Njihuni me Canm Island Palm, një fabrikë perfekte për kopshtin

Palmat kanariane janë bimë endemike të Ishujve Kanarie

Imazh - Wikimedia / Gomar i shkrepur

Protagonisti ynë është një nga bimët që përfshihet më shpesh në projektin urban. Veryshtë shumë e zakonshme të gjesh një ekzemplar në rrethrrotullimet, parqet, dhe natyrisht në Kopshtet Botanike. Njihet me shumë emra, megjithëse një nga më të përdorurit është ai i pemë palme kanarie.

Kjo është një bimë që mund ta shohim shpesh në parqe dhe kopshte në rajone të butë dhe tropikale në të gjithë botën, pasi që jo vetëm që është shumë e adaptueshme, por gjithashtu ka një vlerë shumë të lartë zbukuruese.

Origjina dhe karakteristikat e palmës Canarian

Palma e Ishullit Kanarie është unicaule

Imazh - Wikimedia / Frank Vincentz

Island Canary Palm, emri shkencor i të cilit është phoenix canariensis, është vendas në Ishujt Kanarie. Njihet gjithashtu me emrat e feniksit, támara ose palmës së Ishujve Kanarie. Shtë një specie që mund të rritet deri në 13 metra lartësi, me një trashësi trungu deri në 1 metër. Gjethet e saj janë të pendës, me një gjatësi prej rreth 5 deri në 7 metra, dhe janë jeshile të errët.

Lulëzon në pranverë, duke prodhuar tufë lulesh (grupe lulesh) të degëzuara midis gjetheve, të verdhë-portokalli. Frutat janë vezake, të gjata 2-3 centimetra dhe të verdhë-portokalli. Këto përmbajnë një farë 1-2 centimetër, me shirita dhe me ngjyrë kafe të lehtë.

Ndryshe nga hurma (Phoenix dactylifera), është unicaule, që do të thotë se ka vetëm një bagazh të vetëm. Isshtë shumë rezistent ndaj të ftohtit, duke qenë në gjendje të përballojë temperaturat prej 5 madje 7 gradë nën zero; Për më tepër, ajo gjithashtu pëlqen nxehtësinë, pasi edhe nëse termometri rritet mbi 30ºC ai vazhdon të rritet.

Kjo bimë e jashtëzakonshme ka një rritje mjaft të shpejtë, por pa qenë e tepruar. Gjatë sezonit vegjetativ - e cila është kur palma po rritet -, në varësi të kushteve të rritjes, ajo do të rritet midis 20 dhe 40 cm.

Si të kujdesemi për të?

Gjethet e pëllëmbës së Ishullit Kanarie janë pendore

Vend

A la phoenix canariensis duhet të mbillet në një vend të ekspozuar direkt në diell, pasi përndryshe do të prodhonte gjethe gjithnjë e më të kalbura dhe të gjata, me broshura më të gjera se normale.

Ujitja

Importantshtë e rëndësishme, veçanërisht gjatë verës, ujë me masë, për shembull 3 ose 4 herë në javë. Në pjesën tjetër të stacioneve, midis 1 dhe 2 ujitjeve javore do të mjaftojnë.

Në çdo rast, kjo do të ndryshojë në varësi të klimës, domethënë, në ato që janë më të nxehta dhe të thata, frekuenca e ujitjes do të jetë më e lartë se në ato të klimës më të butë dhe / ose të lagësht.

pajtimtar

Isshtë një palmë tek e cila rekomandohet të paguani çdo dy javë gjatë muajve të pranverës dhe verës. Për ta bërë këtë, ju mund të aplikoni plehra specifikë për këto palma, ose të zgjidhni ato të tjera organike, të tilla si plehrash ose pleh barishtor.

Koha e mbjelljes ose transplantimit

Gjatë pranverës, posa të kenë kaluar ngricat. Ashtë një bimë që, megjithëse mund të jetë në tenxhere gjatë viteve të para, do të vijë një kohë kur do të duhet të mbillet në tokë. Por ndërsa vjen ajo ditë, mbillni atë në një tenxhere disi më të gjerë se sa është e thellë, duke përdorur një substrat që përmban perlit dhe pak plehrash.

Krasitja

Gjethet e pëllëmbës së Ishullit Kanarie janë të gjata

Imazh - Wikimedia / Alejandro Bayer Tamayo

Nuk është e nevojshme të krasitni pemën e palmës Canarian. Ndoshta, e vetmja gjë do të ishte heqja e gjetheve të thata në fund të dimrit, por asgjë më shumë. Nëse gjethet e gjelbra hiqen nga një palmë, ajo që arrihet është ta dobësojmë atë, pasi i duhen ato gjethe që të jenë në gjendje të fotosintezohen dhe, për këtë arsye, të rriten.

Këtu duhet të shtojmë gjithashtu se phoenix canariensis është specia kryesore (në Spanjë) e prekur nga ujku i kuq, një dëmtues që vret ekzemplarët për një kohë të shkurtër, veçanërisht ato që janë krasitur pasi që ky insekt tërheq shumë nga aroma e lëshuar nga plagët e shkaktuara gjatë krasitjes .

