Ulliri i egër dhe dëmtuesit që e kërcënojnë atë

Ulliri i egër dhe dëmtuesit që e kërcënojnë atë

E di dëmtuesit e ullirit të egër Është veçanërisht e rëndësishme që të jeni në gjendje t'i zbuloni ato sa më shpejt të jetë e mundur dhe të filloni trajtimin për të eliminuar insektet. Meqenëse këto, edhe pse duken të padëmshme, mund të shkaktojnë edhe vdekjen e pemës.

Le të shohim se cilat dëmtues dhe sëmundje ndikojnë në këtë varietet dhe çfarë mund të bëjmë nëse zbulojmë se ka diçka që po dëmton shëndetin e pemës sonë.

Rëndësia e ullirit të egër

Rëndësia e ullirit të egër

Në atë kohë, kur përpiqej të karakteristikat e ullirit të egër, tashmë e pamë që është një varietet i egër i pemës së ullirit. Edhe pse nuk është rritur komercialisht për frutat e saj, është Ka një vlerë të madhe ekologjike, madje edhe historike dhe kulturore.

Ulliri i egër është një burim i rëndësishëm i biodiversitetit në ekosistemet mesdhetare. Meqenëse ofron strehim dhe ushqim për një numër të madh të zogjtë, gjitarët, insektet, madje edhe mikroorganizmat.

Është popullor për rezistencën e tij ndaj sëmundjeve dhe dëmtuesve që shkaktojnë dëme të konsiderueshme në pemët e ullirit të kultivuar. Për këtë arsye, po punohet në programet e përmirësimit gjenetik të transferojë këtë rezistencë natyrore në varietetet e kultivuara të ullirit.

Kjo pemë i shtrin rrënjët e saj thellë, duke ndihmuar kështu në stabilizimin e tokës dhe parandalimin e erozionit. Diçka nga e cila përfitojnë pemët dhe bimët e tjera në mjedisin e tyre. Përveç kësaj, Ka një vlerë të rëndësishme peizazhi dhe zbukurimi.

Dhe nuk mund të harrojmë se ka qenë pjesë e kulturës mesdhetare prej shekujsh, ndaj është një trashëgimi natyrore që ia vlen të ruhet.

Dëmtuesit e ullirit të egër

Le të fillojmë me dëmtuesit që mund të ndikojnë në pemën e ullirit të egër:

Miza e ullirit

Kjo mizë është shkatërruese për pemën e ullirit të kultivuar dhe gjithashtu për versionin e tij të egër. Për shkak se larvat ushqehen me fruta dhe shkaktojnë dëme në të korrat, duke ulur cilësinë dhe sasinë e tij.

Edhe nëse ulliri i egër nuk konsumohet, është më mirë ta ruani pemën nga ky dëmtues.

miell i zi

Ky insekt me shkallë ushqehet me lëngun e gjetheve, lastarët dhe degët e ullirit dhe të ullirit të egër. Nëse infektimi nuk është shumë serioz, do të dobësojë pemën, por në rastet më ekstreme mund të shkaktojë dëme të rënda dhe të zvogëlojë rritjen dhe prodhimin e saj.

afid ulliri

Afidet janë insekte që ushqehen me lëngjet e gjetheve dhe fidaneve të buta të pemës së ullirit të egër, ngjashëm me mënyrën se si ushqehen me mealybug.

Nëse pema është e infektuar, ajo jo vetëm që do të dobësohet, por do të jetë më e rrezikuar të sëmuret.

Tenja e ullirit

Larvat e kësaj mole ushqehen me lulet dhe gjethet e reja të ullirit dhe të ullirit të egër. Ato mund të shkaktojnë dëme në sythat e luleve dhe ndikojnë në aftësinë prodhuese të pemës.

minator gjethesh

Është një insekt, larvat e të cilit gllabërojnë gjethet. Dëmi që mund të shkaktojnë është aq serioz sa ndikon në aftësinë e pemës për të fotosintezuar.

nematodat e rrënjës

Ata infektojnë rrënjët e pemës së ullirit dhe shkaktojnë dëme në sistemin rrënjor, duke reduktuar kështu aftësinë përthithëse të ujit dhe lëndëve ushqyese të pemës.

