A janë të rrezikshme rrënjët e palmës?

Rrënjët e palmës janë aventureske

L pëllëmbët Ato janë bimë që kanë atë "diçka" që u pëlqen aq shumë në kopshte: këto vende përfitojnë nga të paturit e një bime si kjo, mirë, ata ... dhe ne, sepse u japin atyre atë prekje tropikale që, edhe nëse jetojmë në një klimë e butë, do të duket se kemi një kopsht ekzotik.

Por shumë njerëz janë të shqetësuar për rrënjët e palmave. A janë ato invazive? Sa mund të rriten? Nëse keni këto dhe pyetje të tjera në lidhje me sistemin rrënjësor të këtyre llojeve të bimëve, mos i hiqni sytë nga monitori pasi të gjitha do të zgjidhen.

Cilat janë karakteristikat e palmave?

L pëllëmbët Karakterizohen nga pasja e një trungu pak a shumë të hollë (i quajtur stipe), një kapital ose syth dhe një kurorë me gjethe. Ndryshe nga pemët që ne njohim, të gjitha speciet e palmës janë me gjelbërim të përjetshëm, dhe nëse e krasitni atë poshtë kryeqytetit do të humbisni bimën, mirë ata kanë vetëm një udhëzues të vetëm të rritjes që del që andej.

Pamje e një gjethe palme
Artikulli i lidhur:
Palmat: gjithçka për këto bimë

Gjëja qesharake është se, pa marrë parasysh sa rriten, sistemi i tij rrënjë është i përbërë nga rrënjët që janë të imta, por janë aq mirë të bashkuara në tokë saqë parandalojnë lëvizjen e palmës. Ai gjithashtu parandalon që, në rast të një ere shumë të fortë, ajo mund ta shqyejë atë. Sigurisht, mund të ndodhë, por nëse mostra është mbjellë për të paktën 4-5 vjet, do të jetë e vështirë për të që të përfundojë në tokë.

Si janë rrënjët e palmave?

Rrënjët e palmave lindin nga e njëjta pikë

Imazh - Wikimedia / Kumar83

Sistemi rrënjësor i palmave ndryshon shumë nga ai i pemëve, pasi që ndryshe nga këto, rrënjët e protagonistëve tanë kanë lindur të gjithë nga e njëjta pikë, domethënë nga rajoni i jashtëm i cilindrit që është në qendër të rrjedhës, në të cilën ato lidhen me enët vaskulare. Gjithashtu, të gjitha kanë afërsisht të njëjtën gjatësi, që do të thotë se ato janë aventureske.

Nuk është lloji i vetëm i bimës që ka zhvilluar këtë sistem ankorimi në tokë; në fakt, është gjithashtu diçka që shumë barëra kanë bërë. Kurioz? Epo jo aq shumë. Palmat në të vërtetë janë megaforbia, domethënë barëra gjigante, kështu që ato janë të lidhura ngushtë me pemët e bananes (Musas), Ensete dhe të ngjashme.

Në cilin drejtim rriten rrënjët e palmave dhe për sa kohë?

Megjithëse ka disa që rriten deri në 2 metra të thella, shumica e bëjnë atë horizontalisht, duke qenë në gjendje të arrijnë 15 metra nga bagazhi në individë të rritur dhe sa herë që e lejojnë toka dhe kushtet klimatike. Dhe është se në mënyrë që të rriten ata kanë nevojë për lagështi, kështu që nëse toka është e thatë nuk do të ketë rritje.

Cilat janë llojet e ndryshme të rrënjëve të palmës sipas funksionit të tyre?

Ata janë të gjithë të ngjashëm, por jo të njëjtë. Në fakt, varësisht nga funksioni që kanë, ekzistojnë dy lloje:

 • Ankorim: rrënjët primare janë ato që e mbajnë bimën në tokë. Ata janë më të gjatët dhe më të trashë.
 • Thithja e lagështisë: ky funksion përmbushet nga rrënjët dytësore, terciare dhe kuaternare. Ata janë disi më të hollë dhe të shkurtër. Në disa specie ndodh diçka kurioze, dhe kjo është se ato rriten lart, duke lënë tokën.

Si të hiqni rrënjët e palmës?

Kjo do të varet nga secili rast. Le të shohim cilat janë dy situatat më të zakonshme në të cilat mund të gjendemi:

Rrënjët që »po dëmtojnë shtëpinë, tubat, ...

Këtu do të duhej të pyeste veten nëse këto punë janë bërë mirë. Rrënjët e palmës kanë një strukturë të dobët, dhe megjithëse mund të jenë të jashtëzakonshme në gjatësi, ata nuk kanë forcën për të thyer ose ngritur asgjë. Me përjashtim të përjashtimeve:

Nëse tubat janë thyer disi, ose nëse muri nuk është ndërtuar mirë, mund të lindin probleme. Kjo është arsyeja pse është kaq e rëndësishme të bëhen ndërtime me çimento, dhe jo vetëm me rërë.

Në çdo rast, krasitja e rrënjës së palmës duhet të shmanget, sepse ka shumë të ngjarë që atyre t’u shkaktohet dëm i pakthyeshëm. Ekziston edhe rreziku që ata të mos e kapërcejnë atë.

Palma të thata

Palmat kanë nevojë për ujë
Artikulli i lidhur:
Si të dini nëse një palmë është e thatë?

Nëse keni palma që për çfarëdo arsye janë tharë plotësisht dhe doni t'i hiqni ato, është më mirë ta bëni këtë, veçanërisht nëse ato janë mostra të mëdha, së pari prerë rrjedhin në copa për ta bërë atë më të sigurt për ju. Pasi të keni mbetur vetëm rrënjët, Me një ekskavator mund t'i arrini dhe t'i nxjerrni nga toka.

Sidoqoftë, në rast se nuk keni ndërmend të mbillni diçka atje brenda disa vitesh, mund t'i lini ato pa probleme. Kështu, kur ato të zbërthehen, ata do të lëshojnë lëndët ushqyese që janë përdorur për t'i krijuar ato, duke fekonduar tokën.

Çfarë duhet të merret parasysh që palma të rritet mirë?

Palmave u duhet hapësirë ​​për tu rritur

Për ta përfunduar, do të doja të jepja edhe disa këshilla, por këtë herë se si të shijosh një palmë nga dita e parë. Unë kam mbledhur palma që nga viti 2006 pak a shumë. Ata më magjepsin. Ka më shumë se 3000 specie, dhe secila prej tyre ka një vlerë zbukuruese që, për mua, është shumë e lartë.

Madhësia e të rriturve

Njohja e madhësisë së të rriturve të një palme paraprakisht do t'ju ndihmojë, shumë, të zgjidhni speciet mirë. Por kujdes me Tamano Nuk dua të them vetëm lartësinë, por edhe trashësinë e kërcellit të saj (të quajtur gabimisht trungu), dhe gjatësinë e gjetheve të saj. Dhe është se në një kopsht të vogël specie relativisht të vogla mund të rriten mirë, të tilla si feniks roebelinii apo edhe të Trachycarpus fortunei, por në një vend si ky a Roystonea regia apo edhe a phoenix canariensis do të përfundonte duke zënë shumë hapësirë.

