Phoenix mbështetet

Phoenix reclinata është një palmë shumë dekorative

La Phoenix mbështetet Isshtë një nga palmat e mia të preferuara me shumë kërcell, dhe lehtë mund ta vëreni ndërsa lexoni këtë artikull. Hijeshia e saj mund të krahasohet me atë të Cocos nucifera (pema e kokosit), duke kursyer distancat që po, pasi ato janë dy specie krejtësisht të ndryshme.

Prandaj, nuk është një bimë që, në teori, mund të rritet në vazo për një kohë të gjatë ose në kopshte të vegjël pasi i duhet shumë hapësirë ​​për tu rritur. Tani, dhe e përsëris, kjo është teoria. Realiteti është që ato pinjollë që po dalin mund të hiqen në mënyrë që të ketë një bagazh të vetëm, dhe pasi ky është gjithashtu i hollë sepse ... 😉 A doni ta takoni?

Origjina dhe karakteristikat

Phoenix i mbështetur jeton në Afrikë

Protagonisti ynë është një pëllëmbë vendase në vendet tropikale të Afrikës, Gadishullit Arabik dhe Ishujve Komore, emri shkencor i të cilave është Phoenix mbështetet, megjithëse është e njohur gjerësisht si pëllëmba Senegal ose palma e mbështetur. Siç e kam parashikuar, është multicaule, duke prodhuar kërcell deri në 15 metra të lartë me 30 cm të gjerë. Gjethet janë pendore dhe të lakuara, me një gjatësi prej 2,5 deri në 4,5m me rreth 0,75cm të gjerë. Këto janë me ngjyrë të gjelbër, ose të gjelbër të ndritshme ose të thellë, dhe përbëhen nga petioles 30 cm të armatosur me gjemba të gjata dhe të mprehta në bazë. Kurora ka 20-40 gjethe.

Shtë një bimë dioecious, që do të thotë se ka këmbë femra dhe mashkullore. Lulëzimet e meshkujve janë të verdhë të zbehtë, ndërsa ato femra janë të vogla, globoze dhe të verdhë-jeshile. Fruti ka diametër rreth 2,5cm, është portokalli dhe i ngrënshëm. Kjo brenda përmban një farë të vetme që të kujton shumë atë në kutinë e hurmës, por është pak më e trashë dhe më e madhe.

Duhet thënë që të gjitha pëllëmbët e gjinisë Phoenix hibridizohen shumë lehtë, duke rezultuar në variacione natyrshëm. Pra, nëse doni një të tillë Phoenix mbështetet 'i pastër' duhet të siguroheni që karakteristikat përkojnë pak a shumë me ato që përmenda më lart (padyshim, lartësia, numri dhe gjatësia e gjetheve nuk mund të përkojnë sepse askush nuk shet palma të tilla të rritura, dhe gjithashtu, gjeni ato në kopshte, gjë që është një turp i vërtetë).

Cilat janë kujdeset e tyre?

Gjethet e Phoenix reclinata janë të gjata dhe të pendëzuara

Nëse dëshironi të keni një kopje, ju rekomandojmë që ta siguroni me kujdesin e mëposhtëm:

Vend

Në mënyrë që ajo të rritet mirë, me trungjet e tij të shumtë, është e rëndësishme që ajo të jetë në një hapësirë ​​të gjerë, të paktën 4 metra të gjatë dhe 4 metra të tjerë të gjerë. Sigurisht, duhet të jetë jashtë, në diell të plotë. Shtë e nevojshme t'i jepni dritën e yllit mbret nëse është e mundur gjatë gjithë ditës, pasi nuk toleron gjysmë hije, aq më pak hije.

Tokë

 • kopsht: rritet në të gjitha llojet e tokave, por preferon ato me kullim të mirë.
 • Tenxhere me lule: Nuk është një bimë që duhet të ketë në një tenxhere për një kohë të gjatë, por ndërsa është e re mund të ketë në një me një substrat universal në rritje të përzier me 30% perlit. Ju mund të merrni të parën këtu dhe e dyta këtu.

