Cilat janë dëmet e shkaktuara nga azoti i tepërt në bimë?

Azoti i tepërt është i dëmshëm për bimët

Azoti është një kimikat thelbësor për bimët, pasi është ai që stimulon rritjen e tyre; Megjithatë, si në çdo gjë në jetë, si mungesa ashtu edhe teprica e tij mund të shkaktojë probleme serioze.

Në ditët e sotme, gjëja më e zakonshme është se bëhet gabimi i plehërimit të tepërt, që nënkupton se marrin më shumë azot se sa kanë nevojë realisht. Por Në këtë artikull do të flas edhe për atë që ndodh kur ky kimikat është në mungesë. ose nuk e kanë në dispozicion.

Azoti i tepërt në bimë

Gjethet mund të jenë në formë kthetra

El azotit Është thelbësore që bimët të ekzistojnë dhe të kryejnë funksionet e tyre. Siç thashë në fillim, është kimikati kryesor që stimulon rritjen e tyre, dhe kjo do të thotë se falë tij ata mund të rrisin sipërfaqen e tyre fotosintetike. (dmth: kryesisht gjethet dhe kërcellet jeshile).

Por kur ka shumë, ata do të fillojnë të dëmtojnë.

Cilat janë simptomat ose dëmtimi i azotit të tepërt në bimë?

Simptomat ose dëmtimet që do të shohim do të jetë në vijim:

 • Gjethet e poshtme kanë tendencë të kthehen në një jeshile shumë më të errët.
 • Pastaj, pjesa tjetër e bimës do të bëhet çdo herë e njëjta nuancë e gjelbër si gjethet e poshtme të përmendura.
 • Bima mund të rritet shumë e madhe në një kohë të shkurtër, por kjo do të dobësojë kërcellin dhe gjethin e saj.
 • Si pasojë e gjithë kësaj, shpesh shfaqen dëmtuesit.

Si të eliminoni azotin e tepërt në bimë?

Nuk është e lehtë sepse në varësi të gjendjes shëndetësore të bimës mund të duhet kohë për t'u rikuperuar nëse ndodh. Por hej, po ne mund të përpiqemi, dhe për këtë do të bëjmë është pezulloni pajtimtarin për disa muaj, derisa të shohim që gjethet plotësisht të shëndetshme mbijnë sërish.

Përveç kësaj, Në rast se e kemi bimën në një tenxhere, mund të jetë e nevojshme ta heqim atë nga atje, të heqim dheun e lirshëm dhe të vendosim një të re mbi të.. Në këtë mënyrë do të mund të zvogëlojmë edhe më shumë sasinë e azotit nga nënshtresa. Sigurisht, ky proces duhet bërë me kujdes dhe durim, duke u përpjekur të mos manipuloni shumë rrënjët.

Për më tepër, Nëse dëmtuesit tashmë janë shfaqur, ne do t'i eliminojmë ato me një insekticid specifik, ose me produkte natyrale si p.sh tokë diatomace, ose ujë me limon.

Çfarë e shkakton azotin e tepërt në bimë?

Në thelb një gjë: pleh i tepërt, dhe plehra të pasura me azot. Edhe pse më shumë se këto, keqpërdorimi që ne u japim këtyre produkteve e bën. Të gjitha këto shiten në paketa që kanë gjithmonë një etiketë të bashkangjitur me dozën dhe shpeshtësinë e aplikimit, si dhe udhëzimet për përdorim.

Dhe nuk është kështu për argëtim, por sepse një tepricë e azotit mund të jetë vdekjeprurëse për bimën dhe e dëmshme për mjedisin, pasi nëse ai kimik nuk përthithet nga bima, do të përfundojë në atmosferë. Pasi atje, ai do të reagojë me substancat e prodhuara nga rrezet e diellit, duke formuar kështu acid nitrik. Ky acid është ai që përbën shiun acid. Përveç kësaj, ajo kontribuon në përkeqësimin e cilësisë së ajrit që thithim.

Një problem tjetër serioz që shkakton është në vetë tokën. Një tokë që ka marrë pleh të tepërt do t'i duhen vite (dhe disa 'doza' plehrash organikë -me përgjegjësi- për një periudhë të gjatë kohore) për të rimarrë.

Mungesa ose mungesa e azotit në bimë

Pikat e verdha në gjethe mund të jenë normale

Mungesa e azotit mund të jetë gjithashtu një problem, dhe një problem serioz. Prandaj, Është e rëndësishme që ne të dimë se si ta identifikojmë atë në mënyrë që ta korrigjojmë sa më shpejt të jetë e mundur.

Cilat janë simptomat apo dëmtimet e mungesës së azotit në bimë?

Nëse mendojmë se azoti është thelbësor për rritjen, Dëmet për mungesën e tij do të jenë si më poshtë:

 • Gjethet zverdhen, duke filluar nga ato të poshtme.
 • Rënia e gjetheve.
 • Gjethet e reja priren të jenë më të vogla.
 • Lulet mund të shfaqen para kohe.

Si të rikuperoni një bimë që i mungon azoti?

Zgjidhja është shumë e thjeshtë: Thjesht duhet ta fekondoni me një pleh të pasur me azot. Të gjesh një të tillë sot është e lehtë, sepse ajo që shitet më shumë janë plehrat që përmbajnë këtë kimikat. Megjithatë, është e rëndësishme që të zgjidhni atë që është më e përshtatshme për bimën tuaj (d.m.th., nëse keni një palmë, p.sh., fekondoni atë me një pleh për palmat dhe jo me një pleh për agrumet), dhe që të ndiqni udhëzimet për përdorim që do të gjeni në enë.

Ato gjethe që tashmë janë të verdha nuk do të rikuperohen dhe do të përfundojnë duke rënë, por të rejat duhet të dalin jeshile dhe, për rrjedhojë, plotësisht të shëndetshme.

Si të kuptoni nëse një tokë ka pak azot?

Venti fluturues është një mishngrënës

Imazh - Wikimedia / Lythlady

Azoti është jetik, prandaj Nëse një tokë ka pak - ose aspak - do të jetë një tokë në të cilën do të ketë shumë pak shumëllojshmëri bimësh, dhe këto gjithashtu do të priren të jenë të vogla. Për shembull, shumë bimë mishngrënëse banojnë në toka shumë të varfra, aq sa pikërisht fakti i evoluimit për t'u bërë grabitqarë të insekteve nuk është gjë tjetër veçse një strategji mbijetese për të marrë azotin -në këtë rast azot të kafshëve- dhe për të ecur përpara.

Dhe është se ne të gjithë kemi nevojë për një sërë substancash kimike për të mbijetuar, dhe sigurisht që bimët nuk janë më pak.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.