Insekt

Si të shpëtoj nga mete e shtratit

Ne do t'ju tregojmë se si të vrisni mete të shtratit, insekte që mund të shkaktojnë shumë probleme për bimët. Mbroni ato me ilaçet natyrale që ju rekomandojmë këtu.

Mbrojtje joformale e ligustrumit

Çfarë është një mbrojtje joformale?

Dëshironi të keni një pengesë natyrore? Hyni dhe zbuloni se çfarë është një mbrojtje informale dhe cilat bimë mund të përdorni për të ndarë zonat e ndryshme të kopshtit tuaj.

Patellxhanet e bardha

Si të rritet patellxhan i bardhë?

Patëllxhanja e bardhë është një larmi perimesh që, pavarësisht ngjyrës së saj, rritet aq lehtë sa të tjerat. Dëshironi të dini se si mund të merrni një korrje të mirë? Hyn.

Arbutus unedus

Si mbillet fruti i pemës së luleshtrydhes?

Dëshironi të keni një arbutus unedo në kopshtin tuaj? Gjeni se kur dhe si mbillet hap pas hapi fruti i pemës së luleshtrydhes. Mësoni si të mbillni farat e kësaj peme të mrekullueshme frutore.

qepë

Si të rritet qepa?

A doni të dini se si të rritet qepë? Zbuloni dy mënyrat se si duhet ta bëni atë dhe si duhet të kujdeseni për të derisa të vilet.

Perime sezonale

Perime sezonale

A jeni adhurues i madh i perimeve dhe doni të dini më mirë se cilat janë perimet më të mira që jepen sipas stinës. Ejani dhe zbuloni.

marule

Si korret marule?

Si korret marule? Nëse keni dyshime, mos hezitoni dhe hyni për të gjetur se si ta prisni atë në mënyrë korrekte.

Zverdhje vdekjeprurëse

Cilat janë sëmundjet e palmave?

Ne ju tregojmë se cilat janë sëmundjet e palmave, simptomat e tyre dhe trajtimi i tyre në mënyrë që t’i zbuloni ato dhe të dini si t’i luftoni ato.

Gjethet e prekura të domates

Simptomat dhe trajtimi i mykut të domates

Ky post flet për mënyrën e njohjes së simptomave të mykut të domates dhe mënyrën e trajtimit të të korrave. A doni të shmangni përhapjen e kësaj kërpudhe në të korrat tuaja?

Prebonsai

Çfarë është prebonsai?

Dëshironi të filloni me bonsai nga një filiz? Atëherë do të jeni të interesuar të dini se çfarë është një prebonsai dhe si funksionon, apo jo? Hyn. ;)

Lotim metalik mund të lotojë një pemë portokalli

Sa shpesh ujisni bimë në vazo?

Që vazot të jenë të shëndetshme dhe të përsosura duhet t’i furnizoni me ujë herë pas here, por a e dini sa shpesh ujisni bimët? Hyni dhe ne do t'ju shpjegojmë atë.

Pemë në një park në Gjermani

Çfarë studion pemëtaria?

Pemëtaria është një shkencë që përpiqet të kujdeset për më të mirën që shijojnë pemët urbane, por ... a e dini se çfarë studion saktësisht dhe cilat janë parimet e saj? Nëse keni dyshime, mos hezitoni: hyni. ;)

Bizele të gjelbërta

Si rritet bizele?

Dëshironi të dini se si rritet bizele? Nëse ju pëlqen kjo perime, hyni brenda dhe ne do t'ju tregojmë se si ta prodhoni atë në oborrin ose kopshtin tuaj.

Anagallis Arvensis ose Scarlet Pimpernel

Anagallis arvensis: kujdes

Anagallis Arvensis ose pimpernel i kuq i ndezur një bimë e thjeshtë që do të pëlqeni. Zbuloni se si të kujdeseni për të dhe të gjitha karakteristikat e tij.

Unë mendoj për qentë

Cilat janë plehrat e pasura me azot?

Cilat janë plehrat e pasura me azot? Për të bërë që bimët tuaja të rriten në mënyrë të përsosur të shëndetshme, hyni brenda dhe ne do t'ju tregojmë se çfarë mund të përdorni për t'i fekonduar ato.

insekticide ekologjike të përdorura në kopshtari

Si të përdorim insekticide?

A dini si të përdorni insekticide? Hyni dhe ne do t'ju mësojmë se si ta bëni atë në mënyrë të saktë në mënyrë që shëndeti juaj ose i bimëve tuaja të dëmtohet.