Rusticiteti

Ka shumë palma që i rezistojnë diellit
Artikulli i lidhur:
9 palma rezistente ndaj diellit

A do të mbajë moti në zonën tuaj? Për t'iu përgjigjur kësaj pyetjeje do të duhet të dini cila është temperatura maksimale dhe minimale vjetore e vendit ku jetoni. Gjithashtu, nëse bie pak shi, do t'ju duhet të zgjidhni specie që i rezistojnë thatësirës, ​​të tilla si Phoenix dactylifera ose Washingtonia. Nga ana tjetër, nëse reshjet janë të bollshme, Arkontofeniks, për shembull.

unë zakonisht

zakonisht, palmat duan një tokë të pasur me lëndë organike dhe dritë. Tokat shumë kompakte dhe të rënda pengojnë zhvillimin normal të rrënjëve, duke ngadalësuar rritjen e bimëve (dhe kjo nuk është për të përmendur rrezikun që ata kanë për të vdekur fjalë për fjalë, të mbytur për shkak të oksigjenit të vogël që qarkullon midis poreve të këtij lloji e dheut.).

Me këtë, ne shpresojmë që të keni bimët tuaja të çmuara.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   KLARA dijo

  FAQJA JUAJ e bukur dhe e dobishme

  1.    Monica Sanchez dijo

   Më vjen mirë që të pëlqen blogu

  2.    Sergio navarrete dijo

   Përshëndetje, emri im është Sergio Navarrete dhe do të doja të më udhëzonit.
   Unë kam një palmë me gjethe tifoze e kam mbjellë rreth 20 vjet më parë në këtë kohë trungu i tij ka një metër në diametër dhe lartësia e tij është afërsisht 19 metra, rrënjët e saj emos parë që ata janë deri në 7 metra larg nga trungu kalon nën një ndërtim i dy impianteve.
   Kur fryn era e shoh se do të gjuajë shumë, kjo më shqetëson sepse duke pasur parasysh kushtet e tokës ku është mbjellë, e cila është tokë praktikisht e lirë (Valle de Chalco, Shteti i Meksikës) dhe tryeza e ujit është në një lartësi e ulët (80 CM nga niveli i sipërfaqes), që një ditë do të bjerë.
   Kam lexuar komentet e tjera dhe ato më japin pak qetësi.
   Por do të doja të dija mendimin tuaj.
   E vlerësoj vëmendjen tuaj faleminderit

   1.    Monica Sanchez dijo

    Përshëndetje Sergio.
    Me 20 vjet që ju thoni se ai tashmë ka, është e vështirë për të që të bjerë
    Rrënjët e saj kanë pasur më shumë se kohë të mjaftueshme për të rrënjosur dhe ankoruar mirë në tokë.

    Gjithsesi, nëse qëndroni më i qetë gjithmonë mund të vendosni të vendosni kunja hekuri të ankoruara në tokë me beton në të dy anët e palmës, por e vërteta është se nuk është shumë estetike.

    Përshëndetje.

    1.    Matthias dijo

     Pershendetje, duhet te marr nje palme te vertete nga shtepia e vjehrres time… ka me shume se 10 vjet jete, ka permasa rreth 12 metra, eshte e bukur! Por jam i shqetësuar se nëse trungu ose kërcelli është si të qëroni nëse përpiqem ta heq me dorën time, ai del i pastër dhe jam i shqetësuar se po thahet, edhe pse pjesa e sipërme është shumë e gjelbër dhe me gjethe të patëmetë , Unë do të jem në gjendje t'ju dërgoj një imazh për të më treguar nëse ia vlen të transplantoni? Nëse jo, ata do të duhet ta krasisin atë. Faleminderit.

     1.    Monica Sanchez dijo

      Përshëndetje Matias.

      Një palmë e asaj moshe dhe e asaj madhësie është shumë e vështirë për t'i mbijetuar një transplantimi.

      Nëse do të krasitet, le të jenë vetëm disa gjethe, sepse nëse trungu krasitet, ai do të vdesë pasi palmat kanë vetëm një pikë në rritje, majën, dhe ato nuk janë të afta të degëzohen.

      Nëse gjethet janë jeshile, nuk mendoj se do t’i ndodhë ndonjë gjë serioze. Ju gjithmonë mund të aplikoni një insekticid universal përmes ujitjes për të eliminuar murtajën e mundshme që ka.

      Fotografitë mund t’i dërgoni në tonën facebook nëse doni.

      Përshëndetje!


     2.    Marianela dijo

      Përshëndetje, unë jam Marianela, do t'ju them se e bleva shtëpinë time në Luginën Colchagua, Kili dhe ajo erdhi me një palmë të madhe dhe të bukur, tashmë është afërsisht 8 vjeç dhe mat rreth 12 metra, problemi është se ajo është një distancë e shkurtër nga kati i dytë dhe tavani përafërsisht ... 1 metër dhe rreth 50 centimetra nga kabllot elektrike.Mendoj se është e rrezikshme.
      Konsultimi im mund të hiqet dhe transplantohet në një vend më të madh.
      Unë do të vlerësoj informacionin.


     3.    Monica Sanchez dijo

      Përshëndetje Marianela.

      Pëllëmbët e asaj madhësie zakonisht nuk tejkalojnë transplantin. Gjithsesi, nëse era nuk fryn me forcë të madhe, është shumë e vështirë që ajo të përkulet aq shumë sa të arrijë te kabllot, pasi rrënjët e lidhin mirë në tokë.

      Përshëndetje!


  3.    Claudia Lopez ortiz dijo

   Përshëndetje, ne kemi një palmë që burri im e bleu dhe ishte e vogël, tani është më e gjatë se shtëpia ime dhe shtëpia ime është dy kate, kam frikë se rrënja e saj do të futet nën shtëpinë time, çfarë të bëj për të parë që ajo nuk ndodh se?

   1.    Monica Sanchez dijo

    Hi, Claudia.

    Rrënjët e palmave nuk shkaktojnë dëmtime të tubave. Mund të jesh i qetë

    Përshëndetje.

 2.   Walter dijo

  Unë kam disa palma Pindó afër Buenos Aires dhe kjo më jep ndjesinë se rreth tyre asgjë nuk rritet mirë për shkak të rrjetit të rrënjëve (dhe kërkesës për ujë) të palmave.
  Është e drejtë?

  1.    Monica Sanchez dijo

   Përshëndetje Walter.
   Me të vërtetë. Rrënjët e pemës së palmës janë të cekëta dhe kur ato rriten afër tyre kryqëzohen, grumbullohen dhe nuk lejojnë që farat që një zog ose insekt mund të sjellin të mbijnë.
   Një përshëndetje.

 3.   Lisandro Perez dijo

  Përshëndetje, a mund të më tregojë dikush nëse rrënjët e palmave të Ishujve Kanare rriten shumë? Unë kam një problem në shtëpi, kam një cisternë në shtëpi dhe të ndarë nga parku ku janë palmat dhe pemët e tjera (rreth 20 metra) dhe kohët e fundit kemi kuptuar se cisterna është plot rrënjë (si një lloj pastruesi) dhe ata më thonë se është nga rrënjët e palmave dhe që unë duhet të pretendoj nga bashkia e qytetit,
  A mund të më tregojë dikush që e di këtë çështje?
  Do të ishte një ndihmë e shkëlqyeshme
  Falënderim

  1.    Monica Sanchez dijo

   Përshëndetje Lisandro.
   Rrënjët e palmës nuk janë invazive dhe nuk kanë forcë të depërtojnë nëpër tokë ose tuba.
   Gjëja më e sigurt është se ato rrënjë janë nga pemët. Ka disa, si Ficus ose Ulmus (elms) që kanë një sistem rrënjor shumë të gjerë.
   Një përshëndetje.

