Si të mbillni palma në vazo

Ka palma që mund të futen në vazo

Çfarë hapash duhen ndjekur për të mbjellë palma në vazo? Këto bimë, duke qenë se kanë rrënjë të rastësishme dhe nuk janë shumë të forta, janë mjaft delikate kur bëhet fjalë për transplantimin e tyre, prandaj ju rekomandoj të ndiqni këshillat që do t'ju them gjatë këtij artikulli.

Dhe kjo është se, kështu, bimët tuaja do të jenë në gjendje të rifillojnë rritjen e tyre shumë më shpejt se sa pritej.

Si të mbillni palma në tenxhere hap pas hapi?

Tenxheret duhet të kenë vrima kullimi

Për t'i mbjellë në vazo, gjëja e parë që duhet të bëni është të prisni që të vijë pranvera. Është e rëndësishme që ditën kur vendosni ta bëni, moti është i mirë dhe era nuk fryn shumë. Gjithashtu, për të parandaluar ujin e tepërt të bimës së gurit, duhet ta mbillni në enën e re në një vend që nuk është i ekspozuar ndaj diellit direkt në atë kohë. Për këtë do t'ju duhet sa vijon:

  • Tenxhere me lule: Duhet të jetë të paktën 7 centimetra më i gjerë dhe më i gjatë se ai që keni tani. Ajo gjithashtu duhet të ketë vrima në bazën e saj.
  • Nënshtresa: mund të blini një të veçantë për bimët e gjelbra (në shitje këtu), ose një i kultivimit universal si kjo.
  • Lotim me ujë: pasi ta keni mbjellë do t'ju duhet ta ujisni.

Dhe tani, ju vetëm duhet të ndiqni këtë hap pas hapi:

Mbushni tenxheren me pak substrat

Zakonisht duhet ta mbushni përgjysmë ose pak më pak, por Për të qenë të sigurt, ju rekomandoj të merrni palmën - pa e hequr nga tenxhere - dhe ta futni në të renë për të ditur se sa tokë duhet të vendosni mbi të. në mënyrë që t'ju përshtatet mirë (d.m.th., as shumë i ulët dhe as shumë i lartë në lidhje me skajin e enës së re).

Hiqeni palmën nga tenxherja e vjetër

Më pas hiqni me kujdes palmën nga tenxherja e vjetër. Nëse është e vogël, mund ta mbani me njërën dorë, ndërsa me dorën tjetër e nxirrni bimën, por nëse jo, merrni palmën nga baza e trungut ose kërcellit dhe prekni skajin e tenxhere në mënyrë që të bjerë. Nëse rrënjët janë rritur shumë nga jashtë dhe janë ndërthurur, duhet t'i zgjidhësh ato përpara se të vazhdosh të heqësh palmën; dhe në rast se ka një rrënjë të trashë, është mirë të thyhet ena.

E vendosim në tenxheren e re

Tani duhet ta vendosni në tenxheren e re. Vendoseni në qendër dhe sigurohuni që të jetë në lartësinë e duhur, pasi nuk do të ishte mirë që sipërfaqja e topit të rrënjës (ose topit të rrënjës) të ishte mbi buzën e enës, ose shumë poshtë saj. Në fakt, rekomandohet që të jetë 1 centimetër ose më pak poshtë buzës. Me kaq do të mjaftojë që uji të mos humbasë kur ujitet.

Mbaro mbushjen

Më pas, ajo që mbetet është të shtohet më shumë substrat në mënyrë që të mbillet mirë. Është e rëndësishme të kompaktoni pak sa më sipër që të mos ketë xhepa ajri. Me këtë, përveç kësaj, ju mund të shtoni sasinë që ju nevojitet vërtet. Por se po, nuk është e nevojshme ta humbisni atë: trungu duhet të ekspozohet, përndryshe do të kalbet.

ujit palmën tuaj

Ju duhet të ujisni me vetëdije, domethënë derisa të njomet nënshtresa. Prandaj, duhet të shtoni ujë derisa uji që nuk është thithur të dalë nga vrimat e kullimit.

Kur të mbillni palma në vazo?

Chamaedorea është një pëllëmbë e brendshme

Imazh - Wikimedia / Pluume321

Përveçse ta bëni në pranverë, ose më së voni në fillim të verës, duhet të keni parasysh edhe disa detaje që gjithçka të shkojë mirë. Për shembull, Vetëm ato palma që tashmë janë rrënjosur plotësisht në enën që kanë tani do të ndryshohen në një tenxherePërndryshe, gjatë heqjes së tyre, buka e rrënjës do të shkërmoqet dhe mund të mos e kapërcejnë. Si e dini nëse kanë apo jo? Epo, është e lehtë: thjesht duhet të shihni nëse ato kanë rrënjë që rriten nga tenxhere.

Një tjetër gjë e rëndësishme është se bimët duhet të jenë të shëndetshme. Ndryshe nga ajo që mund të ndodhë me të tjerët, nëse nxirrni një palme e semure nga saksi për ta mbjellë në një tjetër duke menduar se kështu do të rikuperohet, ka gjasa që të vdesë dhe ta bëjë këtë mjaft shpejt. Këtë e them nga përvoja ime. Nëse dyshoni se bima juaj është gabim, zbuloni nëse ka etje ose, përkundrazi, ujë të tepërt, disa murtajë ose sëmundje, dhe ndërmerrni çfarëdo hapi të nevojshëm për ta rikuperuar atë minus transplantin (përveç rastit kur e keni në një tenxhere pa vrima ose brenda një ene, në këtë rast do t'ju duhet ta mbillni në një që ka vrima në bazën e saj).

Siç mund ta shihni, nuk është se është e vështirë të mbillni një palmë në një vazo, por nëse nuk bëhet mirë, mund ta humbasim. Prandaj këshillohet që të ndiqni këshillat që ju kam ofruar këtu në mënyrë që gjithçka të shkojë mirë dhe të mos ketë surpriza.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.