Pema e grejpfrutit në një oborr spanjol, ku duket bukur

Përzgjedhja e agrumeve zbukuruese

Po kërkoni pemë të vogla me gjelbërim të përjetshëm që gjithashtu japin fruta të ngrënshëm? Nëse është kështu, hyni dhe zbuloni agrumet zbukuruese. Ju do t'i doni ata. ;)

Plehrat me çlirim të ngadaltë

Cilat janë topat e verdhë në tokën në vazo?

Cilat janë topat e verdhë në tokën në vazo? Nëse keni blerë disa bimë dhe keni parë që ato kanë topa, futuni për të zbuluar se cilat mund të jenë dhe çfarë duhet të bëni për të mbrojtur shëndetin e tyre.

Mbjellja e pishave në tokë

Cila është koha për të mbjellë

Cila është koha për të mbjellë? Nëse doni të jeni në gjendje të shijoni një kopsht të bukur, ju rekomandojmë të hyni për të gjetur se kur duhet të mbillni bimët tuaja në tokë.

Prerjet e yukas

Si të prerë një prerje

Ne shpjegojmë se si pritet një prerje në mënyrë që të ketë më shumë të ngjarë të lëshojë rrënjët e veta. Mos e humb atë. Hyn.

Pemë në dimër

Çfarë është një pemë nënë

A e dini se çfarë është një pemë nënë? Gjeni se si është dhe si ndryshon nga pemët e tjera në pyll, dhe pse është kaq e rëndësishme.

Pamje e një kopshti shkollor të mirëmbajtur

Çfarë është një kopsht shkollor?

A e dini se çfarë është një kopsht shkollor? A dëshironi që studentët tuaj të mësojnë gjithçka që është e nevojshme për të rritur perime dhe zarzavate? Hyn! ;)

Peisazhi me bimë

Çfarë është një bar, një kaçubë dhe një pemë

A e dini se çfarë është një bar, një kaçubë dhe një pemë? Nëse keni dyshime, mos u shqetësoni: hyni brenda dhe ne do t'i zgjidhim të gjitha. Gjeni se si ndryshojnë ato për të qenë në gjendje t'i identifikoni ato më lehtë.

ky lloj perimesh janë tipike në qershor

Perime për sezonin e dimrit

Në këtë postim do t'ju tregojmë se cilat janë perimet e sezonit të dimrit në mënyrë që të përfitoni sa më shumë prej tyre. Marrë shënim

Ahu

Çfarë është botanika e pyjeve?

Ne shpjegojmë se çfarë është botanika e pyjeve dhe pse është kaq e rëndësishme. Pyjet, mushkëritë tokësore që kemi, janë një pjesë thelbësore e globit.

Ujitja me spërkatës

Çfarë është ujitja spërkatëse

Ne shpjegojmë se çfarë është ujitja me spërkatës, një sistem shumë interesant për të ujitur një zonë të madhe kultivimi ose bari.

Pemë pa gjethe në dimër

Çfarë të bëni nëse një pemë bie

Nuk jeni i sigurt se çfarë të bëni nëse një pemë bie? Hyni dhe zbuloni se çfarë masash duhet të merrni në rast se e shihni veten në atë situatë.

Pamje e gjetheve të bukës

Çfarë hanë bimët?

Ne shpjegojmë se çfarë hanë bimët, si dhe gjëra të tjera të ngjashme që do të jenë shumë interesante për ju. Hyn. ;)

Bimët e misrit

Çfarë është bujqësia me shi?

A jetoni në një zonë ku shirat janë shumë të pakta apo janë përqendruar brenda disa muajsh? Nëse është kështu, hyni dhe zbuloni bujqësinë me shi.

Naranjo

Kur të mbillni pemë portokalli

A doni të jeni në gjendje të shijoni shijen autentike të një portokalli pa u larguar nga shtëpia? Hyni dhe ne do të shpjegojmë se si dhe kur të mbillni pemë portokalli hap pas hapi.

Selino mali

Si të zbardhni perimet dhe zarzavatet

Si të zbardhni perimet dhe zarzavatet? Nëse dëshironi të hiqni ose zvogëloni shijen e hidhur të bimëve tuaja, futuni dhe zbuloni se si mund ta bëni.

Merimanga e kuqe, një dëmtues që mund të ndikojë në tuberozën tuaj

Si të kontrolloni marimangat merimangë në pemë

Dëshironi të dini se si të kontrolloni marimangat e merimangës në pemë? Nëse është kështu, hyni brenda dhe ne do t'ju tregojmë se çfarë mjetesh juridike ekologjike dhe kimike mund të përdorni.

