Raphis shkëlqen

Raphis excelsa është një palmë me gjethe në formë tifozi

Nëse ju pëlqejnë palmat e vogla, lloji që mund të rriteni në një tenxhere gjatë gjithë jetës suaj, brenda ose jashtë, mos hezitoni të merrni një të tillë. Raphis shkëlqen. E njohur si pema e palmës kineze, është një bimë e bukur, shumë dekorative që nuk do t'ju japë probleme.

Careshtë shumë, shumë e lehtë për tu kujdesur, pasi është mjaft e adaptueshme. Sidoqoftë, në mënyrë që të mos keni dyshime për këtë, këtu është dosja juaj,

Origjina dhe karakteristikat

Excelsa Raphis është shumë dekorative

Protagonisti ynë është një palmë me shumë kërcell - nga disa trungje - vendas në Azi, emri shkencor i së cilës është Raphis shkëlqenMegjithëse është e njohur gjerësisht si pëllëmbë kineze, rapis ose pëllëmbë bambu. Ajo rritet në një lartësi prej 3 metrash, me kërcell me diametër 4 cm.. Gjethet e saj janë të rripa dhe ndahen në bazë në 3-7 fletëpalosje, ndonjëherë më shumë. Këto kanë një diferencë të imët të dhëmbëzuar dhe kanë ngjyrë jeshile të errët. Bisht i gjethes është shumë i hollë dhe i gjatë 30-40cm, me fije në bazë.

Lule janë grupuar në tufë lulesh axillary, domethënë, ato dalin nga sqetullat e gjetheve të sipërme, kanë gjatësi deri 30 cm dhe janë të verdhë. Fruti është i zgjatur, me diametër rreth 9 mm dhe kafe-vjollcë.

Cilat janë kujdeset e tyre?

Gjethet e Raphis excelsa janë të gjelbërta

Nëse dëshironi të keni një kopje, ju rekomandojmë që ta siguroni me kujdesin e mëposhtëm:

Vend

Mund të ketë brenda dhe jashtë shtëpisë:

 • Jashtë: në gjysmëhije.
 • I brendshëm: në një dhomë të ndritshme.

Tokë

La Raphis shkëlqen Isshtë një palmë që mund të jetë si në tenxhere ashtu edhe në kopsht, kështu që toka do të jetë e ndryshme:

 • Tenxhere me lule: Unë këshilloj që të përzieni 60% të mjedisit universal në rritje (në shitje) këtu) + 30% perlit (mund ta merrni këtu) + 10% hedhjen e krimbave (merrni atë këtu).
 • kopsht: duhet të ketë kullim të mirë dhe të jetë pjellor. Nëse nuk është kështu, bëni një vrimë mbjellëse 1m x 1m dhe përzieni tokën me 20% perlit dhe 15% pleh organik siç janë hedhjet e krimbave.

Ujitja

Në përgjithësi, ajo i reziston thatësirës mirë; ashtu që Nuk duhet të vaditet më shumë 3 herë në javë në verë dhe çdo 4-5 ditë pjesën tjetër të vitit. Në rast se e keni atë në një tenxhere, unë nuk rekomandoj të vendosni një pjatë nën të nëse nuk është verë dhe nuk po rritet jashtë, pasi uji i ndenjur do të kalb rrënjët.

Nëse keni dyshime, kontrolloni lagështinë e tokës përpara se të vazhdoni të ujitni palmën. Për ta bërë këtë ju mund të bëni ndonjë nga këto gjëra:

 • Gërmoni rreth 5-10cm rreth palmës: nëse shihni se toka është më e errët se sipërfaqja, mos ujisni.
 • Përdorni një matës dixhital të lagështisë: mund të jetë i dobishëm nëse futet në zona të ndryshme (më afër bimës, më larg).
 • Peshoni tenxheren pasi të jetë ujitur dhe përsëri pas disa ditësh: posa të vadisni, toka peshon më shumë sesa kur humbet lagështinë, kështu që kjo ndryshim në peshë shërben si udhëzues.

pajtimtar

Plehu guano i plehut organik është shumë i mirë për Raphis excelsa

Pluhur Guano.

Veryshtë shumë e rëndësishme të fekondohet palma kineze gjatë gjithë sezonit të rritjes, domethënë nga pranvera në verë (mund të jetë edhe në vjeshtë nëse jetoni në një zonë me klimë të ngrohtë ose të butë). Për këtë, ideali është të përdoret plehrat ekologjik, ashtu si pleh artificial e cila është shumë e pasur me lëndë ushqyese dhe është shumë shpejt efektive. Mund ta merrni të lëngët (për tenxhere) këtu dhe pluhur nga këtu. Sigurisht, ndiqni udhëzimet e specifikuara në paketim pasi ajo është shumë e përqendruar dhe ekziston rreziku i mbidozimit.

Shumëzimi

Shumëzohet me fara ose ndarje në pranverë. Le të shohim se si të veprojmë në secilin rast:

fara

Ju duhet ta ndiqni këtë hap pas hapi:

 1. Së pari ju duhet të mbushni një tenxhere me diametër rreth 10,5cm me nënshtresë universale në rritje dhe ujë.
 2. Pastaj, maksimumi 2 fara vendosen në sipërfaqe dhe mbulohen me një shtresë të trashë 1cm me nënshtresë universale në rritje.
 3. Pastaj ujitet përsëri, këtë herë me një spërkatës.
 4. Më në fund, tenxherja vendoset jashtë në gjysmë hije, ose brenda në afërsi të një burimi nxehtësie.

así do të mbin në 1-2 muaj.

