Harangue

Pamje e engjëllit Arenga

Arenga angleri

Palmat e gjinisë Harangue Ata nuk janë shumë të njohur jashtë rajoneve tropikale dhe subtropikale, dhe është një turp, sepse ka disa lloje që mund të rriten edhe në kopshte që gëzojnë një klimë më të butë.

Qofshin në grupe ose si mostra të vetmuara, këto bimë nuk është e vështirë të mbahen të shëndetshme. Përveç kësaj, ato janë të bukura, siç mund ta shihni në imazhin e kokës dhe në ato që do të gjeni në këtë artikull. Zbuloni ato.

Origjina dhe karakteristikat e Arenga

Pamje e Arenga undulatifolia

Arenga undulatifolia // Image - Flickr / scott.zona

Protagonisti ynë është një gjini i përbërë nga rreth 24 lloje të palmave vendase në rajonet tropikale të Azisë Jugore dhe Jugperëndimore. Ato mund të arrijnë lartësi ndërmjet 2 dhe 20 metra, me një ose më shumë trungje të hollë me një trashësi maksimale prej 30 centimetra.

Gjethet janë pendore, shpesh shumë të gjata deri në 4 metra, me ngjyrë të gjelbër. Lule janë grupuar në tufë lulesh midis gjetheve, dhe fruti është ovale, rreth 2 cm, që përmban një farë të vetme.

Speciet kryesore

Më të zakonshmet janë:

Arenga angleri

Arenga engleri është një pëllëmbë shumëkallëshe

Undshtë padyshim më i njohuri. Isshtë një palmë multicaule (me shumë trungje) vendas në pyjet e shiut të Tajvanit që mund të arrijë një lartësi prej 4 metrash, me trungje të trasha deri 20 cm. Gjethet janë pendore, të përbëra nga 38-41 pinnae ose fletëpalosje lineare, me ngjyrë jeshile. Lulëzimet ose grupet e luleve kanë përmasa 60 centimetra dhe mund të jenë femra ose meshkuj, lulet femërore janë më të vogla (rreth 3 mm) sesa ato mashkullore (8-14 mm). Fruti është globale, ka diametër 1,5 cm dhe është portokalli ose i kuq kur piqet.

Ajo i reziston ngricave deri në -4ºC.

harangue pinnata

Arenga pinnata është një palmë unicaule

Imazh - Flickr / scott.zona

E njohur si pema e sheqerit, është një palmë vendase nga India lindore në Malajzinë lindore, Indonezinë dhe Filipinet. Arrin një lartësi prej 20 metrash, duke qenë një nga më të lartat e gjinisë, dhe ka një trung të vetëm që zakonisht mbulohet nga gjethet e vjetra. Këto gjethe janë me pendë, me gjatësi 6 deri në 12 metra, me pendë ose fletëpalosje të gjata 40-70cm me gjerësi 5cm. Lulëzimet janë 70cm të gjata, dhe fruti është nënglob, 7 cm i gjatë dhe i zi kur piqet.

Isshtë e rrallë në diapazonin e saj, por nuk kërcënohet (për momentin). Në Azi lëngu i tij përdoret, ose për të prodhuar një sheqer të njohur në Indi si Gur, ose ta fermentoni atë në uthull dhe verë. Frutat, pasi të jenë përgatitur (lëngu dhe tuli janë kaustik), mund të bëhen burim kryesor i karburantit.

Ajo i reziston ngricave shumë të dobëta, deri në -2ºC për sa kohë që ato janë të përpikta dhe me kohëzgjatje të shkurtër.

Hare wightii

Pamje e wightii Arenga

Imazh - Wikimedia / Vinayaraj

Isshtë një pëllëmbë shumëkallëshe (shumëkallëzore) vendase në Indi që arrin lartësinë deri në 6 metra. Gjethet janë pendore, me një gjatësi prej 3,5 deri në 8 metra, dhe me fletëpalosje ose pinnae 30 deri në 100 cm të gjata me gjerësi 2-2,5 cm, jeshile të errët në anën e sipërme dhe glaucous në pjesën e poshtme. Lulëzimet mund të jenë deri në 1 metër të gjata, dhe mund të jenë femra ose meshkuj.

Isshtë në rrezik zhdukjeje për shkak të humbjes së habitatit. Nuk i reziston acarit.

Cila është kujdesi që ata kërkojnë?

Nëse guxoni të keni një kopje, ju rekomandojmë të kujdeseni për të si më poshtë:

Vend

Arenga janë palma që ata gjithmonë duhet të jetojnë të mbrojtur nga dielli i drejtpërdrejtë. Nëse janë të ekspozuar drejtpërdrejt në diell, gjethet e tyre digjen menjëherë. Prandaj, idealja është që ato të jenë nën hijen e pemëve dhe bimëve të mëdha, ose në situata të ngjashme.

Në rast se ato mbahen brenda, ato duhet të jenë në dhoma të ndritshme, por jo mu përpara dritareve, nëse jo afër tyre.

Tokë

Gjethet e Arenga-s janë pendore

Imazh - Flickr / Dinesh Valke

 • kopsht: ato rriten në toka të pasura me lëndë organike, paksa acidike (pH ndërmjet 5 dhe 6), me kullim të mirë.
 • Tenxhere me lule: përziej substratin për bimë acidike (në shitje këtu) me 30% perlit (në shitje këtu).

Ujitja

Shtë e nevojshme të sigurohet që nënshtresa ose toka të mbetet e lagur, por jo e përmbytur. Gjatë verës duhet të ujitni mesatarisht 3-4 herë në javë, dhe pjesën tjetër të vitit 1-2 herë në javë.

Përdorni ujë shiu ose pa gëlqere, dhe mos i lagni gjethet (përveç nëse e keni jashtë dhe gjatë verës doni t'i jepni një lagje nëse ambienti është shumë i thatë, por bëjeni atë në muzg).

pajtimtar

Nga fillimi i pranverës deri në fund të verës duhet të paguhet me plehra specifikë për palmat (për shitje) këtu).

Koha e mbjelljes ose transplantimit

Ne pranvere. Nëse e keni në një tenxhere, transplantoni çdo dy vjet, gjithmonë në një tenxhere me vrima kullimi.

Plagët dhe sëmundjet

Ata janë shumë të guximshëm në përgjithësi, por në mjedise të thata dhe të nxehta mund të kenë mollëkuqe (në veçanti më e zakonshme është san jose morri) Dëmtuesit e tjerë të zakonshëm janë Greminë e kuqe dhe Arkiv Paysandisia, të dyja janë shumë të rrezikshme dhe potencialisht fatale.

Greminë e kuqe
Artikulli i lidhur:
Trajtimet e kuqërremës së palmës së kuqe: mjete juridike natyrore dhe kimike

Shumëzimi

Arenga janë pëllëmbë monokare

Arenga shumohen me fara në pranverë, duke ndjekur këtë hap pas hapi:

 1. Së pari, ato vendosen në një gotë me ujë për 24 orë.
 2. Pas kësaj kohe, mbushni një tenxhere me një përzierje të substratit për bimët acide të përziera me 30% perlit dhe ujë.
 3. Pastaj, mbillni farat duke u siguruar që ato të jenë sa më larg njëra-tjetrës.
 4. Në fund, uji dhe vendoseni farën pranë një burimi nxehtësie.

Farat do të mbijnë në rreth 2 muaj.

Ku te blej?

Farat dhe fidanët e Arenga shiten në çerdhe dhe dyqane të specializuara. Mund ta gjeni në eBay dhe Amazon, si estas.

Cfare mendoni ju


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.