Presh të sapo korrur

Kur të mbillni presh

Ejani brenda dhe zbuloni se kur të mbillni presh për të përfituar sa më shumë nga sezoni. Ndiqni gjithashtu këshillat tona dhe merrni korrje të shkëlqyera.

Kerriodoxa elegans, një palmë e çmuar

Jeni lodhur duke parë gjithmonë të njëjtën specie të palmave? Hyni dhe zbuloni Kerriodoxa elegans, një bimë me bukuri të veçantë që nuk do t'ju lërë indiferentë.

Xilema e Cucurbita maxima (kungulli) e parë nën mikroskop.

Cila është ksilema e një bime?

Ne shpjegojmë se çfarë është ksilema e një bime dhe cili është funksioni i saj. Hyni dhe zbuloni më shumë rreth strukturës së brendshme të qenieve bimore.

Shtrat i ftohtë për perime

Çfarë është një shtrat i ftohtë për bimët

Çfarë është një shtrat i ftohtë për bimët? Nëse keni menduar ndonjëherë se cilat janë ato sirtarë dhe çfarë përdorimi kanë, hyni, ju gjithashtu do të zbuloni se si ta bëni një. ;)

Tenxhere jashtë në dimër

Si të mbrohen tenxheret nga acari

Ne shpjegojmë se si të mbrojmë tenxheret nga ngrica dhe kështu të zgjasim jetën e tyre të dobishme. Gjeni se si të përfitoni sa më shumë prej tyre.

Gjakderdhur

Çfarë është zhgënjimi?

A keni menduar ndonjëherë nga se përbëhet teknika e skuqjes? Nëse keni një bimë që ka nevojë për ndihmë shtesë që të rritet mirë ose të kapërcehet pas një sëmundjeje, hyni brenda.

mollëkuqe

Cili është kontrolli biologjik

A e dini se çfarë është lufta biologjike? Jo Mos u shqetëso: ne do të të tregojmë. Hyni dhe do të zbuloni se sa interesante është të kontrolloni dëmtuesit në mënyrë të natyrshme.

Pamje e Acer palmatum cv Princesha e Vogël

Si emërtohen teknikisht bimët?

Si emërtohen teknikisht bimët? Nëse doni të mësoni të shkruani mirë emrin botanik të qenieve bimore, hyni brenda dhe ne do t'ju ndihmojmë. :)

Leproza ​​në pemën e limonit

Çfarë është lebra shpërthyese e agrumeve?

A fillon pema juaj frutore të ketë njolla rrethore klorotike në gjethe dhe / ose fruta? Hyni dhe ne do të shpjegojmë se çfarë është lebra shpërthyese e agrumeve dhe çfarë mund të bëni për ta trajtuar atë.

Krasitja e pemëve frutore

Çfarë është krasitja e pastër

Çfarë është krasitja e pastër? Nëse edhe ju doni të dini se si ta bëni atë në mënyrë që bimët tuaja drunore të kenë një pamje më të mirë, hyni.

Bonsai

Cila është kujdesi që duhet të ketë një bonsai

Dëshironi të dini se çfarë kujdesi duhet të ketë një bonsai? Epo, mos hezitoni: hyni dhe do të zbuloni se si duhet të kujdeseni për pemën tuaj në mënyrë që ajo të jetë aq e bukur sa dita e parë.

Gardh Heather

Çfarë është dhe si të përdoret pëlhura shqopë?

A keni nevojë të garantoni privatësinë e kopshtit tuaj por nuk dini çfarë të përdorni? Hyni dhe hidhni një vështrim në pëlhurën e shqopës, një material natyral shumë i bukur që ka një qëndrueshmëri mesatare prej dhjetë vjetësh.

Vendosja e pëlhurës së ngurtë

Si të mbrojmë bimët nga acari

A jetoni në një zonë ku temperatura bie nën zero gradë? Nëse është kështu, ejani dhe ne do t'ju tregojmë se si t'i mbroni bimët nga acari.

Domatet në bimë

Si dhe me çfarë të fekondojmë domatet

Ne ju ofrojmë një seri mashtrimesh në mënyrë që të mësoni se si dhe me çfarë të fekondoni domatet. Merrni një korrje të shkëlqyeshme duke përdorur këshillat tona.

Pemë të reja në një kopsht

Çfarë duhet për të mbjellë një pemë

Çfarë duhet për të mbjellë një pemë? Nëse keni ndërmend të dekoroni kopshtin tuaj me një bimë të bukur pemësh, hyni brenda dhe ne do t'ju tregojmë mjetet që ju nevojiten.

