Feniksi, palmat më të adaptueshme

Pamje e një gjethe feniksi

L Feniks Ato janë një gjini e palmave që rriten në shumë pjesë të botës. Shumica dërrmuese e specieve janë shumë të larta dhe të vetmuara, por ka edhe të tjera që janë më të ulta, ideale për tu pasur në kopshte të vegjël ose në vazo.

Kultivimi dhe mirëmbajtja e tij është shumë e thjeshtë, aq sa është shumë e mundur që do t'ju befasojë. Ti nuk me beson mua? Shikoni këtë, specialin tuaj në pëllëmbët e Phoenix. 😉

Origjina dhe karakteristikat e Feniksit

Palmat e të rriturve Phoenix, të përsosura për një kopsht

Protagonistët tanë janë pëllëmbët me origjinë nga Ishujt Kanarie, Afrika e Veriut dhe Azia Jugore dhe Lindore. Ato janë bimë që mund të arrijnë një lartësi prej 2 deri në 35 metra, me një bagazh të vetmuar ose shumëkallësh (formuar nga disa rrjedha). Kurora e saj është e përbërë nga gjethe të vendosura në mënyrë spirale, dhe ato janë me pendë, petiolate dhe fletëpalosjet bazale të të cilave shndërrohen në kurriz. Lule janë grupuar në tufë lulesh pendore, dhe ka femra dhe meshkuj. Farat janë elipsoide, nën-cilindrike ose të sheshta-konvekse, të ashpër dhe me një zakon anësor.

Jetëgjatësia e tyre mund të jetë shumë e gjatë, deri në 300 vjet.

Speciet kryesore

P. canariensis

Palma kanarine në një kopsht

Njihet si pemë palme kanarie, Palma kanariane, feniksi, palma e ishullit Kanarie ose támara, është një palmë e trungut të vetmuar, vendas në Ishujt Kanarie. Mund të arrijë 20 metra lartësi, me një trashësi trungu deri në 1 m në diametër. Gjethet e saj janë pendore dhe janë të gjata deri në 6 metra. Reziston deri në -8ºC.

P. dactylifera

Phoenix dactylifera, hurma

Njihet si hurme, feniks, palme hurme, palme e zakonshme, palme e zakonshme, tamara, palme hurme, hurme ose hurme, eshte nje bime me origjine ne Afriken e Veriut dhe Azine Perendimore qe arrin nje lartesi deri ne 30 metra me trashesi te trungut 50-60cm në diametër. Gjethet e saj janë pendore, me ngjyrë kaltërosh. Reziston deri në -10ºC.

PMe roebelenii

Shembull Phoenix roebelenii

E njohur si pëllëmbë xhuxh, pëllëmbë pygmy, palme robeleni, hurmë pygmy, palme Roebelen, robelini phoenix, feniks xhuxh ose palme hurme xhuxh, është një bimë vendase në Laos. Ai arrin një lartësi deri në 5 metra, me një bagazh 1m të lartë me 30-35cm të gjerë. Gjethet e saj janë pendore, jeshile të ndritshme. Reziston deri në -3ºC.

P. rupikola

Phoenix rupicola në një kopsht

Imazh - Davesgarden.com

E njohur si pëllëmbë shkëmbi ose hurmë shkëmbi, është një bimë vendase në Indinë veriore. Ka një bagazh të vetmuar deri në 8 metra të lartë me rreth 30 cm në diametër. Gjethet e saj janë pendore, dhe mund të jenë të gjata deri në 5 milion. Reziston deri në -4ºC.

Cilat janë kujdeset e tyre?

Nëse dëshironi të keni një kopje, ju rekomandojmë që ta siguroni me kujdesin e mëposhtëm:

Vend

Phoenix janë palma që ata duhet të jenë në diell të plotë. Sidoqoftë, ekziston një përjashtim: P. roebelenii do të rritet më së miri në gjysmëhije, pasi rrezet e diellit shpesh janë shumë të forta për të.

Tokë

Torfe e zezë, tokë ideale për pëllëmbët në vazo

Imazh - Gramoflor.com

 • Tenxhere me lule: Mund të përdoret substrati i kulturës universale i përzier me 30% perlit.
 • kopsht: toka duhet të ketë kullim të mirë dhe të jetë e pasur me lëndë organike.