 4.   ANNA MARTINEZ dijo

  ARTIKULL I SHKELQYER, E QLARA PYETJEN.

  1.    Monica Sanchez dijo

   Ne jemi të kënaqur që ka qenë e dobishme për ju, Ana.

 5.   Ann dijo

  Pershendetje faleminderit Justshtë vetëm ajo që më duhej. Dua të të bëj një pyetje. Unë do të nxjerr një palmë që duhet të jetë rreth 10 vjeç, sepse është e bashkangjitur në themel të shtëpisë. Unë dua që ajo të transplantohet në një hapësirë ​​më të madhe. Çfarë kujdesi duhet të kem. Faleminderit që m'u përgjigjeve

  1.    Monica Sanchez dijo

   Përshëndetje Ana.
   Duke qenë 10 vjeç duhet të ketë një madhësi të konsiderueshme. Edhe kështu, për ta hequr atë nga toka do të jetë e mjaftueshme për të bërë llogore jo më shumë se 60 cm të thella (e di, është shumë, por është e vetmja mënyrë që të mund të hiqet me rrënjë), dhe një herë jashtë, mbështillni bukën e tokës me një leckë të zezë derisa të mbillet.

   Para se të bëni llogore, duhet të bashkoni gjethet me një litar në mënyrë që ata të jenë të gjithë në këmbë, afër njëri-tjetrit, në mënyrë që bima të jetë më e lehtë për të kapërcyer transplantimin. Ky litar mund të hiqet kur shihni rritje.

   Kur të jetë në vendin e saj të ri, ujiteni tërësisht.

   Kjo duhet të bëhet në fillim të pranverës, para se bima të fillojë të hedhë përsëri gjethe.

   Një përshëndetje.

 6.   MARIA INES dijo

  Unë kam një palmë të madhe në oborr jo për shkak të lartësisë së saj, por për shkak të gjerësisë së saj, ajo është mbjellë në mes të oborrit dhe shkon nga njëra anë në tjetrën 8.50 metra është sepse nuk është krasitur kurrë dhe rritet në gjerësi dhe jo në lartësi? apo është për shkak të llojit të palmës ...
  A mund ta shkurtoj në mënyrë që të rritet i gjatë? apo keshtu do te jete ???

  1.    Monica Sanchez dijo

   Pershendetje Maria Ines.
   Duhet të jetë për shkak të llojit të palmës. Ka specie që tentojnë të trashin trungjet e tyre më shumë se të tjerët.
   Krasitja e këtyre bimëve bëhet vetëm për të hequr gjethet e thata. Fatkeqësisht, rritja e saj nuk mund të kontrollohet në këtë mënyrë, por duke ujitur dhe fekonduar më pak.
   Një përshëndetje.

 7.   Silvy dijo

  Hey.
  Një pyetje.
  Palma ime u rrit shumë e gjerë. Shumë
  Pranë tij, 1/2 është pompë uji.
  A duhet ta heq palmën?
  A do të prishë shpimin, tubat etj?

  1.    Monica Sanchez dijo

   Përshëndetje Silvy.
   Rrënjët e palmës nuk janë invazive dhe nuk kanë forcë për të thyer tuba ose tokë ose asgjë.
   Një përshëndetje.

 8.   ERIK ARMANDO ESQUIVEL DELGADO dijo

  N H SHTOMPI Ata duan të presin një palmë, sepse ju shikoni në beton me fragmente, është një metër nga ndërtimi, themelore për të marrë atë është për të parandaluar dëmtimet e ardhshme me rrënjët e saj?

  1.    Monica Sanchez dijo

   Përshëndetje Erik.
   Jo, rrënjët e palmave nuk dëmtojnë. Nëse ata gjejnë një sipërfaqe të fortë, ajo që bëjnë ata është ta skajojnë nëse munden. Ata nuk kanë fuqi të thyejnë tokën.
   Një përshëndetje.

 9.   Malvina dijo

  Mirëmëngjesi, unë kam 2 palma shumë të larta 23-vjeçare, rreth 15m, dhe shumë afër së bashku, 1m përafërsisht, njëra ishte më e gjatë se tjetra dhe ato u rritën paralelisht, por kohët e fundit pak lart, a ka rrezik të bjerë? A duhet ta heq? Unë kam fqinjë dhe jam i shqetësuar. Trungu duket shumë i shëndetshëm dhe rritet drejt rreth 7 milion. Unë e vlerësoj kohën tuaj.

  1.    Monica Sanchez dijo

   Përshëndetje Malvina.
   Jo mos u shqeteso. Në atë moshë, sistemi i tyre rrënjësor tashmë do të jetë zhvilluar mjaftueshëm për t'i parandaluar ato të bien.
   Një përshëndetje.

   1.    Felix carballo dijo

    Informacion i shkëlqyeshëm, sot jam gati të nxjerr palmën time nga tenxherja dhe ta vendos në sallë.
    Falënderim

    1.    Monica Sanchez dijo

     Përshëndetje, Felix.

     E mrekullueshme që ka qenë me interes për ju.

     Pershendetje

 10.   Imazhi i mbajtësit të vendit Fernando Barra dijo

  Përshëndetje. Unë kam një palmë të llojit Washingtonia prej rreth 7 metrash. Unë e kam mbjellë atë më shumë se 10 vjet më parë. Kur bëra vrimën për transplantim nga mbjellësi, gjeta një shirit paralajmërues nga rrjeti i gazit. Unë arrita atje dhe më në fund e mbolla. Tani kam frikë se rrënjët e saj kanë arritur në tubat e gazit. Dua të nxjerr palmën. Cfare me rekomandoni mua Faleminderit shume.

  1.    Monica Sanchez dijo

   Hi, Fernando.
   Rrënjët e palmës nuk janë invazive. Ata nuk kanë asnjë forcë për të thyer tuba, dysheme, ...
   Sidoqoftë, nëse doni ta hiqni atë, do të jetë e mjaftueshme për të bërë llogore rreth 60 cm të thella rreth trungut (rreth 40 cm larg tij), dhe ta mbillni atë në një vend tjetër.
   Një përshëndetje.

 11.   Marcelo dijo

  Pershendetje Mirembrema. Unë kam 2 pemë pishash me rreth 10 vjet. Palmat do të jenë rreth 50 cm nga pishina. Pishina tani po rrjedh dhe ndërtuesi (pishina është nën garanci) po fajëson palmat. Unë pashë që ju raportoni se rrënjët e saj nuk mund të shkaktojnë dëmtime në një strukturë betoni. Më lejoni t'ju sqaroj në rast se është e dobishme që palmat të ishin atje para se të bëhej pishina dhe diametri i tyre ishte shumë i ngjashëm me atë që kanë aktualisht. Nga tashmë faleminderit shumë

  1.    Monica Sanchez dijo

   Përshëndetje, Marselo.
   Jo, rrënjët e palmave nuk janë pushtuese, siç e shpjegoj në artikull.
   Ata nuk kanë forcën për të thyer asgjë.
   Një përshëndetje.