Pastrimi i bimëve

Si të pastroni bimët e brendshme

Ne ju tregojmë se si të pastroni bimët e brendshme, në mënyrë që ato të jenë gjithmonë të bukura dhe, mbi të gjitha, të shëndetshme. Hyni dhe ndiqni këshillat tona. ;)

rritja e karotave në një tenxhere

Karrota: llojet dhe këshilla në rritje

A doni të mbillni karota në kopshtin tuaj ose kopshtin e perimeve, por nuk dini si ta bëni atë? Futni dhe zbuloni karakteristikat dhe kujdesin e kësaj perime.

Ivy është një alpinist

Çfarë është etnobotania

A e dini se çfarë është etnobotania? Jo Epo, mos hezitoni: hyrni dhe ne do të shpjegojmë historinë e tij dhe pse është kaq e rëndësishme. Mos e humb atë.

marule

Si të kemi korrje më të mira

Ne shpjegojmë se si të kemi korrje më të mira. Merrni parasysh këshillat dhe truket tona për të shijuar më shumë zarzavate, perime dhe fruta.

Domate

Truket për rritjen e domateve

Ne ju ofrojmë një sërë trukesh për rritjen e domateve. Merrni një korrje të shkëlqyeshme duke bërë disa matje të thjeshta dhe shfrytëzoni sa më mirë sezonin.

Grup geraniumesh në lulëzim

Cilat janë bimët polikarpike?

A keni menduar ndonjëherë se çfarë janë bimët polikarpike? Hyni brenda, me siguri që mund të keni me vete një kopsht ose oborr të bukur. ;)

Kopshtaria mund të shijohet nga fëmijët dhe të rriturit

Çfarë të dini për kopshtarinë

A doni të zbuloni se çfarë do të mësoni nëse hyni në botën e qenieve bimore? Hyni brenda, sigurisht që do t'ju befasojë. Gjeni se çfarë të dini për kopshtarinë, çfarë mund t'ju mësojë dhe çfarë do t'ju japë.

Një mbrojtje zyrtare është opsioni ideal për të gjitha llojet e kopshteve

Çfarë është një mbrojtje zyrtare

Ne shpjegojmë se çfarë është një mbrojtje zyrtare, për çfarë është e dobishme dhe cilat janë bimët më të mira që mund të përdorni për të formuar një të tillë.

Albinizmi mund të shfaqet në bimë

Çfarë është albinizmi në bimë

A ka albinizëm në bimë? E vërteta është se ata e bëjnë, edhe pse për fat të keq ata zakonisht nuk jetojnë gjatë ... përveç pemës fantazmë. Hyni për të mësuar më shumë rreth këtij fenomeni kurioz.

Shtë e rëndësishme të priten pinjollët nga pemët

Çfarë janë pinjollët në pemë

A e dini se çfarë janë pinjollët në pemë? Nëse keni dyshime, hyni, ne gjithashtu do t'ju shpjegojmë kur është koha t'i hiqni ato.

llojet e plehrave gjethe

Plehrash për kopshtin e familjes

Çfarë lloj plehrash është i përshtatshëm për një kopsht? Futni dhe zbuloni llojet e ndryshme të plehrave ku mund të mbështeteni.

Top i rrënjëve të shëndetshëm

Si të dimë nëse rrënjët janë të kalbura

Si të dini nëse rrënjët janë të kalbura? Nëse keni një bimë që nuk po rritet kohët e fundit dhe duket e trishtuar, hyni brenda dhe ne do t'ju tregojmë se çfarë të bëni për ta ndihmuar atë.

Botanofobia është frika nga bimët

Botanofobia, frika nga bimët

Nuk mund të jesh pranë ndonjë bime? Nëse po, mund të keni një fobi. Gjeni se çfarë është botanofobia dhe si mund të trajtohet.

Kaktus në çerdhe

Pse të mos blini bimë në dimër

Pse të mos blini bimë në dimër? Të bësh këtë përfshin një rrezik të konsiderueshëm për të humbur blerjet tona. Ejani dhe ne do t'ju tregojmë pse është më mirë të presësh pranverën.

Myku i patates

Në këtë postim ne do t'ju mësojmë se si të njihni mykun e patates dhe si ta trajtoni atë në rast të infeksionit. A doni të dini se si?

Një parterre e një kopshti botanik

Çfarë janë shtretërit e luleve?

A e dini se çfarë janë shtretërit e luleve? Nëse edhe ju doni të dini historinë e këtyre kopshteve, mos hezitoni të hyni për të zbuluar gjithçka rreth tyre.

Mushkonjë, mësoni ta zmbrapsni atë

Si të largojmë insektet?

Ne shpjegojmë se si t'i largojmë insektet në një mënyrë natyrale, pa kimikate që dëmtojnë mjedisin dhe dëmtojnë shëndetin.