Sëmundjet që mund të prekin ullirin e egër

Sëmundjet që mund të prekin ullirin e egër

Sëmundjet nga të cilat mund të vuajë ulliri i egër mund të jenë pak a shumë serioze, por të gjitha duhet të trajtohen për të minimizuar aftësinë e tyre për të dëmtuar pemën.

Kalbje radikale

Kjo sëmundje e rëndë shkaktohet nga një kërpudhat e gjinisë Phytophthora. Patogjeni infekton rrënjën dhe Shkakton kalbje dhe nekrozë.

Disa nga simptomat e tij më të dukshme janë:

 • Gjethet dhe degët thahen papritur, veçanërisht në pjesën e sipërme të kurorës.
 • Gjethet zverdhen dhe bien para kohe.
 • Shpejtësia e rritjes së pemës ngadalësohet.
 • Duke gërmuar rreth bazës së ullirit të egër, mund të shihni se rrënjët janë kalbur.

Problemi me kalbëzimin e rrënjëve është se kërpudhat që e shkaktojnë atë janë shumë rezistente pasi të jenë vendosur. Në fakt, Nuk është e çuditshme që përfundon duke shkaktuar vdekjen e pemës.

Trajtimi më i mirë është të aplikoni një kujdes të mirë parandalues, duke shmangur me çdo kusht që lagështia të grumbullohet në rrënjët e pemës. Sepse është pikërisht në mjedise të lagështa ku kërpudhat ndihen "si në shtëpi".

degë ulliri

Kjo sëmundje njihet edhe si njolla e zezë e ullirit, dhe mund të prekë ullirin e egër ose pemën e ullirit të egër. Shkaktohet nga myku Cycloconium oleaginum dhe. Pavarësisht se është një sëmundje relativisht e zakonshme në mesin e pemëve të ullirit, Kjo nuk e bën atë më pak serioz.

Si në të gjitha rastet kur ndodh një infeksion mykotik, shkaku themelor është lagështia e tepërt rreth pemës. Në rastin konkret të kësaj kërpudhe, për të filluar të veprojë, Ka nevojë për lagështi dhe temperatura mesatare. Prandaj është më e zakonshme në pranverë dhe vjeshtë.

Ndër simptomat e tij veçojmë:

 • Shfaqja e njollave rrethore ose të parregullta kafe të errët ose të zeza në gjethe.
 • Njollat ​​mund të rriten dhe të bashkohen me njëra-tjetrën.
 • Gjethet zverdhen dhe bien para kohe.
 • Nëse rënia e gjetheve është shumë e bollshme, prodhimi i frutave do të ulet.

Si të trajtojmë dëmtuesit e ullirit të egër dhe sëmundjet e tyre?

Si të trajtojmë dëmtuesit e ullirit të egër dhe sëmundjet e tyre?

Gjëja e parë është që gjithmonë të kryeni veprime parandaluese, duke marrë masa në mënyrë që pema nuk preken nga insektet as nga kërpudhat apo patogjenët e tjerë.

Nëse zbuloni se diçka nuk është në rregull, përpiquni të zbuloni se çfarë po ndodh sa më shpejt të jetë e mundur. Në këtë mënyrë mund të filloni të aplikoni ilaçin.

Në rast të infektimit nga insektet, nëse është e mundur, aplikoni insekticide natyrale, që shkaktojnë më pak dëme në mjedis dhe nuk prekin speciet e tjera të mira për pemët, si bletët.

Nëse sëmundja është shkaktuar nga një kërpudhat, aplikoni një fungicid, hiqni degët më të dëmtuara dhe Sigurohuni që rrënjët të mos marrin më shumë lagështi sesa duhet.

Si dëmtuesit e pemës së ullirit të egër, ashtu edhe sëmundjet e shkaktuara nga kërpudhat mund të çojnë në vdekjen e pemës, ndaj është diçka që duhet ta marrim shumë seriozisht.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.