Dëmtuesit

Dëmtuesi më i rrezikshëm i pëllëmbës së Ishullit Kanarie është Greminë e kuqe. Ndikon tek individët e rritur, duke dëmtuar tehun kryesor ose udhëzuesin e tyre, si dhe bagazhin. Popullsia e kësaj specie në Spanjë është zvogëluar shumë si rezultat i saj. Prandaj, që në moshë të re, është shumë e rëndësishme të bëni trajtime me Chloripiphos dhe Imidacloprid (një herë një, edhe një tjetër) në mënyrë që të parandaloni që këto insekte të vrasin ekzemplarin tuaj.

Një tjetër për të cilin ne gjithashtu duhet të flasim është Arkiv Paysandisia. Kjo prek më shumë mostrat e reja dhe jo aq shumë tek të rriturit, duke kafshuar gjethet kur nuk janë hapur ende. Kur më në fund, ju shihni vrima të vogla në formë tifozi. Trajtohet gjithashtu me Chlorpyrifos dhe Imidacloprid.

Por sikur të mos mjaftonte kjo, në ambiente të thata dhe të nxehta mund të ketë mollëkuqe, të llojeve të ndryshme (pambuku, tip lëpushë, ...). Ata janë parazitë që ushqehen me lëngun e gjetheve, si dhe trungun nëse është akoma i ri. Për fat të mirë, ata trajtohen mirë me një insekticid anti-mealybug.

Sëmundjet

Zakonisht nuk ka, por nëse ujitet me tepricë dhe / ose nëse lagështia është shumë e lartë kërpudhat mund të shfaqen dhe ta dëmtojnë atë. Nuk ka trajtim efektiv kurues. Bestshtë më mirë të kontrolloni ujitjen dhe ta mbillni atë në një tokë që kullon ujin mirë.

Shumëzimi

Nëse dëshironi të keni më shumë kopje, ju mund të mbillni farat e saj nga pranvera në verë, në vazo individuale me substrat universal. Ata do të mbijnë në rreth 2 muaj.

Rusticiteti

Mostrat e të rriturve rezistojnë deri në -7ºC, por pësojnë dëme. Shtë më mirë të mos biesh nën -4ºC.

Për çfarë përdorimesh është dhënë phoenix canariensis?

Palma e Ishullit Kanarie rritet shpejt

Imazh - Wikimedia / Emőke Dénes

Ka disa:

 • dekorativ- Zakonisht mbillet në kopshte si një ekzemplar i izoluar, por duket shumë mirë edhe në formacione.
 • kulinaria: në ishullin La Gomera (Ishujt Kanarie), lëngu nxirret për të prodhuar mjaltë palme. Dhe, gjithashtu, duhet shtuar se frutat e saj janë të ngrënshëm, por nuk janë aq cilësore sa ato të hurmës (Phoenix dactylifera).
 • ato të tjera: gjethet e saj janë kthyer në fshesa në vendin e tyre të origjinës.

A keni ndonjë në kopshtin tuaj?


20 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Mauricio Echeverri dijo

  Si mund të marr të vogla

  1.    Monica Sanchez dijo

   Pershendetje Mauricio.
   Këtë bimë do ta gjeni në çdo çerdhe apo dyqan kopshtesh.
   Një tjetër mundësi është që të merrni disa fara, të hiqni pjesën me mish, t'i pastroni dhe t'i mbillni në tenxhere me torfe. Ata do të mbijnë në maksimum 30 ditë.
   Një përshëndetje.

   1.    Debora dijo

    Pershendetje atje. Unë kam një pëllëmbë të kësaj pothuajse të lidhur me shtëpinë time, gjethet e saj tashmë kanë kaluar lartësinë e tavanit, mund të thyejë muret e mia me rrënjët e saj, dyshemeja tashmë mat rreth 4 metra dhe po bëhet më e gjerë. Çfarë rekomandoni? A është e rrezikshme që ajo të lidhet me shtëpinë?

    1.    Monica Sanchez dijo

     Përshëndetje Debora.

     Jo, rrënjët e palmës nuk mund të shpërthejnë muret, mos u shqetësoni.

     Përshëndetje.

  2.    Viviana dijo

   Përshëndetje Monica, kam nevojë për ndihmën tuaj, palma Canarian në Buenos Aires, duke hyrë në dimër, vëmë re se gjethet po thahen më shpejt se zakonisht dhe majat e gjetheve të gjelbërta po bëhen të holla dhe të verdha, ndërsa majat e flokëve hapen derisa të hapen ato i thajnë të gjitha

   1.    Monica Sanchez dijo

    Përshëndetje Viviana.
    A mund të ndodhë që unë jam duke u ftohur? Palma Canarian është shumë e qëndrueshme ndaj ngricave deri në -7ºC, megjithëse preferohet që të mos bjerë nën -3ºC.

    Me thuaj.

    Përshëndetje.