Bimë bulboze në lulëzim

Si të bëni një kufi me lule

Ne shpjegojmë se si të krijoni një kufi me lule në mënyrë që të keni një kopsht të zbukuruar në mënyrë të përsosur me lule. Jepini gëzim dhe ngjyra këndit tuaj të preferuar.

Gardh i gjatë selvi

Si të mbrojmë bimët nga era

A jetoni në një zonë shumë me erë dhe duhet të dini si të mbroni bimët nga era? Epo, mos hezitoni: hyni brenda dhe ne do t'ju tregojmë se çfarë të bëni.

Hudhër

Si të korrni hudhrën

A dini si të korrni hudhrën në mënyrën e duhur? Jo Epo, hyni brenda dhe gjithashtu zbuloni mënyra të ndryshme për t'i ruajtur ato.

Mostra e akacie saligna

Si ta bëni një pemë të rritet shpejt

Si ta bëni një pemë të rritet shpejt? Nëse sapo keni blerë një dhe dëshironi të përshpejtoni rritjen e tij, mos hezitoni, hyni dhe ne do t'ju tregojmë se si ta bëni. ;)

Hydrangeas, bimë të dashura acidofile

Lule për të sëmurët nga alergjia

Keni alergji në polen? Mos u shqetësoni: ju gjithashtu mund të shijoni bimë me këto lule për të sëmurët nga alergjia që ju rekomandojmë. Hyn.

Pemë avokado

Pse pema ime nuk jep fryte

A jeni i shqetësuar për bimën tuaj? Nëse është kështu, hyni dhe ne do t'ju tregojmë arsyet e mundshme pse nuk jep fryte. Gjeni pse pema ime nuk jep fryte.

pemët portokalli shpesh janë të sëmura

Sëmundjet e pemës portokalli

Tjetra do t'ju tregojmë sëmundjet e ndryshme që ka pema e portokallit. Dëshironi të mësoni më shumë rreth saj? Vazhdoni të lexoni.

Bimët rregullojnë klimën

Çfarë është plehra me gjethe

Ne do t'ju tregojmë se çfarë është plehra me gjethe dhe pse është kaq interesante të keni bimë krejtësisht të shëndetshme dhe të kujdesshme. Hyn.

Limon agrumesh me fruta

Dëmtuesit dhe sëmundjet e pemës së limonit

Hyni për të ditur se cilat janë dëmtuesit dhe sëmundjet e pemës së limonit dhe si t'i trajtoni ato për të shmangur problemet në këtë pemë frutore aq të dashur në kuzhinë.

Patate të freskëta të tharta

Çfarë është patatja e thartë

Ne ju tregojmë gjithçka për një nga varietetet më të njohura të patateve. Gjeni se çfarë është patatja e thartë dhe cilat janë cilësitë e shumta të saj.

Përdorni uthull për t’u kujdesur për kopshtin tuaj

Përdorimet e uthullës në kopsht

Ne do t'ju tregojmë për përdorimet e ndryshme të uthullës në kopsht. Hyni dhe zbuloni se si të keni bimë të shëndetshme dhe të përsosura me këtë produkt interesant.

Rritni bromeliada jashtë në klimat e nxehta

Si të rritni bromeliada jashtë?

Dëshironi të dini se si të rritni bromeliada në natyrë? Ne do t'ju tregojmë. Hyni dhe ndiqni këshillat tona për t'i shijuar ato.

Lulëzim i një bime barishtore

Çfarë janë tufë lulesh?

Ne shpjegojmë se çfarë janë tufë lulesh dhe llojet e ndryshme që ekzistojnë në mënyrë që të mund të mësoni më shumë rreth bimëve që keni në kopshtin ose tarracën tuaj.

Pema e bajames njihet për procesin e saj interesant të pllenimit

Kur lulëzon pema e bajames

Zbuloni përdorimet e ndryshme që i jepen pemës së Bajameve dhe cili është lloji i saj i luleve dhe riprodhimi, me siguri ka të dhëna që nuk i dinit.

Pasojat e disfatës së pemës së ullirit

Cila është veceria e pemëve frutore?

A ju jep pema juaj frutore të korra shumë të mira dhe të tjera që janë të këqija? Nëse po, me siguri do të ndikojë tek ju. Hyni dhe ne do t'ju tregojmë se çfarë është dhe si ta kontrolloni atë.

Mbrojtjet e krasitjes së kopshtarit

Kur krasiten bimët

Dëshironi që bimët tuaja të duken të shëndetshme dhe të bukura? Merrni gërshërët dhe shkoni brenda për të parë se kur krasiten bimët, si me gjelbërim të përjetshëm ashtu edhe me gjethe.