 12.   Julián dijo

  Përshëndetje Monica, unë kam lexuar artikullin dhe komentet e mësipërme, dhe është e qartë për mua që rrënjët e palmës nuk janë invazive dhe nuk prishin dysheme ose tuba, në rastin tim kam dy palma rreth 6 ose 7 metra të larta dhe 15 cm në ato kanë një korridor që shkon në njërën anë të palmave, do të jetë rreth 7 cm i lartë dhe është mbi nivelin e palmave dhe tha korridori po më ngre menjëherë pranë dy palmave, kështu që pyetja ime është nëse A janë rrënjët të afta për të ngritur këtë korridor, pasi që në shikim të parë dhe sipërfaqësisht duket kështu? Dhe nëse ka mundësi, çfarë rekomandoni të bëj? Ju faleminderit shumë dhe përshëndetje.

  1.    Monica Sanchez dijo

   Përshëndetje Julian.
   Pesëmbëdhjetë centimetra është pak. Ata nuk thyejnë tokë ose tuba, por nuk rekomandohet t'i mbillni kaq afër tokës, sepse rrënjët mund ta heqin atë. Për t'ju dhënë një ide, pak a shumë, diametri i topit të saj rrënjor është dy herë më i madh se diametri i trungut të tij.

   Unë rekomandoj ose mbjelljen e palmave pak më larg, ose lëvizjen e rreshtit nëse është e mundur. Por unë nuk mendoj se ato do t'ju shkaktojnë shumë më tepër telashe.

   Një përshëndetje.

 13.   Margarita dijo

  Kam mbjellë dy palma mbretërore në oborrin tim, e cila nuk është aq e madhe. Gjatë një vizite në shtëpinë e disa miqve, pashë ata që kanë në kopshtin e tyre të gjerë. Ata ishin të gjatë rreth 18 ose 20 metra, dhe të them të drejtën kisha frikë se ndërsa ata u rritën aq më shumë, ata më vonë mund të binin në shtëpinë time. Unë jetoj në një zonë tropikale ku uraganet janë të shpeshta vit pas viti. Të dy palmat po rriten mbretërorë dhe shumë të lumtur sepse i ujit me bujari. Nuk dua t'i heq ato ... Faleminderit për komentin tuaj.

  1.    Monica Sanchez dijo

   Përshëndetje Margie ose Përshëndetje Margarite.
   Palmat tropikale siç është palma mbretërore janë rezistente ndaj uraganeve. Ata duhet të jenë nëse duan të mbijetojnë.
   Duhet të jeni të kujdesshëm vetëm nëse ato janë mbjellë në tokë për dy ose dy vjet ose më pak, duhet t'i mbërtheni në aksione të ankoruara mirë në tokë (me beton). Por atëherë kjo është ajo.
   Një përshëndetje.

 14.   Maricela Macias Arreola dijo

  Përshëndetje. Unë kam një palmë nga India. dha tufa me shumë arra kokosi. ato janë dukshëm të shëndetshme dhe uji dhe pemët kanë shije të mirë; por pas ditësh prerje kokosi fillon të kalbet nga baza. Cili është problemi që keni?

  1.    Monica Sanchez dijo

   Përshëndetje Maricela.
   Normalshtë normale që frutat të kalbet ndërsa kalojnë ditët, pasi që pasi nuk janë të bashkangjitura në bimë nuk mund të ushqehen më prej saj.
   Një përshëndetje.

 15.   Hënë dijo

  Pershendetje, une kam nje palme 3 vjecare, e mbolla ne nje park ku kam bar, verejta qe ishte bere ne nje ane, cfare mund te beja per ta bere te forte ??? mund te bjere ?? Faleminderit

  1.    Monica Sanchez dijo

   Përshëndetje Selene.
   Jo, nuk mendoj se do të bjerë. Gjithsesi, duke qenë i ri mund të vendosni një mësues-ose disa- dhe ta mbani atë pranë tyre.
   Një përshëndetje.

 16.   Hernán Alfredo Perez dijo

  Mirëmëngjesi Monica, kam disa Roystonea Regia të mbjella për më shumë se 15 vjet, javën e kaluar njëri prej tyre paraqiti një prirje të lehtë dhe më vonë dy ditë më vonë ajo u shemb, ajo u thye nga baza e saj, duke lënë vrimën si kur nxirret një dhëmb. Kur kontrolloni rrënjën e saj, nuk u gjetën shenja të kafshëve si weevils ose komitete, megjithatë brendësia ishte e dashur në bazë, por pjesa tjetër e trupit ishte e shëndetshme. Çfarë mund ta kishte sulmuar atë?
  Ju faleminderit.

  1.    Monica Sanchez dijo

   Përshëndetje Hernán.
   Kur ndodhin këto gjëra pothuajse "të pashpjegueshme", fajtori zakonisht është një kërpudhat. Cila? Tashmë është më e vështirë, sepse ka shumë.
   Si një masë parandaluese, unë rekomandoj trajtimin e atyre me fungicide sistemike. Derdhni dozën në një enë ujitje dhe lagni tokën mirë.
   Një gjë tjetër që mund të bësh, për të mbuluar të gjitha frontet, është të marrësh tokë diatomace, i cili është një insekticid (dhe pleh) i fuqishëm. Doza është 30 gram për çdo litër ujë.
   Një përshëndetje.

 17.   mirna peñafiel varas dijo

  Përshëndetje atje! Pyetje: sa larg këshillohet të vendosni një palmë nga dera e shtëpisë?
  Kur transplantoni një palmë të madhe, çfarë mund të bëhet për të parandaluar rritjen e rrënjëve?
  Shumë falemnderit

  1.    Monica Sanchez dijo

   Përshëndetje Mirna.
   Rrënjët e palmës nuk janë invazive. Mund ta vendosni rreth 3 metra larg shtëpisë, por kryesisht në mënyrë që gjethet të mos fërkohen me fasadën.
   Kështu që rrënjët të mos rriten, ju mund ta mbështjellni bukën e tokës me rrjetë të errët të hijeve, ose edhe ta mbillni me tenxhere për të kufizuar rritjen e saj.
   Një përshëndetje.

 18.   maria dijo

  Përshëndetje, kam lexuar të gjithë artikullin dhe komentet, por ndihem i hutuar. Meqenëse kam një palmë përpara (nuk kam ide se çfarë është dhe as pronarët) ajo ka qenë në një lule për më shumë se 10 vjet dhe arrin në katin e 2-të kështu që duhet të ketë 4 metra në llogaritjen totale me sy. Çështja është se rrënjët thyen të gjithë anën e shtratit, shumë afër për të ngritur dyshemenë dhe në rastet më të mira, në anën tjetër, ata kaluan shtratin x poshtë. Unë nuk e di se si të luftoj ato rrënjë, sepse ato janë shumë të trasha dhe tani që unë jetoj këtu dua të rregulloj pak fasadën, por nuk dua të heq pemën, thjesht të ndaloj rritjen e rrënjëve dhe të rindërtoj shtrat lulesh Më jepni disa këshilla ju lutem. Faleminderit

  1.    Monica Sanchez dijo

   Pershendetje Maria.
   Rrënjët e palmës nuk janë invazive. Por nëse ato mbillen shumë afër (centimetra) me një tokë ose ndërtim tjetër kur rriten, ata mund ta heqin atë.

