekura.

Tërheq kafshët që ushqehen me krimba

Ka shumë që ushqehen me to, të tilla si kalamaj, zjarrfikje, zogj të zinj, harabela, nishane ... Bëni kopshtin tuaj një vend të sigurt për ta: vendosni kuti foleje ose një pellg, ose keni disa cepa me hije.

Po sikur asgjë të mos funksionojë? Atëherë nuk do të ketë zgjidhje tjetër përveç përdorimit të një fitosanitare kimike, si p.sh. kjo. Sigurisht, është shumë e rëndësishme që të lexoni udhëzimet në enë dhe të ndiqni udhëzimet për të shmangur problemet.

Me këto marifete, me siguri nuk do të keni më shqetësime për krimbat


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

17 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Carla dijo

  Përshëndetje, gjeta një krimb të bardhë në tokën time, unë kam mbjellë cibulet, koriandër dhe nenexhik ... Unë gjithashtu kisha borzilok në këtë tokë, (ku vura re se gjethet ishin ngrënë, por kurrë nuk e dija se ishin ngrënë), atëherë unë mbjellë xhenxhefil për të parë nëse u rrit ... Sot disa muaj më vonë, duke lëruar tokën, gjeta në sektorin ku vendosa xhenxhefilin ... disa larva të tipit krimba, të bardhë ... dhe njëra ishte më e errët pothuajse e zezë .. pjesa tjetër të gjitha të bardha në pjesë të ndryshme ...

  C
  Cilat janë ato? Dhe nëse ato janë të këqija, si i sulmoi ata pa dëmtuar krimbat ????

  1.    Monica Sanchez dijo

   Përshëndetje Karla.
   Mund të jenë nematoda. Problemi është se ka shumë specie që janë të dobishme, dhe të tjera jo. E vërteta është se unë nuk kuptoj shumë nga insektet, por nëse tashmë keni pasur probleme, unë rekomandoj dezinfektimin e tokës duke përdorur metodën e solarization. E keqja është se me të eleminohet gjithçka: insektet dhe bimët, por atëherë do të kishit një tokë të pastër.
   Një përshëndetje.

  2.    Carmen dijo

   Shume mire Unë jam duke pastruar një mbjellës të madh në kopshtin tim dhe po shfaqen disa krimba të bardhë shumë të dhjamosur, të cilët po rrotullohen në vetvete, nga rrënjët. A rekomandohet ky produkt?
   Falënderim

   1.    Monica Sanchez dijo

    Përshëndetje karmen.

    Po, ju mund t'i përdorni këto mjete shëruese për t'i eleminuar ato.

    Përshëndetje.

 2.   Carlos Garcia dijo

  Përshëndetje .. ne kemi dy succulents brenda banesës sonë ... Në njërën prej tyre u shfaq një krimb i gjelbër me një kokë të verdhë dhe la një lloj rrjete merimange ... Unë e hoqa atë dhe hoqa gjethet e lëngut të lëngshëm që ishin venitur dhe prekur ... Unë ndoqa gërmimin pak në tokë dhe lashë gjysmën e një thelpi hudhër dhe e mbulova përsëri .. Vendosa ujë në tokë. A mjafton kjo për të parandaluar rishfaqjen e saj? Afër succulents kemi një poinsettia por nuk ka ndonjë të mete ... Vetëm gjethet që normalisht marrin një shtresë të bardhë me kalimin e kohës. A ka ndonjë lidhje me të?
  Ju faleminderit.

  1.    Monica Sanchez dijo

   Hi, Carlos.
   Për çdo rast, ju rekomandoj që t'i trajtoni edhe me Cypermethrin 10%. Kjo do të vrasë çdo larvë që mund të jetë në tokë.
   Një përshëndetje.

 3.   Romina dijo

  Përshëndetje atje! Unë kam disa kaktus dhe succulents, unë gjeta në to një krimb të errët, si e zezë, duke ngrënë gjethet dhe duke e lënë bimën si një drej. Hiqni gjethet e ngrënë dhe ndani bimët që janë ngrënë nga të tjerët. Cilat mund të jenë ato? Dhe si mund t'i eliminoj ato? Pershendetje!

  1.    Monica Sanchez dijo

   Përshëndetje Romina.
   Unë rekomandoj trajtimin e tij me cipermetrinë, e cila është një insekticid që do të vrasë krimbat.
   Një përshëndetje.

 4.   mëshirë dijo

  Miremengjes,

  Unë kam dy bimë, njëra prej mentes dhe tjetra prej borzilokut, që të dyja hahen nga krimba të vegjël të gjelbër, por shumë të uritur.

  Provova llak kimik por nuk funksionon.

  A mendoni se mund të përdor ndonjë trajtim natyral për t'i eleminuar ato?

  Falënderim

  1.    Monica Sanchez dijo

   Pershendetje Mercè.
   Unë rekomandoj që t'i trajtoni me tokë diatomace (ata e shesin atë në Amazon, dhe në ato dyqane që shesin pak nga gjithçka si ushqim për kafshë, fruta, etj.).
   Ju derdhni mbi bimë dhe në tokë, sikur të shtoni kripë. Të nesërmen nuk do të mbetet më krimba.
   Një përshëndetje.

 5.   Gustavo dijo

  Mirëdita, kam një lule shkretëtire dhe sapo vura re që lëvorja e degëve të saj filloi të binte kur kontrollova, gjeta se ka shumë krimba brenda saj dhe tashmë ka disa krahë që po sekreton, e dija që mund t'i përfundoja para se të përfundojnë me lulen time,

  regards

  1.    Monica Sanchez dijo

   Pershendetje Gustavo.
   Trajtojeni atë me 10% Cypermethrin.
   Një përshëndetje.

 6.   Cecilia Flores dijo

  Unë kam një krimb të ngjashëm me atë në foto, vetëm ky është më i gjelbër se i bardhë dhe duart e tij nuk janë të zeza. Cfare bej une

 7.   Marianela dijo

  Mirembrema! Në fermën time u shfaqën marule të ngrënë dhe unë vërej shumë krimba me ngjyra të lehta dhe me flokë. Si mund t'i luftoj ata? Faleminderit!!

  1.    Monica Sanchez dijo

   Përshëndetje Marianela.
   Nëse keni mundësi, unë rekomandoj të përdorni tokën diatomaceous, e cila është një pluhur i bardhë i bërë nga algat mikroskopike. Doza është 35g për litër ujë. Ata e shesin atë në Amazon.
   Në rast se nuk mund ta gjeni, në artikull keni ilaçe të tjera natyrore.
   Një përshëndetje.

 8.   Stella Campos dijo

  Shpresojmë që me këto ilaçe shtëpiake guzanos të zhduken, sepse ato po më vrasin bimët e vogla, ju faleminderit shumë për këto këshilla për ilaçet shtëpiake.

  1.    Monica Sanchez dijo

   Përshëndetje Estela.

   Faleminderit. Shpresojmë që ato të jenë të dobishme për ju.

   Përshëndetje!