Tenxhere prej balte, kujdesuni për të në mënyrë që t'ju zgjasë shumë vite

Si të mirëmbahen vazot prej balte

A do të dëshironit që bimët tuaja të dukeshin më të bukura? Mbjellini ato në tenxhere dhe zbuloni se si të mirëmbahen vazot prej balte.

thasë me fruta

Kur dhe si të qesni frutat

A keni dëgjuar për thasë me fruta por nuk e dini në të vërtetë për çfarë bëhet fjalë kjo teknikë? Hyni dhe zbuloni kur dhe si t'i qesni frutat.

Spatiphyllum me gjethe të thata për shkak të mungesës së ujitjes

Si të rikuperoni një fabrikë të thatë

Ne ju tregojmë se si të rigjeni një bimë të thatë, dhe gjithashtu ju ofrojmë disa këshilla për të ditur se kur duhet të ujitni për të shmangur problemet. Hyn.

Bonsai me pisha guri punoi

Si kujdeseni për një bonsai me pisha guri?

A keni një bonsai pishe guri dhe doni ta siguroni atë me kujdesin më të mirë? Mos ngurroni të hidheni brenda dhe të gjeni se si ta mbani atë krejtësisht të shëndetshëm.

Milingonat në një gjethe

Ilaçet shtëpiake kundër milingonave

A keni një plagë të këtyre insekteve në shtëpinë tuaj dhe / ose kopshtin tuaj? Ejani dhe provoni ilaçet shtëpiake kundër milingonave që ju sugjerojmë. Ata nuk dështojnë. ;)

Rriqrat preferojnë zona me lagështirë

Si të hiqni këpushat nga kopshti juaj

Shtë e rëndësishme të kontrolloni pleshtat dhe rriqrat në kopsht. Këtu do t'ju tregojmë disa udhëzime për t'i eleminuar ato. A doni të dini më shumë rreth kësaj?

Ndiqni këto këshilla për të shijuar kopshtarinë

Këshilla për të shijuar kopshtarinë

Dëshironi të shijoni kopshtarinë? Provoni këshillat tona dhe do të shihni se sa e lehtë është për ju. Ti nuk me beson mua? Hyni dhe zbuloni vetë. ;)

Azalea mund të punohet si bonsai

Si duhet të jenë pemët bonsai?

Nëse ëndërroni të keni bonsai tuaj, hyni brenda dhe ne do t'ju tregojmë se cilat karakteristika duhet të kenë pemët bonsai për t'ju bërë më të lehtë për t'i punuar.

Gropë e bukur zjarri në kopsht

Si të ndërtojmë një zjarr zjarri në kopsht

A do të dëshironit të ishit në gjendje të shijonit natyrën e jashtme edhe në muajt më të ftohtë? Hyni dhe ne do t'ju tregojmë hap pas hapi se si të ndërtoni një zjarr zjarri në kopsht.

Mostrat e Pseudotsuga menziesii

A janë pemët halore?

A keni menduar ndonjëherë nëse halorët janë pemë? Nëse e keni këtë pyetje, mos hezitoni të hyni për të gjetur përgjigjen.

Halore

Pse halorët bëhen kafe?

A keni një mbrojtje dhe po thahet? Gjeni pse halorët bëhen kafe dhe çfarë mund të bëni për ta parandaluar dhe rregulluar atë.

kopshte shtëpiake urbane

Cilat janë kopshtet hidroponike?

Ju nuk keni një kopsht, por keni një oborr të vogël apo tarracë dhe doni të krijoni një kopsht të vogël? Hyni dhe zbuloni se si ta arrini atë.

Bonsai Ficus Xhensen

Kujdesi dhe kultivimi i Ficus Ginseng

A ju është dhënë një bonsai i quajtur Ficus Ginseng dhe nuk dini asgjë për të? A keni nevojë të mësoni se cilat janë shqetësimet e tyre? Ejani dhe zbuloni.

Rudbeckia hirta në lule

Çfarë është një bimë dyvjeçare

Ne ju tregojmë se çfarë është një bimë dyvjeçare; karakteristikat e tij kryesore dhe kujdesin e saj në mënyrë që ju të dini më shumë për këtë bimë të mrekullueshme.

Bimë e shartuar

Kur të bëni shartime

Nëse dëshironi të keni një larmi më të madhe të bimëve në kopshtin ose pemishten tuaj, hyni brenda dhe zbuloni kur të bëni shartime, një teknikë relativisht e lehtë.

