Si të kujdeseni për Phoenix dactylifera ose hurmën

Mbjellja e palmës së hurmës

Palmat janë lloji i bimëve që nuk lodhesh ti shikosh. Trungu i tyre i hollë, i kurorëzuar nga gjethe që mund të jenë në majë ose në formë tifoz, i kanë bërë ata një nga më të njohurit. Por nëse do të duhej të thonim se cila është specia më e rëndësishme për njerëzit, me siguri shumë prej nesh do ta thoshin atë Phoenix dactylifera, shumë më mirë i njohur me emrin e bankës së datës.

Ka një ritëm të shpejtë të rritjes, jep një hije të lehtë, por të këndshme dhe, gjëja më interesante është se ajo jo vetëm që i reziston thatësirës por është një bimë që praktikisht ajo mund të kujdeset për veten e saj nëse mbillet në tokë. Për të gjitha këto arsye, ne do t'i kushtojmë një artikull të veçantë.

Origjina dhe karakteristikat e Phoenix dactylifera

Pamje e petioles dhe gjembave të palmës së hurmës

La Phoenix dactylifera, e cila merr emrin e hurmës, támara, feniksit, palmës së hurmës ose palmës së zakonshme, është vendas në Azinë Jugperëndimore dhe Afrikën e Veriut dhe e natyralizuar në Ishujt Kanarie. Karakterizohet nga arritja e një lartësie deri në 30 metra, dhe një trashësi e trungut me diametër midis 20 dhe 50cm.. Gjethet e saj janë pendore, me gjemba, me gjatësi ndërmjet 1,5 dhe 5 metra, të përbëra nga broshura të gjata 10-80cm, me një ngjyrë të shkëlqyeshme.

Lule janë grupuar në tufë lulesh shumë të degëzuara, të ngritura që dalin nga spathes kafe midis gjetheve në pranverë. Frutat, të prodhuara nga ekzemplarët 12-15 vjeç, janë manaferra të zgjatur-vezak të gjatë 3 deri në 9 cm., portokalli në fillim të zhvillimit të tij dhe gështenjë e kuqe kur mbaron maturimi. Brenda ka fara elipsoid nën-cilindrike prej 2-3cm me 0,5-1cm.

Shkalla e rritjes së saj është e shpejtë, duke u rritur rreth 30-40cm në vit. Cfare ka me shume, jetëgjatësia e tyre është shumë e gjatë, deri në 300 vjet.

Çfarë kujdesi kërkon hurma?

Pamje e gjetheve të bukura kaltërosh të palmës së hurmës dhe frutave të saj

Dëshironi të keni një palmë hurme në kopshtin tuaj? Nëse po, bëni kujdesin e mëposhtëm:

Vend

Shtë një bimë që duhet të vendoset në një ekspozim me diell. Meqenëse ka ferra, është shumë e rëndësishme të mos e vendosim pranë zonave të kalimit, pasi mund të dëmtojmë shumë veten.

Ujitja

Nuk ka nevojë për shumë ujë. Gjatë muajve të ngrohtë, dy lotime javore do të jenë të nevojshme, dhe pjesa tjetër e vitit një në javë do të jetë e mjaftueshme.

pajtimtar

Nga fillimi i pranverës deri në fund të verës / fillimi i vjeshtës, rekomandohet shumë që ta paguani atë Plehra organikë, ashtu si pleh artificial ose plehu. Po kështu, Mund të shtojmë lëvoret e vezës dhe bananes, llumin e çajit,… Unë kam një mik që fekondon palmat e tij edhe me gjethet e perimeve që nuk janë më të ngrënshme, dhe më duhet të them se ata kanë një kopsht mbresëlënës.

Sigurisht, nëse do ta kemi në një tenxhere, duhet të përdorim plehra të lëngshëm për të shmangur pengesat sistemi i kanalizimeve të ujit.

unë zakonisht

Nuk është kërkuese. Mund të rritet në të gjitha llojet e tokave, pavarësisht nëse ato janë gur gëlqeror apo ranor.

Koha e mbjelljes ose transplantimit

Gjatë pranverës, kur rreziku i ngricës ka kaluar.

Shumëzimi

Mbillni hurmat sapo t’i vini në mënyrë që të mbijnë shpejt

fara

Nëse duam të kemi një kopje falas të një palme hurme, do të na duhet vetëm të ecim nëpër një nga rrugët e qytetit ose qytetit tonë dhe zgjidh disa data. Një tjetër mundësi që kemi është t'i blejmë ato në një supermarket ose shitës ushqimesh organike.

Sapo t’i kemi, Ne do të heqim predhën dhe do t'i pastrojmë tërësisht me ujë. Atëherë do t'i mbjellim në një vatër (tenxhere, gotë kos, enë qumështi, ... çfarëdo që kemi më afër) me substrat të kulturës universale të përzier me 30% perlit dhe ujë.