   Për ta parandaluar atë nga vazhdimi i rritjes, unë do të rekomandoja të mos kujdesesh për të, domethënë të mos e ujitësh ose fekondosh. Një gjë tjetër, megjithëse kërkon shumë më shumë përpjekje, do të ishte të gërmoni llogore me rreth 50 cm rreth e rrotull trungut dhe t'i mbushni ato me një përzierje rëre dhe çimentoje (3 pjesë rërë në 1 çimento).

   Një përshëndetje.

 19.   Elizabeta dijo

  Përshëndetje!… Po lexoj të gjitha komentet dhe shoh që mund të ketë një zgjidhje për mua dhe palmën time….!. Unë kam një pemë pishe të mbjellë nga fara buzë pishinës. Sot ajo do të jetë e gjatë rreth 7 metra e lartë dhe ka një sipërfaqe toke prej rreth një metër katror pa bimë të tjera. Kam vërejtur disa ditë më parë që pishina u plas rreth 80 cm nga baza e palmës, (është tekstil me fije qelqi.). Unë dua ta mbaj atë pemë sepse ajo ka një vlerë të rëndësishme për mua ... a ka ndonjë mundësi? Faleminderit!!

  1.    Monica Sanchez dijo

   Përshëndetje Elisabet.
   Rrënjët e palmave nuk janë pushtuese, por është e vërtetë që nëse ato mbillen shumë afër burimeve të ujit, speciet më të forta, siç është pindo, mund të shkaktojë një problem kaq të çuditshëm. Edhe ashtu, do të befasohesha shumë nëse palma do të kishte qenë përgjegjëse për plasjen e pishinës.

   A ka pemë rreth pishinës ose në një distancë më pak se 20 metra? Ka shumë që kanë rrënjë pushtuese, të tilla si Ficus, shkëlqyeshëm ose Tabebuia.

   Një përshëndetje.

 20.   Philippe Gandibleu dijo

  Përshëndetje Monica, disa muaj më parë, gruaja ime dhe unë blemë një shtëpi të vogël në Ishujt Kanarie. Isshtë një palmë (Phoenix canariensis) rreth 2/3 metra nga shtëpia. Aty pranë, ka një oborr spanjol që është i ndarë në dysh. A mund të jetë faji i rrënjëve të palmës? Nga ana tjetër, ish-pronarët kanë pasur një problem përmbytjeje sepse tubat e gropës u mbyllën. A mund të jetë edhe faji i rrënjëve të palmës? Fqinjët tanë ankohen se rrënjët po shtyhen kundër murit ndarës të pronës dhe po shkaktojnë dëme në gropën e gypit të tyre. Çfarë na këshilloni? Me nderime, Philippe.

  1.    Monica Sanchez dijo

   Përshëndetje Philippe.
   Rrënjët e palmave nuk janë pushtuese, por për të shmangur problemet ato duhet të mbillen pak larg shtëpisë, veçanërisht kur flasim për një palmë kanariane, e cila duhet të ishte vendosur rreth 5 metra larg.

   Akoma, ka ndonjë pemë afër? Unë pyes sepse ka shumë, si Ficus, që kanë rrënjë shumë të forta dhe shpesh mbillen në kopshte.

   Një përshëndetje.

   1.    Philippe Gandibleu dijo

    Pershendetje Monica,

    Faleminderit për përgjigjen tuaj të shpejtë. Fatkeqësisht, nuk ka pemë të tjera pranë palmës që tashmë ka një lartësi prej 6/7 metrash. Ka vetëm një bougainvillea dhe dredhkë. Një përshëndetje e përzemërt. Philippe

 21.   Alcides Pilco dijo

  Përshëndetje, unë do të doja të mbillja rreth 5 palma të llojit tifoz në një distancë prej 4 metrash midis tyre në pjesën e përparme të tokës sime, biznesi, por ekziston një matricë e tubave të ujit rreth 2 metra të thellë nga ku do të mbjell pemët e palmës. A këshillohet të mbillen palmat e mia atje?

  1.    Monica Sanchez dijo

   Përshëndetje Alcides.
   Ju nuk do të keni probleme. Sistemi rrënjor i pëllëmbëve të tifozëve zë një sipërfaqe rreth 1m të gjerë me rreth 60cm të thellë.
   Një përshëndetje.

 22.   sebastipan dijo

  Përshëndetje Monica!, Bleva disa palma phoenix canariensis që erdhën dyfish në tenxhere, fillimisht mendova se ishin xhuxh phoenix robellini, por kur kuptova se ato janë canariensis, me sa duket ato do të rriten me një trung shumë të gjerë për një tenxhere. Pyetja është: a këshillohet t’i lini në një tenxhere si kjo, a do të kontrollohet rritja e tyre apo trungu do të jetë shumë i gjerë për një tenxhere, a do të ishte e këshillueshme që t’i ndani gjatë transplantimit të tyre?
  Faleminderit!
  Përshëndetje!

  1.    Monica Sanchez dijo

   Përshëndetje Sebastian.
   Pëllëmbët e ishullit Kanarinë nuk bëjnë mirë në tenxhere. Me kalimin e viteve ata i zënë të gjitha, ato rriten mirë, por vjen një kohë kur hapësira në dispozicion mbaron dhe bimët së pari ngadalësojnë rritjen e tyre, pastaj ato dobësohen dhe më në fund vdesin.
   Në rastin ideal, zhvendosi ata në tokë sa më shpejt të jetë e mundur, pa i ndarë, pasi që të rriten së bashku rrënjët e tyre do të jenë ndërthurur dhe ndarja e tyre me siguri do t'u shkaktojë atyre më shumë se një problem.
   Një përshëndetje.

 23.   Fernando Esteban La Rocca dijo

  Përshëndetje, unë duhet të transplantoj një pemë pishe (yagrus romanzoffiana) rreth 7 metra të lartë, sa e thellë duhet të jetë pusi që rrënjët të dalin të plota? Faleminderit shume.

  1.    Monica Sanchez dijo

   Hi, Fernando.
   Me rreth 60 cm do të jetë më se e mjaftueshme.
   Një përshëndetje.

 24.   marisabel dijo

  Përshëndetje!!! Do të doja të dija se çfarë mund të bëj me një palmë që kemi përpara shtëpisë sonë, kanë kaluar 7 ose 8 vjet që kur e kemi mbjellë, mendojmë se erërat e forta e bënë bimën të lëvizte, e lidhëm disa muaj më parë por akoma po lëviz, jo nuk dimë çfarë të bëjmë ???

  1.    Monica Sanchez dijo

   Përshëndetje Marisabel.
   Normalshtë normale që, nëse fryn erë e fortë, trungu i palmës lëviz pak.
   Nëse tashmë keni qenë në tokë për 7-8 vjet, nuk do të duhet të bini. Sidoqoftë, si e mbajtët atë? Ndoshta do të ishte interesante të bësh një vrimë në secilën anë të paktën 50 cm, të gozhdosh një kunj të gjatë hekuri, të mbushësh vrimën me beton (3 pjesë zhavorri ose rërë ndërtimi + 1 çimento) dhe pastaj të bashkosh pemën e palmës në ato kunje me tela.
   Një përshëndetje.