Macja në kopsht

Si të mbroni bimët nga macet

Ne ju tregojmë se si të mbroni bimët nga macet. Zbuloni mënyrat e ndryshme që keni për t’i mbajtur larg kopshtit tuaj.

Bonsai panje

Pse të japësh një bonsai?

Gjeni pse i dhuroni një bonsai atij personi të dashur të veçantë. Tregojini atij sa e doni me një dhuratë unike.

Depozita e peshkut u kthye në një terrarium

Si të ripërdorni një rezervuar peshku

A keni një rezervuar peshku që ka mbetur bosh? Gjeni se si mund t'i jepni asaj një jetë të re të dobishme. Hyni për të ditur se si të ripërdorni një rezervuar peshku.

Mostrat e Phoenix dactylifera

Llojet e palmave me ferra

Po kërkoni lloje palmash me ferra? Nëse ju pëlqejnë këto bimë, hyni dhe do të zbuloni disa nga speciet më të rrezikshme. ;)

mbjell fikun në kopsht

Si të krasitni një pemë fiku

Nëse keni një fik, dhe dëshironi ta mbani në kushtet më të mira, ne ju ofrojmë informacionin e nevojshëm për të ditur se si të krasitni një fik.

Pleh organik në tokë

Llojet e plehut tokësor

Ne do t'ju tregojmë se cilat janë llojet e ndryshme të plehrave për tokën më efektive. Zbuloni se si të keni një kopsht të bukur, por mbi të gjitha të shëndetshëm. ;)

llojet e serave

Llojet e serrave dhe si të bëhet një

Zbuloni llojet e ndryshme të serrave dhe llojet e ndryshme të plastikës për t'u përdorur dhe më e mira nga të gjitha, si ta krijoni një. Hyni dhe zbuloni atë.

Lule Ipomea

Cilat janë bimët hermafrodite?

A e dini se bimët hermafrodite gjithashtu ekzistojnë? Gjeni cilat janë karakteristikat e tyre dhe mësoni t'i dalloni ato nga të tjerët.

Hardhia me filokserë

Çfarë është filokserra e hardhisë?

Filokseria e hardhisë është një nga dëmtuesit më të tmerrshëm që mund të kenë vreshtat. Ne ju tregojmë se cilat janë simptomat e saj dhe si ta parandaloni atë.

burnot

Si të bëni pesticide me duhan

Ne ju tregojmë se si të bëni pesticide me duhan në mënyrë që të mbroni bimët tuaja të dashura nga dëmtuesit më të zakonshëm. Hyn.

Bonsai me tel

Si të formoni trungun e një bonsai

Ne do t'ju tregojmë se si të formoni trungun e një bonsai hap pas hapi, duke ju ofruar një seri këshillash në mënyrë që të marrë formën që dëshironi.

Bimë në vazo Crassula ovata

Pse nuk po lulëzon bima ime

A nuk mund ta bësh lulëzimin e bimës tënde të çmuar? Gjeni pse bima ime nuk po lulëzon dhe cilat hapa mund të ndërmerrni për ta korrigjuar atë.

Pleh organik në tokë

A mund të paguhet në vjeshtë?

A keni menduar ndonjëherë nëse mund të paguhet në vjeshtë? Nëse dëshironi që bimët tuaja të duken të mrekullueshme pranverën e ardhshme, mos hezitoni të hyni brenda.

Ujitja me zhytje e Bonsait

Çfarë është ujitja me zhytje?

Lotimi nga zhytja është një metodë shumë efektive për të rimarrë një bimë që ka mungesë uji. Ne ju tregojmë se si ta bëni atë.

Mostra Rafflesia arnoldi

Çfarë janë bimët parazitare?

Ne ju tregojmë se çfarë dhe çfarë janë bimët parazitare dhe llojet e ndryshme të parazitizmit që ekzistojnë. Hyni dhe mësoni më shumë rreth Mbretërisë së Bimëve.

Grumbullohem

Angiospermat dhe gjimnosferët

Cili është ndryshimi midis angiospermave dhe gjimnospermave? Bimët mund të klasifikohen si bimë lulëzuese dhe bimë pa lulëzim. Gjeni se cila është.

hardhia dhe karakteristikat e saj

vid

Hardhia është një bimë, fryti i së cilës është rrushi. Shtë e njohur në të gjithë botën, jo vetëm për rrushin, por për verërat. Dëshironi të dini më shumë rreth hardhisë?

Frutat e carob ose Ceratonia siliqua

Cilat lloje të carob janë atje?

Ne ju tregojmë për llojet kryesore të carob të rritura në Spanjë në mënyrë që të mund të zgjidhni varietetin që ju intereson më shumë.