Ata do të mbijnë pas 1-2 javësh në një temperaturë prej 20-25ºC.

I ri

Palma e hurmës është një nga palmat e pakta që prodhojnë pinjollë. Këto mund t’i ndajmë nga bima mëmë gjatë pranverës, ose vjeshtë nëse jetojmë në një zonë me një klimë të butë. Për ta bërë këtë, ajo që do të bëjmë është të gërmojmë llogore rreth 40 cm të thella rreth pinjollit që duam, dhe pastaj do ta ndajmë atë me një sharrë dore të vogël të dezinfektuar më parë me alkool të farmacisë.

Përfundimisht, ne do ta impregnojmë bazën me hormone rrënjosëse, do ta mbjellim në një tenxhere me mjedis të rritjes dhe do ta ujitim.

Nëse gjithçka shkon mirë, ajo do të lëshojë rrënjë të reja pas 1-2 muajsh.

Plagët dhe sëmundjet

Gryka e kuqe e palmës në një gjethe palme

Dëmtuesit

 • Greminë e kuqe: është një brumbull (shih imazhin e sipërm) që bën që gjethet të thahen si pasojë e formimit të galerive brenda rachis. I vetmi trajtim mesatarisht efektiv është parandalimi, i cili duhet të bëhet gjatë gjithë muajve të ngrohtë me Chlorpyrifos. Nematodat gjithashtu mund të ndihmojnë (ato janë krimba mikroskopikë që janë për shitje në çerdhe dhe dyqane të specializuara), dhe ndoshta tokë diatomace.
 • paysandisia: është një tenjë larvat e së cilës ushqehen edhe në pjesën e brendshme të palmës. Nuk ka gjithashtu asnjë trajtim efektiv kurues. Më shumë informacion këtu.
 • Bugs të butë: ato mund të shfaqen në ekzemplarë të rinj, ose në ata që janë të etur. Ata i përmbahen gjetheve, nga ku ushqehen. Ato mund të hiqen me Chlorpyrifos, ose me një shtupë pambuku të zhytur në alkoolin e farmacisë nëse janë të pakta.

Sëmundjet

Nëse mbingarkohen, mund të shfaqen kërpudha, të tilla si Phytophthora, e cila shkakton vdekjen e rrënjëve. Për ta parandaluar atë, duhet të ujitet herë pas here, dhe kurrë mos i lagni gjethet.

Rusticiteti

Mbështet deri në -10ºC, por veçanërisht nëse është i ri, ngricat deri në -4ºC e dëmtojnë pak.

Çfarë është Phoenix dactylifera?

Mbillni pemët tuaja të hurmës në diell të plotë në mënyrë që ato të rriten mirë

Kutia e datave ka disa përdorime, të cilat janë:

 • dekorativ: ose si një ekzemplar i izoluar, në grupe ose rreshtime.
 • i kuzhinës: datat janë të ngrënshme. Ato janë shumë ushqyese, aq sa janë baza e dietës në shumë rajone të Afrikës Veriore dhe Azisë Jugperëndimore. Përveç kësaj, lëngu përdoret për të prodhuar Lagmi, e cila është një pije e vlerësuar shumë nga banorët e oazeve.
 • Për ngjarje të veçanta: në Elche (Spanjë) gjethet përdoren gjatë Palm Sunday.

Cilat janë vetitë medicinale të saj?

Lëngu që nxirret nga frutat e palmës së hurmës, që përdoret si zbutës, përdoret për të trajtuar sëmundjet e traktit respirator, si i ftohti. Nëse nuk na pëlqen shija, mund t’i lagim me qumësht të ngrohtë.

Palma e Elçes

Pamja e Palmës Perandorake, në Huerto del Cura (Elche)

Palm Perandorak. Foto - Wikipedia / Cookie

Në Spanjë jemi jashtëzakonisht me fat që jemi në gjendje të shijojmë disa pemishte me palma. Ndër më të njohurit janë Palmetumi i Santa Cruz de Tenerife, ku rriten speciet tropikale dhe subtropikale, dhe një tjetër është Palmeral de Elche (Valencia). Shpallur si një Trashëgimi Botërore nga UNESCO më 30 nëntor 2000, është vendi ideal për të shijuar bukurinë e disa palmave, veçanërisht të palmave të hurmës.

Atje, ne gjithashtu mund të shohim Palmën Perandorake, një emër që iu dha si haraç për Perandoreshën Isabel de Baviera, e cila vizitoi kompleksin Huerto del Cura në 1894.

A ju pëlqen tregjet e datave? Nëse dëshironi të keni një të tillë, mos hezitoni të vizitoni një çerdhe. Me siguri do ta gjeni atje.


Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.