 25.   Lavdi e Besnikut dijo

  Përshëndetje, në oborrin e shtëpisë sime në një metër katror pa dysheme një palmë filloi të rritet që më bëri shumë të lumtur sepse dukej bukur pak, kjo ishte 8 vjet më parë, në mënyrë sporadike një kopshtar do të vinte dhe të hiqte degët e thata, por ajo vazhdoi të rritet në mënyrë joproporcionale në mënyrë që të ketë një lartësi prej 12 15 M ME SHUME OSE PAK nuk është e lehtë të shkosh për të prerë personelin e thatë, të specializuar duhet të vijnë për ta bërë atë dhe është e shtrenjtë, përveç hyrjes në oborrin tim nxirrni gjethet në rrugë çdo herë që kujdeset për të është shumë e vështirë së bashku me faktin se është e bashkangjitur në pronën e fqinjit, unë nuk shoh dëmtime në dyshemenë e oborrit tim, por jam i shqetësuar për muret e fqinjit tim ... toka e tij është më e ulët se e imja, kështu që baza është pëllëmba ime është në murin e tij. Unë dua ta heq atë, sepse është ekonomikisht e vështirë për mua ta mbaj dhe sa jopraktike është, pendohem që nuk i kam parashikuar të gjitha këto dhe nuk e kam lënë të rritet në oborrin tim, pëllëmbët e ngjashme pranë shtëpisë sime janë gjysma e madhësisë së tyre ose më pak dhe mendova se do të ishte kështu. Nëse nuk e hiqja atë dhe preja bagazhin në gjysmë, a do të kishte mundësi që ai të rikrijojë vrima dhe do të qëndrojë më i ulët në mënyrë që një kopshtar ta mbajë atë për mua pa rrezikon një aksident? Faleminderit per vemendjen.

  1.    Monica Sanchez dijo

   Përshëndetje, Gloria.
   Jo, nëse prerë trungun, bima do të vdesë. Palmat, ndryshe nga pemët, nuk mund të mbijnë nga poshtë, pasi udhëzuesi i tyre i vetëm i rritjes është në syth. Pa sythin, ata nuk mund të jetojnë.

   Sidoqoftë, ata nuk janë të aftë të thyejnë mure

   Një përshëndetje.

 26.   Viktor Hugo Cortés dijo

  Trungu i një pëllëmbë Manila ka copa në rritje. Eshte normale? A mund të hyjnë patogjenë atje që mund ta thajnë? A mund të aplikoj ndonjë fungicid në ato "plagë"?
  Falënderim

  1.    Monica Sanchez dijo

   Përshëndetje Viktor Hugo.
   Trungu i merillit Veitchia është i unazuar. Nuk e di nëse i keni parasysh ato “unaza” apo vetë plagët. Nëse është kjo e fundit, po, ju mund të aplikoni fungicid për ta parandaluar atë.
   Një përshëndetje.

 27.   ester dijo

  Përshëndetje, unë kam në kopsht një pemë kokosi me përafërsisht 7 metra të lartë, bima është 12 vjeç, është tre metra nga shtëpia ime, kam frikë se do të më bjerë dhe shkatërrojë shtëpinë time, kam dëgjuar se në një anë Brazili që pemët e kokosit krenare vdesin ngrihen në këmbë, është e vërtetë?

  1.    Monica Sanchez dijo

   Përshëndetje Ester.
   Nëse shtëpia është prej betoni, asgjë nuk do të ndodhë.
   Gjithsesi, mos u shqetësoni sepse pemët e kokosit mund të jetojnë një shekull ... dhe madje edhe më gjatë. Dhe po, ata zakonisht e bëjnë atë në këmbë. 🙂
   Një përshëndetje.

 28.   miguel garcia i hollë dijo

  Unë kam një palmë rreth 10 vjeç, e mbolla në tokë dhe përreth saj bëra një mbjellës të rrumbullakët rreth 40 centimetra të lartë dhe rreth 30 cm nga palma, vendosa të heq mbjellësin por befasia ime është që rrënjët jashtë vrimës së tokës ku është mbjellë, ata janë rritur rreth 15 cm në vrimën që kishte mbjellësin rreth perimetrit të saj.
  Pyetja ime është nëse ato rrënjë që nuk janë nën tokë, a mund t’i pres ato që të mos shihen aq shumë.

  1.    Monica Sanchez dijo

   Përshëndetje miguel.
   Jo, nuk rekomandoj heqjen e tyre, pasi mund ta dobësoni shumë dhe madje ta humbni.
   Kjo mund t'ju ketë ndodhur sepse terreni është i cekët. Gjithashtu i ka ndodhur një palme të një shoku.
   Ajo që mund të bësh është të përhapësh papastërti rreth tij, megjithëse mund të mos duket mirë në nivelin estetik
   Një përshëndetje.

 29.   MARIA MAR FERNANDEZ LOPEZ dijo

  pershendetje Unë kam një pëllëmbë tifozi të bashkangjitur në bordurën e pishinës time të linjës, tani astarja po hapet dhe ata më thonë se është për shkak të palmës, ata më kishin thënë në kohën e tyre kur e mbollëm se asgjë nuk po ndodhte, por tani ata më thonë se Ai po kërkon ujë dhe kjo është arsyeja pse pishina do të prishet.

  1.    Monica Sanchez dijo

   Palmat nuk kanë rrënjë mjaft të forta për të thyer ndonjë gjë.
   Rrënjët e saj janë sipërfaqësore.

 30.   MARIA MAR FERNANDEZ LOPEZ dijo

  nëse një palmë tifoze pritet ... dhe një copë trungu mbetet ... a vdesin rrënjët e saj?

  1.    Monica Sanchez dijo

   Përshëndetje Maria Mar.
   Po. Palmat kanë vetëm një udhëzues të vetëm për rritjen (këtu del fleta e re). Nëse pritet, vdes.
   Një përshëndetje.

 31.   Ivan salcedo dijo

  Mirëmëngjes, unë dua të mbjell një palmë mbretërore Roystonea regia në pjesën e jashtme të shtëpisë sime. Muri është rrethues, a mund t'i mbjell ato 60 centimetra nga ajo strukturë pa pasur probleme? Sa kohë duhet që këto pëllëmbë të marrin lartësinë e tyre të plotë

  1.    Monica Sanchez dijo

   Pershendetje Ivan
   Po, nuk ka probleme.
   Nëse kushtet janë të përshtatshme, mund të duhen 7-8 vjet për të arritur lartësinë e plotë.
   Një përshëndetje.

 32.   angela romero dijo

  Mirëdita, unë kam një palmë të vërtetë prej rreth 3 metrash në një maseton, milingonat pushtojnë gjethet e saj, depozitojnë vezët e tyre në to, duke e kalbur gjethen, çfarë mund të bëj, pa e keqtrajtuar bimën? apo çfarë të përdorësh për të vrarë milingonat pa e keqtrajtuar palmën? Unë kam derdhur ujë me sapun në bagazhin, unë kam për të kaluar fibra me sapun për të hequr vezët e tepërta, por unë nuk mund t'i japë fund problemit. Faleminderit shume per vemendjen tuaj.