División

Zakonisht është e lehtë, por duhet të keni parasysh se jo gjithmonë shkon mirë. Hapat që duhet të ndiqni janë:

 1. Së pari, një kërcell që fillon të ketë një bagazh pritet me një sharrë të dezinfektuar më parë me alkool të farmacisë.
 2. Pastaj baza është e mbarsur me agjentë rrënjosës shtëpiak ose me hormone të lëngshme për rrënjëzim (mund t’i merrni këtu).
 3. Më pas mbillet në një vazo rreth 13cm me vermikulit (për shitje këtu) lagur më parë.
 4. Më në fund, ajo vendoset në gjysmë hije ose në një dhomë të ndritshme (larg dritës direkte).

Nëse gjithçka shkon mirë do të rrënjoset në 3 javë pak a shume.

Plagët dhe sëmundjet

Veryshtë shumë e vështirë, por nëse në zonën tuaj ekziston gremina e kuqe dhe / ose paysandisia Ju duhet ta mbroni palmën tuaj në pranverë, verë dhe madje edhe në vjeshtë, nëse koha është e ngrohtë me mjetet shëruese që ju themi. këtu. Përveç kësaj, nëse ujitet me tepricë mund të ketë kërpudha, të cilat trajtohen me fungicide.

Rusticiteti

Mbështet deri në -2ºC.

Raphis excelsa mund të mbahet në një tenxhere

Cfare keni menduar Raphis shkëlqen?


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Jose Aurelio Suarez dijo

  Shumë interesante.
  Unë kam një pëllëmbë kineze (që vështirë se e di se është një nga emrat e saj) të cilën më dhanë
  tashmë në tenxheren e saj duhet të matet rreth 1mt afërsisht. Thjesht e vadita dhe vendosa pak pleh. Ka 3 kërcell por vetëm njëri prej tyre duket se është gjallë sepse është ai që më hedh gjethet. Unë nuk e di dhe do të doja të dija më shumë për këtë pëllëmbë, sepse një gjethe sapo është tharë 🙁 dhe duket se 2 të tjerë do të jenë atje, por shihet se po del një fletë e re :) jepni rekomandime për kujdesi i tyre më i mirë, dhe nëse është e mundur bëni që 2 rrjedhat e tjera të jetojnë. Unë e kam atë brenda, ku unë jetoj është një klimë e ngrohtë gjatë gjithë vitit 34 ° c, 20 ° c në dimrin e vjeshtës. Drita natyrale e godet atë përmes një dritare, dhe nga 2 pasdite merr rrezet e diellit direkte përmes dritares, dhe në 6 pasdite hap dritaren në mënyrë që ajo të ajroset dhe të shkëlqejë direkt në diell.

  1.    Monica Sanchez dijo

   Përshëndetje José Aurelio.

   Unë ju rekomandoj ta vendosni në një vend që nuk i jep dritë të drejtpërdrejtë, pasi gjethet e saj do të digjen.

   Për pjesën tjetër, sa shpesh e ujitni atë? A keni një pjatë poshtë saj? Në parim, 2-3 ujitje në javë gjatë verës dhe 1-2 në javë pjesën tjetër të vitit do të jenë të mjaftueshme. Nëse keni një pjatë nën të, duhet të hiqni ujin e tepërt pas çdo lotimi.

   Nëse keni pyetje, na kontaktoni.

   Përshëndetje.

 2.   Lisette Mateos dijo

  Përshëndetje, unë kam një pëllëmbë Raphis rreth 1.60 metra të lartë, e bleva rreth 3 javë më parë, por shoh se disa prej gjetheve të saj kanë filluar të zverdhen, të tjerët janë mirë.
  Nuk merr rrezet e diellit direkte, por nëse drita arrin në mënyrë indirekte, nuk ka dëmtues, unë e ujit atë rreth 2 herë në javë përafërsisht, lagështia e zonës në të cilën unë jetoj është rreth 37% (sipas aplikimit tim të moti). Unë e dua këtë palmë, çfarë mund të bëja për të parandaluar kthimin e më shumë gjetheve të verdha? A i vë atij pleh? A mund ta lëviz për t'i dhënë më shumë dritë? I vlerësoj shumë komentet dhe kohën tuaj. Unë jam shumë e ngazëllyer për të mësuar më shumë në lidhje me kujdesin për bimët e mia.

  1.    Monica Sanchez dijo

   Përshëndetje Lisette.
   A është palma juaj në një tenxhere pa vrima apo ka një pjatë poshtë? Nëse është kështu, unë ju rekomandoj që ta mbillni në një që ka vrima në bazë dhe të hiqni ujin nga ena poshtë pas çdo lotimi.

   Nëse jeni brenda në shtëpi pranë një dritareje, këshilla ime është ta zhvendosni pak larg saj për të shmangur djegien.

   Përshëndetje.

 3.   Gustavo dijo

  shumë e mirë dhe e plotë