Lule orizi (Ozothamnus)

Ozothamnus njihet edhe si lule orizi

ozothamnus, e njohur edhe si lule orizi, është një gjini bimësh që i përkasin familjes AsteraceaeMe origjinë nga Australia dhe Zelanda e Re. Këto bimë janë të njohura për bukurinë dhe aromën e tyre, dhe janë të zakonshme në kopshtet shkëmbore dhe në mjediset malore. Pavarësisht bukurisë së tyre, këto bimë janë shumë tolerante ndaj thatësirës dhe kërkojnë pak mirëmbajtje, duke i bërë ato ideale për kopshte.

Për më tepër, disa lloje të ozothamnus ato kanë gjethe dhe lule aromatike që përdoren për të aromatizuar sapunët dhe produktet kozmetike. Ato përdoren gjithashtu për të trajtuar gjendje të ndryshme si dhimbje koke, ftohje, kollë dhe probleme me stomakun. Më pas do të komentojmë çfarë saktësisht është kjo gjini dhe cilat janë kujdesi specifik për të kultivuar ozothamnus në një kopsht, si dhe dëmtuesit dhe sëmundjet më të zakonshme dhe mënyrat për t'i parandaluar ato.

Cila është gjinia Ozothamnus?

Ozothamnus është një gjini bimësh që i përkasin familjes Asteraceae.

Le të fillojmë duke shpjeguar se çfarë është ozothamnus. Epo, është një gjini bimësh që i përkasin familjes Asteraceae. Ato njihen zakonisht si "aroma mali" ose "aroma shkëmbi" për shkak të luleve të tyre aromatike dhe preferencës për t'u rritur në tokë shkëmbore ose gurore. Ata njihen edhe si “lulja e orizit” për shkak të pamjes kurioze që kanë.

këto perime Ata janë vendas në Australi dhe Zelandën e Re. dhe zakonisht janë shkurre të vogla ose nënshkurre me gjethe jeshile dhe lule në formë thumba. Këto të fundit zakonisht janë të bardha, rozë ose të kuqe dhe shfaqen në pranverë dhe verë. Llojet që i përkasin kësaj gjinie janë të zakonshme në kopshtet shkëmbore dhe përshtaten mirë me kushtet e klimës së butë.

ozothamnus Ata priren të rriten në klimat e butë deri në të ftohtë, dhe gjenden kryesisht në Australi dhe Zelandën e Re, megjithëse disa lloje gjenden edhe në Amerikën e Jugut. Këto bimë preferojnë tokat shkëmbore ose gurore dhe ecin mirë në vende me tokë të varfër dhe lagështi të ulët. Ato gjenden shpesh në male dhe kodra, dhe janë të zakonshme në mjediset me lartësi mesatare dhe të madhe. Ato janë gjithashtu të zakonshme në kopshtet shkëmbore dhe kopshtet e stilit mesdhetar për shkak të tolerancës së tyre ndaj thatësirës dhe preferencës për tokën e varfër.

Përdorimet dhe përfitimet

Përdorimet dhe përfitimet e bimëve të gjinisë ozothamnus ato janë kryesisht dekorative, me lule tërheqëse dhe gjethe jeshile. Megjithatë, disa lloje që i përkasin kësaj gjinie kanë edhe përdorime tradicionale mjekësore dhe kulinare. Për shembull, disa lloje të ozothamnus ato kanë gjethe dhe lule aromatike që përdoren për të aromatizuar sapunët dhe produktet kozmetike. Gjithashtu, disa nga këto erëza përdoren për të trajtuar gjendje të ndryshme si dhimbje koke, ftohje, kollë dhe probleme me stomakun. Megjithatë, është e rëndësishme të theksohet se nuk ka studime shkencore për të mbështetur këto përdorime dhe përfitime dhe ato nuk janë të miratuara për përdorim medicinal.

Sa i përket kopshtarisë, këto bimë janë ideale për kopshte shkëmbore dhe kopshte të stilit mesdhetar, duke qenë se e tolerojnë shumë mirë thatësirën dhe nuk kërkojnë shumë kujdes. Për këtë arsye ato janë bimë shumë të rekomanduara për më të rejat në këtë botë. Përveç kësaj, ato janë vërtet të çmuara në çdo hapësirë ​​falë vlerës së tyre të lartë dekorative.