  1.    Monica Sanchez dijo

   Përshëndetje Angela.
   Unë ju rekomandoj që të shikoni për mollëza aphids, pasi këto dy dëmtues shpesh "thërrasin" milingonat. Nëse e keni, trajtojeni atë me insekticide specifike (mete anti-mollë dhe anti-aphids) që do të gjeni për shitje në çerdhe.

   Do të ishte gjithashtu e këshillueshme që të ndryshoni tenxhere nëse nuk e keni transplantuar kurrë, pasi kur rrënjët mbarojnë hapësirën, bima dobësohet.

   Një përshëndetje.

 33.   Ilean Contreras Zuniga dijo

  Mirëmëngjesi, kam një palmë (nga të cilat ka ferra nuk e di se çfarë lloj), e kam për rreth 9 vjet. Hapësira ku është mbjellë është e vogël (1.20 e gjatë me 55 e gjerë), trungu i tij ka përmasa 56 cm, unë po heq gjethet që shëmtohen, por është pranë një rezervuari eptik. Mund të më sjellë telashe. Rezervuari është bërë prej çimentoje. Faleminderit

  1.    Monica Sanchez dijo

   Përshëndetje Ilean.
   Në parim jo, por kjo do të varet nga speciet e palmës.
   Nëse është një Feniks ose një Sabal, ajo hapësirë ​​do të jetë shumë e vogël.
   Na dërgoni nëse doni një foto tek tonë facebook dhe ne ju themi.
   Një përshëndetje.

 34.   MariCarmen G. dijo

  Përshëndetje,
  Ne duam të mbjellim 3 pëllëmbë mbretërore me një ndarje ndërmjet tyre prej 1.5m, a është ndarja e saktë?
  Në 3 metra larg tyre ka një pishinë dhe dyshemeja që ne do të vendosim në atë zonë është mermer travertin dhe ideja jonë ishte të lëmë disa vrima prej 70 ose 80 cm. diametër për të mbjellë palma në to, a do të kishte ndonjë problem me tokën kaq afër? Apo me pishinën?

  Shumë falemnderit.
  Një përshëndetje.

  1.    Monica Sanchez dijo

   Përshëndetje Mari Carmen.
   Shtë më mirë të lini një distancë ndarje prej rreth 2 metra. Mendoni se trungu është i trashë, dhe gjethet janë të gjata.
   Me pishinën nuk do të ketë problem, por ato duhet të kenë të paktën 1 metër në diametër të tokës. Tani thellësia 70-80cm është mirë.
   Një përshëndetje.

 35.   Rodrigo franko dijo

  Përshëndetje Monica. Unë kam një shqetësim të madh, pasi që pavarësisht se kam lexuar të gjitha komentet e mëparshme, kam dyshime për pëllëmbët e mia pasi ato janë palma të vërteta, (mendoj se ekziston një nga klasat më të mëdha dhe më të gjera), ato janë afërsisht 15 vjeç dhe rreth 10 metra . i lartë ... Por fakti është se njëri prej tyre është në një brez të ngushtë kopshti prej rreth 80 cm. e cila është vetëm gjerësia e pëllëmbës dhe është jashtëzakonisht afër algiberit (cisternës së betonit) dhe murit pa asnjë tolerancë fare, vetëm drejt anëve ... Shqetësimi im është nëse jam aq shumë i ngushtë sa mund të thyejë algjezin dhe murin, shoh k rrënjët rrinë nga toka drejt anëve që ekspozohen ...
  Faleminderit per vemendjen tuaj….!!!

  1.    Monica Sanchez dijo

   Përshëndetje Rodrigo.
   Rrënjët e palmave - asnjë prej tyre - nuk janë invazive, problemi lind kur ato mbillen në hapësira shumë të vogla ose, si në rastin tuaj, hapësira shumë të ngushta për ta.

   Tani, bima juaj është tashmë e rritur, që do të thotë se vështirë se do t'ju shkaktojë probleme pasi shkalla e rritjes së saj ose do të ndalet, ose do të ngadalësohet shumë.

   Një përshëndetje.

 36.   Natalia dijo

  Përshëndetje atje! Unë dua të vendos 2 palma tifozësh në buzë të pishinës, unë kam më shumë se 1 MT midis buzës së pishinës dhe dajres, por tubat nga kullimi i pishinës thjesht kalojnë atje.
  A më këshilloni të kërkoj një vend tjetër apo rrezikoj?

  1.    Monica Sanchez dijo

   Përshëndetje Natalia.
   Unë kam parë pëllëmbët e tifozëve më pak se një metër nga një pishinë, dhe pa shkaktuar dëme.
   Nëse dyshoni ose nuk doni ta rrezikoni, gjeni një faqe tjetër për ta, por nuk mendoj se do t'ju shkaktojnë probleme.
   Përshëndetje dhe gëzuar vitin e ri.

 37.   Ivan dijo

  Hello!
  Unë kam dy palma së bashku në një hapësirë ​​toke. Doja të bëja një kopsht nën to dhe gjeta rrënjët deri në një rreze prej 4 metrash. Ata janë palma mbi 10 vjeç;
  Pyetja ime është. nëse i nxjerr rrënjët e tepërta dhe i lë një metër larg palmës. A rrezikoj të vdesin?
  Faleminderit shumë për përgjigjen

  1.    Monica Sanchez dijo

   Pershendetje Ivan
   Po, ata mund të vdesin. Mendoni se palmat si barëra (gjigande, por barishte), dhe si të tilla ato kanë një sistem rrënjor delikat që nuk mund të përballojë krasitjen drastike.
   Përshëndetje.

 38.   Jaime Galindo Domenech dijo

  Përshëndetje, unë jam Jaime dhe unë kam për të prerë një palmë për shkak të greminë unë isha 21 vjeç dhe kjo na dhemb shumë, rrënjët janë në një thellësi prej rreth gjashtë inç nën tokë dhe unë do të doja të di nëse mundem mbillni një të vogël në majë duke menduar se ndërsa njëri rritet tjetri do të kalojë duke u kalbur dhe duke i lënë vendin falënderimeve të reja shumë

  1.    Monica Sanchez dijo

   Hi James.

   Po, mundeni, por së pari ju rekomandoj të prisni pak, një ose dy muaj, për të shmangur rreziqet.

   Përshëndetje!

 39.   GABRIELA dijo

  Pershendetje kam nje palme dhe dua te di nese rrenjet e saj ndikojne ne bime te tjera qe jane nga ana e saj… ne rritjen e saj (SHEMBULLI nje ROSAL)?

  1.    Monica Sanchez dijo

   Përshëndetje Gabriela.

   Jo mos u shqeteso. Ju mund të mbillni shkurre trëndafili afër tyre (dhe në të vërtetë, pothuajse çdo lloj bime) pa problem.

   Përshëndetje.

 40.   Sergio dijo

  Mirëmëngjes, si mund t'i fsheh ose eleminoj rrënjët që dalin nga palma. Ai është 12 vjeç, është i gjatë 4 ose 5 metra dhe është turp sa i shëmtuar po kalon nga bagazhi në pjesën e poshtme. Faleminderit

  1.    Monica Sanchez dijo

   Përshëndetje Sergio.

   Këto rrënjë ajrore janë normale në shumë pëllëmbë. Për shembull, në Ishujt Kanarie, ata zakonisht përfundojnë duke formuar një "top" ose zgjatim që shkon nga vendi ku këto rrënjë shfaqen në bagazh, normalisht poshtë.