Speca djegës në një supermarket

Çfarë është Shkalla Scoville?

Sa nxehen specat djegës? Një mënyrë për ta zbuluar është me Shkallën Scoville, një nga mjetet më interesante. Gjeni se si u zhvillua.

Mostra e Aloe juvenna

Pse nuk po rriten bimët e mia?

A po mendoni pse bimët e mia nuk po rriten? Nëse është kështu, hyni brenda dhe ne do t'ju tregojmë se çfarë mund të bëni për t'i mbajtur ato në rritje.

Pamje e Acer palmatum bonsai

Kujdesi për Bonsai në vjeshtë

Dëshironi të dini se cili është kujdesi për bonsai në vjeshtë? Nëse është kështu, hyni brenda dhe ne do t'ju tregojmë se si të kujdeseni për pemën tuaj gjatë këtij sezoni.

Gjethet që bien në tokë zbërthehen dhe lëshojnë lëndë ushqyese

Gjethe të djegura ose të thata

Gjeni pse ndonjëherë ka gjethe të djegura rreth skajeve të një bime dhe pse gjethet bëhen të verdha ose kafe dhe si ta rregulloni atë.

kanone në sallatë

Kanunet dhe karakteristikat e tyre

Kanunet lL janë ato bimë barishtore që prodhohen çdo vit, nga të cilat mund t'i hamë gjethet e tyre të papërpunuara ose në sallata.

Fruta e papajës Carica

Si të rritet papaja

A doni të dini se si të rritni papaja? Hyni dhe ne do t'ju tregojmë gjithçka që ju duhet të dini për të qenë në gjendje të shijoni këtë frut të shijshëm tropikal.

Pemë portokalli në vazo

A mund të keni pemë frutore në tenxhere?

Dëshironi të keni pemë frutore në vazo? Mos u shqetëso, shumica mund të jetë mirë. Ne ju tregojmë se si të kujdeseni për veten e tyre në mënyrë që ata të rriten të shëndetshëm

Pikoj në shtëpi

Bëni vetë ujitje të pikave në shtëpi

A doni të ndërtoni një sistem ujitje automatik në shtëpi dhe automatike? Ne ju mësojmë disa metoda për të ujitur në mënyrë ekonomike dhe për të kursyer shumë ujë.

Gjethet e prera të bimës së ravenit

Si të rritet raven?

Ne ju tregojmë në detaje se si të rriteni raven, kështu që ju mund të përgatisni pjata të shijshme me petioles e saj të bukur të kuqe.

Si të bëni tenxhere çimentoje?

Ne ju mësojmë se si të bëni tenxhere çimentoje në shtëpi hap pas hapi nga kallëpet. A nuk e keni bërë tenxheren tuaj të çimentos akoma? Hyni dhe zbuloni se si!

shkurre trëndafili dhe sëmundjet e tyre

Sëmundjet e trëndafilave

Ne duhet të jemi të kujdesshëm, pasi trëndafilat tanë mund të kërcënohen nga shumë lloje të sëmundjeve. Dëshironi të dini se për çfarë jeni kundër?

quinoa konsiderohet si drithëra

Si të rriteni dhe korrni quinoa

Quinoa konsiderohet si një lloj drithëra, proteina e së cilës është shumë e plotë dhe e rrallë në botën bimore. A doni të dini se si të rritet quinoa?

Miu duke ngrënë

Si t’i largoni minjtë?

A ka brejtës në kopshtin tuaj? Mos u shqetësoni: ne ju mësojmë të trembni minjtë me produkte krejtësisht të padëmshme.

rritet hudhra

Hudhra dhe kultivimi i saj

Zbuloni se si të rritni hudhrën përmes një kulture që kërkon kujdes të caktuar për të siguruar rritjen e saj optimale dhe një korrje të mirë.

Rrepkat e bimëve

Dëmtuesit që rrepkat mund të vuajnë

Në artikullin e sotëm do të mësoni pak për aventurën e mbjelljes së rrepkave dhe më së miri nga të gjitha, të dini dëmtuesit dhe sëmundjet e mundshme.

Llum kafeje

Si të ujitni bimët me kafe?

Nëse jeni nga ata që hedhin kafen e vogël që ka mbetur në aparatet e kafesë, zbuloni pse dhe si të ujitni bimët me kafe herë pas here. Do të të befasojë.

kastraveci është një frut

Këshilla për rritjen e kastravecit

Kultivimi i kastravecit nuk është i vështirë, por duhet të ndiqen një sërë hapash për të përftuar një kulturë të shëndetshme dhe pozitive për zhvillimin e saj.