Ide për kopshte të vogla

Kopshtet e vogla mund të jenë të bukura

Imazh - Wikimedia / Sabina Bajracharya

Në ditët e sotme, të kesh një parcelë toke, sado e vogël të jetë, mund të jetë një burim gëzimi të pamasë, sepse mund të dizenjosh një kopsht spektakolar në të, sipas dëshirës tënde. Natyrisht duhet të kihet parasysh hapësira në dispozicion, sepse nëse gabojmë të mbjellim, për shembull, një pemë shumë të madhe, herët a vonë do të duhet të mendojmë se çfarë të bëjmë me të.

Që këto gabime të mos bëhen, Unë do t'ju jap një sërë idesh për kopshte të vogla Shpresoj që të jenë me interes për ju, në mënyrë që të krijoni oazin tuaj të qetësisë.

Vendosni stilin që do t'i jepni

Vendosni bimët e duhura në kopshtin tuaj japonez

Imazh - Wikimedia / Kapacytron

Për stilet e kopshtit mund të flisnim gjatë dhe vështirë, prandaj bëmë nje artikull në të cilën trajtojmë këtë temë. Kështu që tani nuk do të zgjatemi shumë, por do t'ju them se cila është gjëja e parë që duhet të bëni. Para se të blini bimët, para se të mendoni se ku do të shkojë çdo gjë, stili duhet të vendoset.

Dhe kështu, Ju gjithashtu duhet të reflektoni për përdorimin që do t'i jepni kopshtit; domethënë, nëse keni fëmijë, mund të jeni të interesuar të mbillni shumë bimë aromatike, si livando, rozmarina ose borziloku. Por nëse dëshironi të ftoni shumë njerëz, mund të preferoni një kopsht minimalist, me pak bimë dhe shumë hapësirë ​​për të shëtitur.

Përdorni murin për të lidhur raftet ose raftet

Me siguri e keni parë se si ka njerëz që ajo që bëjnë është të varin tenxhere në mure, mirë. Unë rekomandoj që, për të shfrytëzuar sa më shumë hapësirën, në vend të tenxhereve, ajo që lidhni janë rafte ose rafte me vrima kështu që mund t'i vendosni enët atje dhe ato të mos bien.

Do të funksiononin edhe raftet apo raftet pa vrima, por në atë rast unë do t'ju këshilloja të lidhni një litar përpara për të mbajtur kontejnerët dhe për të parandaluar rënien e tyre në rast të erës së fortë ose shiut të dendur.

Vendos një pellg... nëse nuk ka mushkonja

Pellgjet e vogla janë të bukura

Kush thotë pellg, thotë një enë me ujë e kthyer në një shatërvan të bërë vetë. Zhurma e ujit është shumë relaksuese., dhe meqenëse ka pellgje (ose shatërvanë) të shumë formave dhe madhësive të ndryshme, për sa kohë që nuk ka mushkonja, mund të jetë një ide e mirë të kesh një të tillë.

Është veçanërisht interesante nëse doni t'i jepni kopshtit tuaj të vogël një prekje orientale., pasi kopshtet aziatike zakonisht karakterizohen nga përfshirja e ujit në dizajnet e tyre.

Largoni mushkonjat me bimë

Mushkonja tigër
Artikulli i lidhur:
Vendosni këto bimë kundër mushkonjave në kopshtin tuaj dhe shijoni verën!

Dhe në rast se nuk mundeni dhe/ose nuk dëshironi të vendosni ndonjë shatërvan apo ndonjë gjë që e lë ujin të ndenjur sepse përndryshe do të mbushej me larva të atyre insekteve të tmerrshme, ka më mirë të mbillni disa që i zmbrapsin. Një nga më efektivet -dhe më të bukurat, meqë ra fjala- është livanda. I reziston thatësirës, ​​nxehtësisë, madje edhe ngricave të moderuara. Thjesht duhet ta vendosni në një vend me diell dhe ta ujisni shumë herë pas here.

Bimë të tjera që mund të jenë të dobishme janë borziloku, citronella, barbaroza e mushkonjave dhe sherebela.. Të gjitha ato që përmenda janë aromatike dhe krejtësisht të padëmshme për njerëzit.

Krijoni qoshe me hije me një pemë

Lagerstroemia indica është një pemë gjetherënëse

Imazh - Wikimedia / Kapiten-tucker

Nëse dëshironi të keni një kopsht të vogël me pamje fshatare ose tropikale, ju rekomandoj të krijoni qoshe natyrale me hije me pemë. Edhe pse mund të arrihen artificialisht, me çadra apo rrjetë, mendoj se një bimë natyrale, ajo që është e gjallë, e zbukuron shumë më tepër zonën. Gjithashtu, hije që do të japë do të jetë më e freskët dhe më e këndshme.

Dhe megjithëse mund të duket ndryshe, ekziston shumë lloje që mund ta mbillni në një kopsht të vogël, si p.sh. pak Prunus, ose ndoshta një agrume (mandarinë, limon, portokall,...) nëse dëshironi një pemë frutore.

Më pak është më shumë

Projektimi i një kopshti të vogël
Artikulli i lidhur:
Si ta bëni një kopsht të vogël të duket më i madh

Është e rëndësishme ta mbani parasysh këtë, sepse Për shembull, nëse mbjellim shumë bimë së bashku në të njëjtën zonë, kur ato rriten do të jepet ndjesia se kopshti është i mbushur me bimë., se ka shumë. Prandaj, do të duket më e vogël se sa është në të vërtetë.

Për këtë arsye, ju gjithmonë duhet të mësoni për madhësinë që arrijnë kur janë të rritur (lartësia dhe gjerësia), në mënyrë që të mund t'i vendosim në vendin e duhur dhe në distancën e duhur nga ekzemplarët e tjerë.

Bëni një rrugë ose shteg

Rruga e kopshtit mund të drejtë

Imazhi – Wikimedia/Elhibanabil

Sado i vogël të jetë kopshti, duhet dalluar një shteg apo shteg që të çon në një zonë me interes të veçantë. Lindja Mund të jenë pak a shumë gurë të mëdhenj, zhavorr, bar, qilim në natyrë,… ka shumë opsione! Si kufi, vendosni disa bimë të ulëta, si shkurret e trëndafilit, durillo, dimorphoteca ose ato që ju pëlqejnë më shumë.

Po, Unë nuk këshilloj që rruga e përmendur të jetë e drejtë, përveç nëse është e qartë se ju pëlqen kështu dhe se kopshti juaj karakterizohet nga vija të drejta, porosit dhe kështu me radhë. Por nëse nuk është kështu, ju inkurajoj ta bëni atë të lakuar, se duhet të shkoni rreth një peme, shatërvani ose gjëra të tjera.

Çfarë mendoni për këto ide për kopshte të vogla?


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.