   Ato mund të shfaqen kur po rritet në një tokë jo shumë të thellë, për të qëndruar më mirë të mbështetur.

   Mund të përpiqeni t'i mbuloni me zhavorr (më mirë të mos përdorni tokë, pasi mund të kalbet si rrënjët ashtu edhe trungun), duke u përpjekur të mos e fshehni trungun.

   Përshëndetje!

 41.   Soledad Pedraza dijo

  Unë kam një pëllëmbë hurme mendoj se kemi mbjellë 20 vjet më parë, kjo e bukur është rreth 4 metra e lartë dhe ka një trung rreth 50 cm në diametër. Përreth tij ka gur, çimento dhe tulla dhe çimentoja ka filluar të heq rrënjët e saj. Na vjen keq që e heqim. Nuk e di nëse do të kishte ndonjë mënyrë për të shpëtuar palmën pa ndikuar në strukturën e çimentos?
  Falënderim

  1.    Monica Sanchez dijo

   Përshëndetje vetmia.

   Sa larg është trungu nga ajo tokë? A është kjo nëse janë disa centimetra, unë do të rekomandoja të thyeje tokën. Në mënyrë ideale, toka e asfaltuar duhet të jetë një metër nga bagazhi.

   Nëse nuk mundeni, atëherë mund të ngadalësoni vetëm rritjen e bimës, duke mos ujitur kurrë ose fekonduar atë, ose vetëm shumë herë pas here.

   Përshëndetje.

 42.   Simon dijo

  Përshëndetje, unë kam një xhuxh Phoenix Palm që është mbjellë në tokë për afërsisht 10 vjet dhe dua ta heq dhe ta vendos në një tenxhere shumë të madhe. Kjo mund të jetë? Trungu është vetëm 1mt por është i bukur. Sa kohë do të matet rrënja e saj përafërsisht? Faleminderit

  1.    Monica Sanchez dijo

   Përshëndetje Simon.

   Mund të bëhet, por nëse ka qenë në tokë për dhjetë vjet, ajo do të rrënjoset mirë. Ju do të duhet të bëni llogore me thellësi 60cm dhe rreth 40-50cm nga bagazhi për të qenë në gjendje ta hiqni atë me sa më shumë rrënjë të jetë e mundur.

   Përshëndetje.

 43.   Janina dijo

  Përshëndetje, unë kam një kunj 1 metër nga pishina dhe ajo theu buzë. Unë duhet ta heq atë apo ka ndonjë zgjidhje tjetër?

  1.    Monica Sanchez dijo

   Përshëndetje Yanina.

   Për kuriozitet, a ka ndonjë pemë afër? Pisha, jews, Ficus, selvi, ...? Megjithëse janë dhjetë metra larg, këto bimë mund të shkaktojnë probleme.

   Unë po ju pyes sepse rrënjët e palmës zakonisht nuk e thyejnë atë lloj gjëje. Por nëse nuk ka asgjë përreth, atëherë nëse palma nuk është shumë e madhe, mund të shikoni për ta nxjerrë dhe për ta mbjellë më larg.

   Përshëndetje.

 44.   Alexander dijo

  Faleminderit shumë për informacionin. Unë kam një palmë 4-vjeçare dhe rrënjët ishin shumë të dukshme. Ka një lartësi prej 4 metra kërcell plus lartësinë e gjetheve të saj. Ajo është mbjellë pranë një muri ndarës dhe unë kisha frikë se mund të kthehej në anën e fqinjit dhe të krijonte një katastrofë. Për komentet e tij mbi rrënjët jam pak më i qetë. Faleminderit

  1.    Monica Sanchez dijo

   Përshëndetje Alejandro.

   Veryshtë shumë, shumë e vështirë për një palmë të shkaktojë probleme. Për sa kohë që ka hapësirën e saj, është praktikisht e pamundur që ajo të thyejë mure, dysheme dhe / ose tuba, pasi nuk ka forcën e nevojshme për ta bërë këtë.

   Përshëndetje.

 45.   Natalia dijo

  Përshëndetje, sot ata vendosën një palmë peme 5 metrash Unë do të doja të dija se çfarë kujdesi duhet të bëja Unë jetoj në një zonë të re afër një kodre ku rriten shumë barëra të këqija ata më dhanë jetesën dhe era më jep ballë për aty ku kam pemën e palmës që do të doja, ata më thanë se e lë të lidhur për një kohë derisa të ngjitet mirë në tokë, për sa kohë duhet ta lë, gjethet nuk janë fare të hapura kur gjethet shpërndahen mirë? dhe çfarë ujitje duhet të bëj? Unë mbolla bar dhe ajo u rrit pjesërisht, pjesët e tjera vdiqën. Tani unë do të ndryshoj në tokë të zezë me plehrash dhe do t'i përziej në mënyrë që t'i bëjë mirë palmës, a do ta bëjë atë mire ???? Nuk di asgje per kopshtarine e palmave por do te doja te me jepni mendimin tuaj kur duhet te heq telet dhe sa here te ujis eshte vend me ere dhe shume i ftohte ne dimer ku jetoj dhe në verë nxehtësia dhe era ekstreme. era ndiqet dhe shumë

  1.    Monica Sanchez dijo

   Përshëndetje Natalia.

   Ju duhet të lini gjethet të lidhura për 20 ditë më së shumti.
   Bari ka nevojë për më shumë ujë sesa palma, prandaj është më mirë të hiqni atë pranë trungut.

   Ju mund të filloni ta paguani atë brenda një muaji, kur është më mirë.

   En Ky artikull ju keni shenjën e kunjit.

   Përshëndetje.

 46.   Natalia dijo

  Dhe faleminderit shumë për informacionin që është shumë e dobishme Unë do të doja të isha në gjendje të bisedoja për palmën time dhe t'ju dërgoja foto në mënyrë që ta shihni atë dhe të më drejtoni nga ajo palmë dhe një tjetër që është e vogël dhe nuk u rrit kurrë emaili im. Faleminderit

 47.   Eugenio dijo

  Përshëndetje. Unë kam një palmë që është rreth 30 vjeç. Çështja është se 5 metra rreth tij nuk rritet asgjë sepse rrënjët e saj sipërfaqësore dhe kokitoset në rënie e bëjnë tokën të bëhet si çimento. Unë heq tokën, unë sienbro bar dhe në një kohë të shkurtër ajo thahet sepse nuk ka forcë. Çfarë mund të bëj pa pasur nevojë të heq palmën? Verdsa më shkatërron të gjithë lëndinën.

  1.    Monica Sanchez dijo

   Pershendetje Eugenio.

   A jeni i sigurt se është për shkak të rrënjëve të palmës? Sepse në hotele dhe ferma ka palma në lëndinë (diçka që është problem, sepse lëndina kërkon më shumë ujë sesa palma).

   Mund të përpiqeni të fekondoni tokën ku dëshironi të mbillni lëndinën, për të parë nëse ka nevojë për lëndë ushqyese. Çdo pleh lëndinë do të bëjë.

   Përshëndetje.

 48.   Santiago dijo

  Përshëndetje atje!

  Informacion i shkëlqyer, shumë i saktë dhe i dobishëm.
  Ju faleminderit.

  1.    Monica Sanchez dijo

   Më vjen mirë që të pëlqen, Santiago.