Rrapi i Japonisë, një bukuri fshatare

Gjethet e Acer japonicum 'Vitifolium'

Acer japonicum 'Vitifolium'

Ju ndoshta tashmë e njihni panjën japoneze, një nga pemët më të njohura. Madhësia dhe eleganca e tij, si dhe aftësia e tij për të përballuar ngricat e konsiderueshme (mbështet deri në -17ºC pa pësuar ndonjë dëm), e bëjnë atë një specie shumë të popullarizuar. Por ka edhe një tjetër që mund të konkurrojë: panje japoneze.

Gjithashtu vendas në Azinë Lindore, kjo është një bimë shumë e bukur që kërkon saktësisht të njëjtin kujdes si Acer palmatum. ,Shtë, dhe jam i bindur, një pemë ose pemë me të cilën, me siguri, do të kënaqeni sa më shumë ose edhe më shumë. Pse Për gjithçka që do t'ju tregoj më tej.

Si është panja japonica?

Acer japonicum 'Aconitifolium'

Imazh - Ghhf.org

Protagonisti ynë është një pemë vendase në Japoni dhe Korenë e Jugut e njohur si panje japoneze prej pelushi ose panje "hëna e plotë". Isshtë një pemë gjetherënëse që arrin një lartësi maksimale prej 15 metrash por rrallë tejkalon 10m, dhe trungu i së cilës mbetet me diametër rreth 40cm.. Degët janë të holla dhe kurorëzohen nga gjethe të rrumbullakosura me diametër deri 15 cm me 9-13 lobe të dhëmbëzuara (rrallë 7, të cilat ne i shohim në panje japoneze) Gjatë vjeshtës ato bëhen mjaft spektakël kur ngjyrosen me ngjyra që variojnë nga portokalli te e kuqja e errët.

Lulet shfaqen të shpërndara në korbat e varur në fillim të pranverës. Ato kanë diametër 1 cm dhe kanë pesë sepale dhe petale të errëta të kuqe-vjollcë. Sapo të pllenohen, ata fillojnë të prodhojnë fruta, të cilat janë samara që varen poshtë gjetheve që matin deri në 32 mm (25 mm për krahun dhe 7 mm për vetë arrën ose farën).

Çfarë kujdesi keni nevojë?

Acer japonicum 'Green Cascade'

Acer japonicum 'Green Cascade'
Imazh - amblesidegardens.com

Ju po pëlqeni këtë bimë të vogël, apo jo? Epo, nëse guxoni të merrni një kopje, sigurojeni kujdesin e mëposhtëm dhe do të shihni se sa e bukur bëhet:

 • Vend: jashtë, në gjysmë hije. Kjo specie është më e ndjeshme ndaj rrezeve të diellit sesa panja japoneze, prandaj duhet ta vendosni në një vend shumë të ndritshëm, por ku dielli nuk e arrin direkt.
 • Tokë ose substrat: duhet të jetë pjellor, i kulluar mirë dhe, më e rëndësishmja, acid. PH duhet të jetë ndërmjet 4 dhe 6. Nëse dëshironi ta keni në një tenxhere, përdorni nënshtresa që janë përgatitur tashmë për bimë acidofile; ose përzieni akadama me 30% kiryuzuna nëse jetoni në një klimë mjaft të ngrohtë, siç është Mesdheu.
 • Ujitja: duhet të jetë i shpeshtë. Zakonisht do të ujitet tre ose katër herë në javë në verë, dhe çdo 3-4 ditë pjesën tjetër të vitit. Ju duhet të përdorni ujë shiu, pa gëlqere ose të acidifikuar (derdhjen e lëngut të gjysmë limoni në 1 litër ujë).
 • pajtimtar: nga pranvera në verë duhet ta paguani atë me plehra për bimë acidofile duke ndjekur udhëzimet e specifikuara në paketim.
 • Shumëzimi: nga farat në vjeshtë-dimër (ato duhet të jenë shtresoj ftohtë për 3 muaj dhe më pas i mbillni në vazo), për shtresimi i ajrit o prerje ne pranvere. Kultivarët me shartim.
 • Koha e mbjelljes / transplantimit: në pranverë, kur rreziku i ngricës ka kaluar. Nëse e keni në një tenxhere, do të duhet një transplantim çdo dy vjet.
 • Rusticiteti: rezistent deri në -17ºC.
Gjethet e Acer japonicum 'Aconitifolium'

Acer japonicum 'Aconitifolium'

Shijoni pemën tuaj.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

2 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Nolberto Lopez Vera dijo

  Unë kam një çelik japonez që gjethet po thahen dhe ne jemi në pranverë, çfarë mund të ndodhë?

  1.    Monica Sanchez dijo

   Përshëndetje Nolberto.
   Mund të jetë që era është e ngrohtë për të, ose që ai është duke u ujitur me ujë joadekuat për shembull.
   Këto bimë kanë një klimë malore, që jetojnë në toka me acid. Në rajone të butë dhe të ngrohtë është e vështirë për ta që të përshtaten.

   En kjo lidhje keni me shume informacion.

   Përshëndetje.