Ujitja

Duhet të jetë i shpeshtë, sidomos në verë. Idealisht, uji çdo 2-3 ditë gjatë sezonit më të nxehtë, dhe një herë në javë pjesën tjetër të vitit.

pajtimtar

Nga fillimi i pranverës deri në fund të verës është shumë e rëndësishme ta fekondoni atë me një pleh të lëngshëm për palmat. duke ndjekur indikacionet e specifikuara në paketimin e produktit. Mund të përdorim edhe plehra organikë, si p.sh. plehu, pleh artificial, perime bajate (që nuk mund të hahen më), qese çaji, përzierje plehrash.

Koha e mbjelljes ose transplantimit

Ne pranvere, kur rreziku i ngricës ka kaluar. Në rast se e keni atë në një tenxhere, do të duhet të transplantohet çdo dy vjet.

Shumëzimi

Phoenix është një bimë që shumohet me fara në pranverë, duke ndjekur këtë hap pas hapi:

 1. Gjëja e parë që duhet të bëni është të mbushni një qese plastike transparente me vulë vermikuliti.
 2. Më pas, ne prezantojmë farat dhe përpiqemi t'i bëjmë ato të mbuluara nga substrati.
 3. Më në fund, ujisim dhe vendosim pranë një burimi nxehtësie.

Një tjetër mundësi është mbjellja e tyre në vazo me substrat universal të kultivimit, duke i mbuluar ato me një shtresë të hollë toke.

E para do të mbin për 7-30 ditë.

Dëmtuesit

Archon Paysandisia në një gjethe palme

 • Bugs të butë: ato i përmbahen gjetheve, dhe gjithashtu fshihen në bazën e tyre. Nëse janë pak ose pëllëmba është e re, mund t’i heqim me dorë ose me një shtupë nga veshët e lagur në alkoolin e farmacisë.
 • Arkiv Paysandisia: është një tenjë larva e së cilës shkatërron gjethet mjaft shpejt nga baza. Në to, ne mund të shohim vrima, por edhe fibra që dalin nga bagazhi. Luftohet me Chlorpyrifos 48%.
 • Greminë e kuqe: është një weevil (një lloj brumbulli por më i hollë) larva e së cilës gërmon galeritë në zemër të palmës. Simptomat janë: zverdhja e gjetheve, devijimi i fletës qendrore (udhëzuesi), dëmtimi i sythit apikal. Isshtë kontrolluar dhe luftuar me Chlorpyrifos 48%, edhe pse mjetet juridike natyrore mund të jenë gjithashtu interesante si një masë parandaluese. Më shumë informacion këtu.

Sëmundjet

Ata mund të ndikohen nga kërpudha. Simptomat janë:

 • Pluhur rozë në bazën e gjetheve
 • Myk gri në gjethe
 • Trungu i nxirë (pëllëmbët shumë të rinj)
 • Dobësimi i uzinës
 • Palma nuk rritet
 • Rrënjët e kalbura

Për t’i parandaluar ato Shtë e rëndësishme të mos hidheni mbi ujë dhe të bëni trajtime parandaluese me bakër ose squfur në pranverë dhe në vjeshtë. Në rast se dyshojmë se tashmë i ka, atëherë ideale do të ishte trajtimi i tij me fungicide spërkatëse.

Rusticiteti

Megjithëse varet nga speciet, shumica e tyre i rezistojnë ngricave deri në -5ºC.

Për çfarë përdoren Phoenixes?

Përdorimi dekorativ

Këto palma duken bukur në çdo cep, ose si mostër e vetmuar speciet më të mëdha, ose në grupe. Disa prej tyre, të tilla si palma Canarian, japin një hije shumë të mirë, kështu që ato janë një mundësi shumë e mirë kur dëshironi të keni një bimë që ju lejon të mbroni veten nga mbreti i yjeve.

Përdorimi i kuzhinës

Gjethet më të reja të pëllëmbës së Ishullit Kanarie dhe datat e palmës së hurmës janë të ngrënshme.. Me të parën, bëhen sallata të shijshme, dhe kjo e fundit mund të hahet e gjallë ose e gatuar. Përveç kësaj, me tufat e luleve mund të bëni mjaltë.

Përdorime të tjera

Gjethet në disa zona përdoren si fshesa, ose si cadra.

Phoenix dactylifera, një palmë shumë e dobishme

Çfarë mendoni për Feniksin? Ju keni dikë?


Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.