 2.   Viktor Hernandez dijo

  Përshëndetje. Unë dua të transplantoj një Phoenix canariensis që kam në një tenxhere rreth 35 cm. në një tenxhere më të madhe. Kur e rekomandoni ta bëni, tani apo prisni pak? A rekomandoni një tenxhere balte ose plastike? Unë jetoj në Zamora dhe këtu dimrat janë mjaft të ftohtë. Faleminderit.

  1.    Monica Sanchez dijo

   Pershendetje Viktor.
   Nëse jetoni në Zamora, prisni më mirë në fund të Marsit / Prillit.
   Materiali i tenxhere është indiferent. Në një argjilë rrënjoset më mirë, por nëse planifikoni ta transferoni atë në kopsht një ditë rekomandohet më shumë ajo plastike.
   Një përshëndetje.

 3.   Martin Gustavo Piriz Sosa dijo

  Mirëmëngjesi Nga Uruguai, unë u zhvendosa 8 muaj më parë dhe në vend ka një palmë prej 7 ose 8 metrash, ishujt Kanarie aktualisht kanë gjethe jeshile në Kupë, unë nxora një fletë 70 të thatë! Nëse mund të më jepni një dorën me shërimin, unë ju falënderoj! Unë do t'ju dërgoj foto me postë nëse është e nevojshme!

  1.    Monica Sanchez dijo

   Përshëndetje Martin Gustavo.
   Ju ndoshta keni nevojë për "ushqim". Plehëroni atë me një pleh specifik për palmat - shitet në çerdhe - dhe ndiqni udhëzimet e specifikuara në paketim. Ju gjithashtu mund të shtoni pleh organik (guano, pleh organik) rreth trungut.
   Një përshëndetje.

 4.   Alfredo Lopez dijo

  Unë kam një Phoenix Canariensis në një enë plastike dhe dua ta nxjerr në breg, kur është koha më e mirë në provincën Buenos Aires. Zona në të cilën ndodhin ngricat, a janë ato rezistente?
  FALEMINDERIT

  1.    Monica Sanchez dijo

   Përshëndetje Alfredo.
   Më mirë bëjeni në pranverë. Ajo i reziston acarit, siç tregohet në artikull, por kur bëhet fjalë për ta mbjellë atë direkt në tokë, nuk është mirë ta rrezikosh atë.
   Një përshëndetje.

 5.   Cristobal dijo

  Përshëndetje, unë kam 4 palma të Ishujve Kanarie dhe gjethet e tyre janë të verdhë me njolla kafe. Kjo është për shkak se unë nuk e di se çfarë ata po humbasin nëse ka ndonjë sëmundje ose ju mungon ndonjë lëndë ushqyese, ju lutem a mund të rekomandoni diçka që mund t'i ndihmojë ata . Faleminderit paraprakisht

  1.    Monica Sanchez dijo

   Përshëndetje Cristobal.
   Nga sa llogaritni, duket se ata kanë kërpudha. Unë rekomandoj që t'i trajtoni ato me një fungicid sistemik, duke ndjekur udhëzimet e specifikuara në paketim.
   Përshëndetje.

   1.    Cristobal dijo

    Faleminderit Monika për përgjigjen tuaj, ju e dini që unë nuk e bashkangjis në pyetjen time të mëparshme është se këto palma janë tashmë, mes 2,3 metra të larta, a mendoni se fungicidi mund t'i ndihmojë ata. Faleminderit shumë përsëri për përgjigjen tuaj.

    1.    Monica Sanchez dijo

     Përshëndetje Cristobal.
     Po, po, do të bëjë, e vetmja gjë është që sipas madhësisë do të duhet të shtoni më shumë sasi.
     Spërkateni mirë produktin në gjethet e tij, dhe gjithashtu ujin plotësisht me ujë të përzier me pak produkt.
     Sigurisht, mos e tejkaloni dozën e treguar në paketim.
     Përshëndetje!

 6.   Pepa dijo

  Faleminderit për informacionin! Do të doja të dija nëse fryti i tij është i ngrënshëm dhe çfarë mund të bëhet me të.

  1.    Monica Sanchez dijo

   Përshëndetje Pepa.

   Frutat janë të ngrënshëm, po, por nuk kanë shije aq të këndshme sa hurmat e zakonshme.

   Përshëndetje.

 7.   ester dijo

  Përshëndetje, unë mendoj se këto pëllëmbë janë dioecious dhe prandaj vetëm femrat prodhojnë fruta. Do të doja të dija kur mund të kuptoni nëse bima është mashkull apo femër dhe sa vjet duhen për të dhënë fryte.

  1.    Monica Sanchez dijo

   Përshëndetje Ester.

   Në të vërtetë, ka ekzemplarë femra dhe meshkuj. Të parat janë ato që prodhojnë lule në një numër të madh, dhe pastaj datat kur ndodh pllenimi. Lule në këmbët e meshkujve janë shumë më të vogla, dhe më pak të shumta.

   Një palmë e shëndetshme Canarian fillon të lulëzojë në moshën afërsisht 4 vjeç.

   Përshëndetje.