Cilat janë kujdeset për Ozothamnus?

Ozothamnus është shumë i lehtë për t'u rritur

Tani që dimë pak më shumë për zhanrin ozothamnus, le të shohim se çfarë kujdesi kërkojnë këto perime. Rritja e këtyre bimëve është përgjithësisht shumë e thjeshtë, pasi ato janë shumë tolerante ndaj thatësirës dhe nuk kërkojnë shumë lotim. Megjithatë, Është e rëndësishme të merren parasysh disa rekomandime për të siguruar rritjen e saj të shëndetshme:

 • Drita: Bimët që i përkasin kësaj gjinie preferojnë vende me diell, por gjithashtu tolerojnë hijen e pjesshme.
 • Kati: Tokat më të mira për ozothamnus Ato janë shkëmbore ose gurore, por përshtaten mirë me tokat ranore ose argjilore me kullim të mirë. Toka nuk ka nevojë të jetë e pasur me lëndë ushqyese.
 • Ujitja: Siç e kemi përmendur më lart, këto bimë janë tolerante ndaj thatësirës, ​​kështu që nuk kërkojnë shumë lotim. Megjithatë, është e rëndësishme të mbani tokën me lagështi për muajt e parë pas mbjelljes. Pasi të vendosen, ato kërkojnë lotim vetëm në periudha thatësire të zgjatura.
 • Krasitja: Edhe pse është e vërtetë që bimët që i përkasin kësaj gjinie nuk kërkojnë krasitje të rregullt, këshillohet që kjo të bëhet pas lulëzimit për të ruajtur formën e tyre dhe për të parandaluar që ato të bëhen shumë të mëdha.
 • pleh: Nuk është vërtet e nevojshme të fekondohen bimët e ozothamnus në baza të rregullta. Megjithatë, nëse duam të përmirësojmë rritjen e tij, këshillohet të aplikojmë plehra organike në pranverë.

Plagët dhe sëmundjet

Njohja e kujdesit bazë të një bime nuk mjafton, duhet të dimë gjithashtu se cilët janë dëmtuesit dhe sëmundjet që mund ta prekin atë, të jemi vigjilentë dhe të jemi në gjendje të veprojmë në kohë. Në rastin e ozothamnus, në përgjithësi janë të rralla, pasi janë bimë shumë të qëndrueshme. Megjithatë, disa dëmtues dhe sëmundje që mund t'i prekin ato përfshijnë si në vijim:

 • Afide: Këto insekte mund të shkaktojnë njolla të zeza në gjethe dhe të shkaktojnë ulje të rritjes së bimës së prekur. Ato mund të kontrollohen me insekticide specifike ose me kontroll biologjik. Shih skedarin.
 • Marimangat: Marimangat mund të shkaktojnë rrudha dhe njolla në gjethe, përveçse reduktojnë prodhimin e luleve. Ato mund të kontrollohen me insekticide specifike ose me kontroll biologjik. Shih skedarin.
 • Kërpudha: Disa sëmundje kërpudhore, si ndryshku ose myk, mund të prekë gjethet dhe të shkaktojë ulje të rritjes. Këto sëmundje mund të parandalohen me praktika të mira kulturore, të tilla si shmangia e ujitjes së tepërt dhe mbajtja e kullimit të mirë të tokës. Shih skedarin.
 • kalbja e rrënjëve: Kalbja e rrënjëve mund të shkaktohet nga uji i tepërt në tokë ose kullimi i pamjaftueshëm. Është e rëndësishme që toka të mbahet e drenazhuar mirë dhe të shmanget ujitja e tepërt për të parandaluar këtë sëmundje.

Duhet të theksohet se është jashtëzakonisht e rëndësishme të identifikohet dëmtuesi ose sëmundja që po prek bimën në mënyrë që të kryhet një trajtim adekuat në kohë. Në përgjithësi, Këshillohet mirëmbajtja e mirë e perimeve dhe masat parandaluese të kontrollit për të shmangur problemet me dëmtuesit dhe sëmundjet.

Pa dyshim, këto bimë janë ideale për të dekoruar kopshtin tonë.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.