Ujitja

Isshtë një palmë që i reziston thatësirës mirë, por nëse rritet në një tenxhere ose në një zonë veçanërisht të thatë (siç është Mesdheu i ngrohtë), ajo duhet të ujitet herë pas here. Për t'ju dhënë pak a shumë një ide se sa ta ujitni, ja ku shkoni:

 • Tenxhere me lule: 3 herë në javë në verë dhe çdo 5-6 ditë në pjesën tjetër të vitit.
 • kopsht: gjatë vitit të parë rreth dy herë në javë; Nga e dyta e tutje, rreziqet mund të përhapen. Nëse bien minimumi 350-400 mm / vit pas vitit të tretë, nuk do të ketë rëndësi ta ujitni atë - megjithëse do ta vlerësoni herë pas here ... -.

Shumëzimi

Lulet e Phoenix reclinata grupohen në tufë lulesh

Oneshtë një nga të paktat që ato mund të shumëzohen si me fara ashtu edhe me ndarjen e pinjollëve, ne pranvere. Le të shohim se si të veprojmë në secilin rast:

fara

 1. Gjëja e parë që duhet të bëni është pastrimi i tyre dhe vendosja e tyre në një gotë me ujë për 24 orë.
 2. Ditën tjetër, një tenxhere me diametër 10,5cm është e mbushur me mjedis universal në rritje dhe ujitet.
 3. Pastaj, 2-3 fara vendosen në sipërfaqe, dhe ato janë të mbuluara me një shtresë të hollë të substratit në mënyrë që të mos ekspozohen në diell.
 4. Në fund, ajo ujitet përsëri dhe tenxhere vendoset jashtë, në diell të plotë.

Do të mbin në 1-2 muaj në një temperaturë rreth 25ºC.

I ri

Complicatedshtë e komplikuar por jo e pamundur. Për ta bërë këtë, zgjidhni një pinjoll që ka një madhësi lehtësisht të manipulueshme, prerë atë sa më shumë që të jetë e mundur nga bagazhi i nënës, mbarsni bazën me agjentë rrënjosës shtëpiak dhe mbilleni në një tenxhere me vermikulit (mund ta merrni këtu) lagur më parë.

Mbajtja e substratit me lagështi, dhe tenxhere jashtë në gjysmë hije, bima do të lëshojë rrënjë pas 2 deri në 3 javë.

Krasitja

Nuk është e domosdoshme. Vetëm gjethet e thata, të sëmura ose të dobëta duhet të hiqen në fund të dimrit. Ju gjithashtu mund të hiqni pinjollët nëse nuk doni të ketë ose jo aq shumë, në fillim të pranverës.

Plagët dhe sëmundjet

Isshtë shumë, shumë rezistent, por si të gjitha palmat, dhe veçanërisht ato të gjinisë së tij Phoenix, është e prekshme nga sulmet nga Greminë e kuqe y Arkiv Paysandisia. Nëse jetoni në një zonë ku këto dëmtues janë tashmë të pranishëm, ose ku ekziston rreziku i tyre (nuk ka rëndësi nëse është i ulët), duhet të bëni trajtime parandaluese me imidakloprid ose me këto mjetet juridike.

Simptomat janë:

 • Fibrat që dalin nga bagazhi
 • Fleta e qendrës devijoi
 • Vrima në formë tifozi në gjethe
 • Vrima në bagazh
 • Zverdhja dhe vdekja e shpejtë e gjetheve
 • Dobësimi
 • Mund të lulëzojë në një përpjekje për të lënë një brez të ri para se të vdesë

Rusticiteti

Reziston deri në -7ºC.

Phoenix reclinata është një palmë me vlera të mëdha zbukuruese

Cfare keni menduar Phoenix mbështetet?


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.